NaslovnaNovostiKoji je to idealan avion za Ukrajinu? Između F-16 i Mirage, pobednik...

Koji je to idealan avion za Ukrajinu? Između F-16 i Mirage, pobednik mogao bi biti JAS 39 Gripen

Ukrajina bi u narednim godinama trebala da dobije nešto preko 70 lovaca F-16, kao i samo nekoliko francuskih aviona Mirage 2000. Obe letelice ne predstavljaju neki napredak u poređenju sa preživelim MiG-29 i Su-27, koje službi ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva. Međutim, s obzirom da nema puno preživelih, zapadno sponzorstvo je značajno Kijevu.

Pored toga, F-16 avioni isporučeni Ukrajini, iako zastareli biće donekle modernizovani, a mogu koristiti moderne vazduh-vazduh rakete poput AIM-120 AMRAAM i AIM-9X Sidewinder.

Sa druge strane, avioni Mirage 2000, iako imaju tehnološka ograničenja u poređenju sa američkim avionom, takođe dolaze sa krstarećim raketama SCALP/Storm Shadow, koje omogućavaju precizno gađanje ciljeva na zemlji.

Ipak, prema rečima Majkla Benerata, stručnjaka za vazduhoplovni rat u istraživačkom centru RAND Corporation, „Gripen mnogo bolje odgovara Ukrajini” nego F-16 i više odgovara njenim potrebama.

JAS 39 Gripen ili F-16?

JAS 39 Gripen, razvijen od strane švedske kompanije Saab AB, projektovan je za rad na improvizovanim pistama – u slučaju mogućeg uništenja glavnih vazduhoplovnih baza od strane neprijatelja – i izdržljiviji je od F-16.

f 16 vs gripen
f 16 vs gripen

S obzirom na ruske pokušaje da napadnu ukrajinske vazduhoplovne baze, ukrajinskom ratnom vazduhoplovstvu je potrebna sposobnost da brzo lansira borbene avione sa improvizovanih pista, veruju stručnjaci koje citira Aksel Špringerov Biznis Insajder.

„Švedska, koja već dugo vidi Rusiju kao pretnju, razvila je Gripen za borbu u uslovima za koje F-16 nije projektovan,“ rekao je Majkl Benerat.

Sa druge strane, F-16 zahteva zaštitne hangare i duge, dobro održavane piste, što ih čini teško upotrebljivim u nestabilnim ratnim uslovima.

Gripen, razvijen krajem Hladnog rata i stvoren za borbu protiv visoko upravljivih ruskih borbenih aviona Suhoj, smatra se jednim od najboljih lovaca četvrte generacije i izuzetnim avionom za ovakve operacije.

General-major u penziji američke vojske Gordon „Skip“ Dejvis, bivši zamenik pomoćnika generalnog sekretara NATO za investicije u odbrani, rekao je za pomenute medije da švedski Gripen ima „celoživotne prednosti“ koje bi koristile Ukrajini.

Švedski avioni su bolje prilagođeni za taktike disperzije aviona na više lokacija, što su ukrajinski oficiri koristili od početka sukoba kako bi sprečili Ruse da totalno unište Vazdušne snage Oružanih snaga Ukrajine.

Saga o Gripen avionima za Ukrajinu traje duže od godinu dana

U decembru 2023. godine, portparol Vazdušnih snaga Oružanih snaga Ukrajine, Jurij Ihnat, izjavio je da njihovi zapadni sponzori razmatraju mogućnost transfera švedskih borbenih aviona Gripen u Ukrajinu. Takođe je naveo da će glavni lovac biti F-16.

U proleće 2024. švedski ministar odbrane Pol Džonson izjavio je da Švedska ne isključuje mogućnost isporuke borbenih aviona Gripen Ukrajini.

Švedska je prethodno naglasila da prvo mora da postane članica NATO kako bi započela razgovore o transferu aviona Ukrajini.

Nešto kasnije, takođe u proleće 2024. godine, švedski ministar odbrane Pol Džonson izjavio je da je Švedska obustavila planove za transfer aviona Gripen u Ukrajinu kako bi omogućila da avioni F-16 stupe u službu.

Tokom leta, Sergej Golubcov, šef Avijacije Komande Vazdušnih snaga Oružanih snaga Ukrajine, rekao je da Ukrajina ima potrebnu infrastrukturu za raspoređivanje švedskih borbenih aviona Gripen.

ukrajina pored mirage 2000, sada priča i o lovcima gripen i typhoon zašto se ukrajinci ne drže f 16?
ukrajina pored mirage 2000, sada priča i o lovcima gripen i typhoon

Dana 11. jula, šef švedskog Ministarstva spoljnih poslova Tobias Bilstrom izjavio je da je njegova zemlja spremna da isporuči Ukrajini borbene avione Gripen, ali ih je Kijev do sada odbijao.

Prema njegovim rečima, ukrajinske vlasti odlažu odluku, jer smatraju da je preteško implementirati dva borbena sistema (F-16 i Gripen) u isto vreme dok traje sukob.

Poslednja vest iz sage o zapadnim avionima za Kijev je stigla u septembru kada je ministar odbrane Ukrajine, Rustem Umjerov, izjavio je da Kijev razgovara sa zapadnim partnerima o mogućnosti dobijanja serija borbenih aviona Gripen i Eurofighter.

Ukratko o švedskom lovcu kompanije SAAB, JAS 39 Gripen

Saab JAS 39 Gripen (skraćenica od Gripen, na švedskom „The Griffin“) je jednomotorni višenamenski lovac proizveden od strane švedske kompanije Saab i naslednik Saab JA 37 Viggen. Oznaka JAS je skraćenica za Jakt, Attack och Spaning (na švedskom za lov, napad i izviđanje).

Prvi let Saaba 39 se dogodio 1988. godine; aktuelna verzija JAS 39C/D je u službi švedskog vazduhoplovstva (Fligvapnet) od 2005. SAAB je proizveo preko 300 jedinica u sedam varijanti, a najnoviji model je Gripen 39F.

Pored toga, na Gripenu lete vazduhoplovne snage Južne Afrike, Mađarske, ovde pomenute Češke, Brazila i Tajlanda. Škola za probne pilote Imperije Ujedinjenog Kraljevstva takođe vodi Gripen za potrebe obuke.

Saab 39 je dostupan kao jednosed i dvosed. Pored toga, Gripen ispunjava zahteve visoke pouzdanosti, lakog održavanja (delimično od strane vojnih obveznika) i univerzalne primene.

U posebno hladnom vremenu, letelica se može brzo podići u vazduh – nakon relativno kratke faze zagrevanja sa pomoćnom agregatom. Čak i u teškim uslovima na zemlji, poletanje i sletanje ne predstavljaju veliki problem za iskusne pilote.

MAĐARSKI GRIPENI
MAĐARSKI GRIPENI

Delta krilo sa jednim mlaznim motorom (dva krila čine trougao) jedno je od lakših u svojoj kategoriji. Ne može da prati konkurente sa dva motora kao što je Eurofighter Typhoon.

Gripeni ipak imaju druge prednosti. Čak i zimi, na primer, improvizovane staze, autoputevi i neasfaltirani putevi su dovoljni za poletanje i sletanje. Takođe je veoma pouzdan i lak za održavanje.

  • JAS 39A je jednosedna verzija Gripena. Dostupna je i dvosedna JAS 39B operativna trenažna varijanta Gripena.
  • JAS 39B je opremljen istom avionikom i naoružanjem kao i JAS 39A, sa izuzetkom topa.
  • JAS 39C ima jedno sedište serije 3 i standardna je verzija za izvoz, koja je prvi put isporučena švedskom vazduhoplovstvu u septembru 2002. godine. JAS 39C ima displeje u kokpitu u boji, sistem za generisanje kiseonika i mogućnost dopunjavanja goriva u letu.
  • JAS 39D je nadograđen slično kao i JAS 39C, ali je varijanta sa dva sedišta.

TT

  • Proizvođač: Saab AB
  • Raspon krila: 8,40 m
  • Dužina: 14,10 m
  • Visina: 4,5 m
  • Maks. Težina: 14.000 kg
  • Brzina: 2.130 km/h (2.0 maha)
  • Maksimalna visina leta: 15.240 m
  • Pogon: 1 k Volvo Aero RM12
  • Snaga: 80 kN (sa naknadnim sagorevanjem)
  • Posada: 1 – 2
  • Displej: leteći i statični

5 KOMENTARA

  1. Zaboravite Miraže,zaboravite Gripene to baja jenki ratno kolo vodi i on mora zarađivati na toj nesreći Slavena

    4
    2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave