Naslovna Novosti Američka vojska testira automatsku pušku za uništavanje dronova koja „svakog marinca pretvara...

Američka vojska testira automatsku pušku za uništavanje dronova koja „svakog marinca pretvara u lovca na dronove“

0
američka vojska testira automatsku pušku za uništavanje dronova koja „svakog marinca pretvara u lovca na dronove“
američka vojska testira automatsku pušku za uništavanje dronova koja „svakog marinca pretvara u lovca na dronove“
google news

Američki marinci testiraju automatski sistem nišanjenja za standardne puške namenjene pešadiji, s ciljem da poboljšaju sposobnost svakog vojnika da se odbrani od sve veće pretnje dronova na bojnom polju.

ZeroMark Fire Control System (FCS), inovativni sistem, sadrži mehanizam za automatsko podešavanje tačke nišanjenja, optimizujući preciznost protiv bespilotnih vazdušnih pretnji.

Trenutno se testira u 3. diviziji marinaca na Havajima i predstavlja značajan napredak u preciznom gađanju pokretnih ciljeva, koji su često teško savladivi tradicionalnim metodama.

Razvijen od strane startapa ZeroMark iz Njujorka, osnovanog 2022. godine, ZeroMark FCS je dobio investicije od važnih finansijera, uključujući Andreessen Horowitz (a16z) i Ground Up Ventures, s budžetom od 7 miliona dolara za istraživanje i razvoj.

Sistem se zasniva na sofisticiranoj tehnologiji kompjuterske obrade slika, s elektro-optičkim kamerama i LiDAR senzorima za detekciju i praćenje ciljeva u realnom vremenu.

zeromark fcs anti dron adapter
zeromark fcs anti dron adapter

Karakteristična odlika sistema je mehanički upravljano telo puške, koje prilagođava ugao puške radi optimizacije preciznosti, omogućavajući strelcu da efikasnije cilja dronove.

Za razliku od postojećih sistema asistiranog nišanjenja, kao što je serija SMASH 2000 izraelske kompanije Smart Shooter, ZeroMark FCS koristi napredne algoritme obrade slika za upravljanje cevi oružja, vršeći čak i male korekcije ugla kako bi se maksimizirala preciznost pucanja.

Tehnologija ZeroMark, opisana kao „sistem za kontrolu vatre“, uključuje mali kompjuter i električno upravljano telo puške. CEO kompanije ZeroMark, Joel Anderson, objašnjava da ovo električno telo puške stvara virtuelnu osovinu između ramena i puške, omogućavajući male korekcije za fino podešavanje putanje pucanja i kompenzaciju kretanja drona i strelca.

Instant montaža na bilo koju pušku, međutim zabranjen za policiju

Montaža na bilo koju pušku traje samo 30 sekundi, što može učiniti odbranu od dronova lako upravljivom za običnog vojnika. Anderson tvrdi da sistem „čini pogodak malog drona na udaljenosti od 200 metara jednako lakim kao pogodak cilja prečnika 18 metara“, čineći ove veštine dostupnim široj grupi vojnika.

Bivši član američke mornarice i prvi direktor bezbednosti u MongoDB-u, Anderson navodi da je inspiraciju za ZeroMark dobio vozeći automobil Teslu s autopilotom i zapitao se zašto slična tehnologija nije dostupna vojnicima.

Uočivši sve veću potrebu za anti-dron rešenjima, predstavio je prototip partnerima iz Andreessen Horowitz-a, koji su ga ohrabrili da pokrene startap 2022. godine.

Razvoj ZeroMark-a fokusiran je isključivo na suprotstavljanje napadima dronova. Iako prepoznaje da koncept oružja „koje nikada ne promašuje“ može biti kontroverzan, Anderson pojašnjava da ZeroMark izbegava prodaju svojih sistema snagama reda, rekavši:

„Ne verujem da je svet spreman za tako nešto, a ni ja. Ne želim da vidim oružje s veštačkom inteligencijom u rukama policije.“ Radi sprečavanja mogućih zloupotreba, kompanija je uvela funkcije za daljinsko upravljanje i licenciranu aktivaciju radi odgovorne upotrebe.

marinac sa zeromark fcs anti dron adapterom
marinac sa zeromark fcs anti dron adapterom

FCS jedinice već koriste privatne firme za obezbeđenje radi zaštite imovine, poput plovila, od potencijalnih pretnji dronovima. ZeroMark je u pregovorima da pošalje svoje uređaje u Ukrajinu i vodi razgovore s Ministarstvom odbrane SAD-a za testiranje i evaluaciju, što bi moglo dovesti do većih narudžbi.

Pored samostalnih sposobnosti ciljanog nišanjenja, Anderson ima viziju primene ZeroMark softvera u drugim kontekstima, poput kamera koje mogu identifikovati tipove dronova, njihovo poreklo ili teret. Na duže staze, planira integraciju sistema u „head-up“ prikaze ili audio interfejse za pružanje korisnih informacija vojnicima u realnom vremenu.

Anderson sažima svoju viziju budućnosti ovakvog naoružanja: „Veliki sistemi poput nosača aviona ne pobeđuju u ratovima. Oni pomažu u projektovanju sile, ali ne hvataju Huseina, ne ubijaju Bin Ladena, ne vraćaju taoce kući; vojnici to rade… i želim da oni budu jednako nedodirljivi kao F-22 na nebu.“

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version