Na završenom prikazu naoružanja i sposobnosti dela jedinica Vojske Srbije “Zastava 2024” na vojnom aerodromu “Pukovnik-pilot Milenko Pavlović” u Batajnici bila je prikazana i skraćena verzija domaće modularne automatske puške Zastava M-19.
Kako je zamenik ministra odbrane Srbije zadužen za materijalne resurse Nenad Miloradović izjavio na prikazu naoružanja u Nišu 14. februara ove godine povodom državnog praznika “Sretenje” pripadnici Vojske Srbije će se opremati modularnom puškom M19 kompanije “Zastava” sa kompletom uniforme M21 i kompletom balističke zaštite T19.
Iako i danas postoji dilema zašto je u naoružanje jedinica Vojske Srbije uvedena modularna puška sa dva kalibra od kojih kalibar 6,5x39mm do danas nije uveden kao vojni kalibar ni u jednoj vojsci Sveta, treba napomenuti da je automatska puška M19 zamišljenja da koristi dva kalibra i to prevashodno municiju kalbra 7,62×39 mm koja se u velikim količinama nalazi u rezervi, što znači da će biti primarni izbor vojnika u mirnodobskim uslovima radi uvežbavanja.
To znači da cev drugog kalibra se neće nositi konstantno u rancu vojnika kao i okviri za municiju kalibra 6,5 mm “Grendel”, već će je držati u oružani i magacinima u kasarni.
Ono što je ostalo nepoznanica za širu javnost do danas kako će se vršiti upucavanje i podešavanje nišana prilikom zamene cevi na ovoj automatskoj pušci na terenu i u borbenim uslovima?
A zašto se prešlo na novi kalbar 6,5×39 mm kada je u Vojsci Srbije već u upotrebi za automatsku pušku metak kalibra 5,56×45 mm i 7,62×39 mm?
Iskustvo sa upotrebom municije kalibra 5,56×45 mm je pokazalo da taj metak ima veliku početnu brzinu, ali da zbog manjeg kalibra nema dovoljnu zaustavnu moć na cilju, dok metak kalibra 7,62×39 mm je metak koji je ograničen po pitanju dometa, jer ima skraćenu čauru dužine 39mm u odnosu na metak 7,62×54 mm, pa od ovog metka ima manju početnu brzinu i manji domet.
Zato municija kalibra 6,5×39 mm “Grendel” kombinuje karakteristike municije kalibra 5,56 i 7,62mm, jer ima zaustavnu moć poput metka kalibra 7,62×39 mm, ali sa početnim brzinama i preciznošću koju pruža metak kalibra 5,56 mm.
Pošto je dužina čaure metka “Grendel” ista kao i kod metka kalibra 7,62×39 mm, nije veliki tehnički izazov prepraviti automatske puške i napraviti ih modularnim. Sa novom municijom tipa “Grendel” se dobija i automatska snajperska puška sa efikasnim dometom do 600 metara odnosno u jednoj pušci odeljenje vojnika ima, automatsku pušku, snajpersku pušku i puško-mitraljez uz dodatak nožica, a koje su istom kalibru municije 6,5×39 mm.
Kao i automatska puška “Zastava” M21 kalibra 5,56×45 mm i modularna puška M19 kalibra 7,62/6,5×39 mm će sadržati više tipova nišana proizvoda domaće kompanije “Teleoptik” iz Zemuna.
Tu su pre svega optički nišan sa uvećanjem 4x, refleksni nišan za blisku borbu i termovizijski nišan za borbu na većim udaljenostima noću i u lošim vremenskim uslovima.
Optički nišan M20 uvećanja 4×32 je namenjen za nišanjenje nepokretnih i pokretnih ciljeva pri gađanju iz automatske puške na daljinama do 500 metara danju i u uslovima smanjene vidljivosti.
Termovizijski nišan NT-35 je nišan koji detektuje toplotni odraz cilja u odnosu na hladniju pozadinu tokom dana ili noći ili u lošim vremenskim uslovima sa uvećenjem 2x ili 4x, a može uočiti ljudsku figuru do udalenosti od 1140 metara.
Pored novih nišana za automatske puške javnost je upoznata da će ove puške koristiti i transparentne okvire, kao i da će kompanija “Prvi Partizan” iz Užica uskoro imati u proizvodnji kartričnu municiju odnosno “Solid Bullet Ammo”.
Takođe na navedenom prikazu naoružanja u Nišu zamenik ministra odbrane najavio i pojavljivanje kraće verzije modularne puške “Zastava” M19 za korišćenje od strane pripadnika oklopno-mehanizovanih jedinica Vojske Srbije.
Naime, prošle godine je načelnik generalštaba Vojske Srbije general Milan Moisilović izjavio da će automat M84 “Škorpion” koji je bio osnovno naoružanje pripadnika oklopno-mehanizovanih jedinica Vojske Srbije biti povučen iz upotrebe i da će se novi automat uvesti umesto njega, ali nije precizirao koji bi to bio?
Neki su tada pomislili da bi to mogao biti dobro poznati “Zastavin” model M92 u kalibru 7,62×39 mm, ali se to nije obistinilo.
Skraćena verzija modularne automatske puške M19 u verziji automata je bila predstavljena na štandu kompanije “Zastava oružje” u Batajnici sa istim kalibrom automatske puške od koje je i nastao.
Iako je poznato da automati koriste pištoljski, a ne puščani metak, onda bi se ovaj automat mogao i podvesti u kategoriju karabina odnosno skraćenih automatskih pušaka.
U odnosu na automat “Škorpion” ovo je daleko glomaznije vatreno oružje i pitanje je koliko će smetati prilikom nošenja u skučenom prostoru borbeno-oklopnog vozila?
Naime, automat “Škorpion” ima futrolu u kojem ga pripadnik oklopno-mehanizovanih jedinica nosi i nema potrebe da se odlaže negde po boreno-oklopnom vozilu što kod automata puške M19 svakako nije slučaj.
Modularna automatska puška M19 je daleko upotrebljivije i efikasnije vatreno oružje od automata M84 Škorpion, ali će svakako u upotrebi automat M19 biti daleko problematičniji za njegov smeštaju unutar borbenog vozila kao i pri ulasku i izlasku njegove posade u i iz vozila kada je potrebno u brzini ući ili napustiti borbeno vozilo i pri tom ne razmišljati o svom ličnom naoružanju.
Zato bi novi automat u pištoljskom kalibru 9×19 mm o kojima sam već objavio video rad koji možete pogledati klikom na odgovarajuću ikonicu bio svakako prikladnije vatreno oružje koji bi se nosio u futroli kao i “Škorpion”, pa ne bi smetao prilikom nošenja od strane pripadnika navedenih jedinica Vojske Srbije.
Иако у почетку скептичан, након мало упознавања са М19 (расклапање и склапање, основне радње са оружјем и сл) променио сам мишљење. Чак и то што се прелази на калибар 6,5*39 је добар избор без обзира што ни једна друга војска није прешла на тај калибар. Метак има добре карактеристике, а у случају да зафали тог метка просто се пређе на метак 7,62*39 којег практично има у залихама и масовно се производи.
Дакле, први метак јесте 6,5 а по потреби се користи 7,62*39мм.
Кончаница на ОН је добро осмишљена и омогућава гађање са оба калибра уз мало привикавања.
Наравно, обзиром да се пушка М19 тек уводи у наоружање, долазиће до захтева за исправљање неких техничких недостатака. Оно што ме јесте изненадило, јесте чињеница да су сви учени недостаци техничке природе и лако исправљиви.
Највећи проблем са М19 биће научити кориснике да користе све добре особине ове пушке које умногоме олакшавају гађање и руковање пушком приликом тактичких радњи.
Zastava treba da se odluči za jedan kalibar, ovo igranje sa 5.56, 7.62×39 i grendelom nema smisla i komplikuje logistiku. Mimo toga, treba se nabaviti solidan proj optičkih nišana ili uspostaviti lokalna proizvodnja, jer u suprotnom ove puške neće biti neko unaprijeđenje u odnosu na M70
Dva kalibra na jednoj pušci,dva okvira dve cevi,kakva genijalnost…..za takve genijalnosti u normalnoj drzavi bi odgovorno lice islo u zatvor zbog sabotaže i rasipanja resursa.to se cak ne moze ni prodati,bas nas lepo zezaju,uoci drugog svetskog rata.su vojnici u sanducima nalazili krompir,a nasa degeneracija ce naci pogresan kalibar…..
M-19/M-20
preradjeni Kalashnikov,napravite konacno nesto novo.zastava uvek kopira drugoga.cak su I cnogorci napravili nesto novo
Калашњиков је најмасовније произвођена пушка на планети, у милионима комада.Разлог за то је што је најбоља.Ста нас брига за кроасане и милогорце и те њихове наци пушкице.?
Nema neke ogromne razlike između modernih jurišnih pušaka, može se reći da su sve slične što se tiče funkcionalnosti. Jedina bitna razlika danas je ta da li puška ima optiku ili ne.
GDE JE ZASTAVA OD HS PRODUKTA reparirate jna naoružanje
Скраћивањем дужине скраћује се и цијев а скраћивањем цијеви скраћује се и домет и прецизност.Ако су већ хтјели неку краћу верзију за урбане борбе , логичнији избор би био класична М21 у “bull pump” варијанти гдје је окидач далеко напред испред магацина.Дужина пушке је редукована за кундак а дужина цијеви остаје иста па и прецизност и домет.