NaslovnaAnalitikaU državi koja zauzima 11% Zemljine površine, letelice su nezaobilazne: Vazduhoplovno-industrijski kompleks...

U državi koja zauzima 11% Zemljine površine, letelice su nezaobilazne: Vazduhoplovno-industrijski kompleks Ruske Federacije

Sada je i laicima jasno zašto i kako su Rusi tempirali SVO. Delom zbog sve većeg i drskijeg pritiska Zapada, a delom i zbog toga što su morali da obnove i modernizuju ogroman vojno-industrijski kompleks koji je značajno bio urušen tokom raspada SSSR.

Reklo bi se da su u toj trci s vremenom uspeli. Naravno, ovo nisu poređenja sa Sovjetskim Savezom, niti mogu biti, jer je Ruska Federacija nešto sasvim drugo, a ni istorijski kontekst više nije isti. A o tome kako su mnoge od njih preživele pakao tranzicije, drugom prilikom…

U državi koja zauzima gotovo šestinu Zemljine površine, letelice su nezaobilazno, ponekad i jedino sredstvo transporta. Ko je imao priliku da putuje Rusijom mogao je da se uveri: na aerodromima je gužva kao na autobuskim stanicama, dok je broj avio-kompanija impozantan.

Ako ste leteli samo ”Aeroflotom”, kada zađete u dubinu Rusije, kad se odmaknete sa Šeremetjeva, Domodedova, Vnukova, i počnete da presedate s aerodroma na aerodrom, zateći ćete prilično šarenilo; tu su avioni svih godišta i vrsta, helikopteri, najnoviji modeli, poslovni mini-džetovi, ”starci” iz sovjetskog perioda, klipno-elisni šatlovi za kratka rastojanja, itd. 

Videćete zaštitne znake kompanija za koje nikad niste čuli, ali imaju interesantna imena i ponudu; ”Severni vetar – Nordwind”, ”Azimut”, ”Crvena krila – Red Wings”, ”Smartavia”, ”Pegazov let – Pegas Fly” ”Ja letim – I Fly”), itd.

Shodno tome, bez obzira na sankcije koje najviše pogađaju one kompanije koje su imale pravo na međunarodne letove (”Aeroflot”, ”Rusija”), ovaj saobraćaj je ogromnih razmera. Vazduhoplovstvo i vazduhoplovna industrija ima dugu tradiciju u Rusiji, praktično od samog početka letenja.

su 30 na traci
su 30 na traci

Rusija je vazduhoplovstvu poklonila niz značajnih izuma, a imena kao što su Tupoljev, Iljušin, Jakovljev, Mikojan i Gurjevič, Suhoj, Kamov, Mil (Milj), Lavočkin, Polikarpov i druga, imaju svetsku reputaciju. Nema ljubitelja avijacije koji nije čuo za njih. 

Shodno tome, ogroman je kompleks proizvođača, servisera, uslužnih delatnosti. Hiljade preduzeća radi za avio-industriju proizvodeći sve što treba – od šrafa do aviona. Iz ovog taksativnog pregleda možete videti, naslutiti, o koliko složenoj i razgranatoj mreži je reč.

Navodili smo samo najnužnije podatke iz kojih se može videti da je vazduhoplovno-industrijski kompleks koji se bavi vojnom, građanskom i privrednom avijacijom izuzetno razvijen  i rasejan širom Rusije. Podeljen je na pet oblasti, ne samo radi lakšeg praćenja, već zbog grupisanja po srodnim oblastima. 

1. Zavodi za serijsku proizvodnju letilica

● ”Progres” (”Прогресс” – авиационный завод, Арсеньев), na Dalekom istoku, nedaleko od Vladivostoka. Proizvodi helikoptere.

● ”VASO” (”Воронежское акционерное самолётостроительное общество”, Voronjež). Proizvodi ”Il-96”, ”Il-112” i opslužuje ”An-148”. 

● ”UZGA” (”Уральский завод гражданской авиации”, Jekaterinburg, ranije Sverdlovsk). Proizvodi avione manjih kapaticeta ”Diamond DA-42T”, ”L-410”; licencno proizvodi Bell 407, bazni model ”Šestopalov Maks”.

● ”Jakovljev” (”Иркутский авиационный завод”, Irkutsk), proizvodi ”MS-21”, ”Su-30”, ”Jak 130” i ”Jak 152”.

suhojeva bpl s 70 iz novosibirska
suhojeva bpl s 70 iz novosibirska

● ”Gorbunov”, filijala ”Tupoljeva” (”Казанский авиационный завод имени С. П. Горбунова”, Kazanj). Prozvodi ”Tu-160M” i ”Tu – 214”. 

● ”Kazanjski helikopterski zavod” (”Казанский вертолётный завод”). Proizvodi helikoptere ”Ansat”,  kao i porodicu helikoptera  ”Mi/17/38, 38T”.

”Gagarin” (”Комсомольский-на-Амуре авиационный завод имени Ю. А. Гагарина”, Komsomolsk na Amuru). Proizvodi ”Suhoj Supedžet-100”, ”Su-35” i ”Su-57”.

КүмАЕП (”Кумертауское авиационное производственное предприятие”, Kumertau, Baškirija na Uralu). Proizvodi helikoptere ”Ka-32” i ”Ka-226”.

”P.A. Voronjin” (”Луховицкий авиастроительный завод”, Luhovice, Moskovska oblast). Proizvodi ”Il-114” i ”MiG-29”.

●  ”Sokol” (”Авиастроительный завод Сокол, Нижний Новгород”, Donji Grad, ranije Gorki, filijala korporacije MiG). Proizvodi ”MiG-35” i modernizuje ”MiG-31”.

”Čkalov” (”Новосибирский авиационный завод”, Novosibirsk). Proizvodi ”Su-34” i BPL ”S-70”.

”Polet” (”Производственное объединение Полёт”, Omsk). Proizvodi kosmičke rakete. Od 2009. godine ne proizvodi avione. 

sklapanje mig 29 k
sklapanje mig 29 k

”Strela” (Orenburg, ranije Čkalov). Proizvodi rakete i avionske motore. Od 1959. godine ne proizvodi avione i helikoptere.  

”Rostvertol” (”Ростовский вертолётный производственный комплекс”, Rostov na Donu). Proizvodi helikoptere ”Mi-24”, ”Mi-26”, ”Mi-28” i ”Mi-35 

”Aviakor” (Samara), od 2015. godine ne proizvodi helikoptere. Modernizuje ”Tu-95 MS” i tehnički opslužuje ”An-74”, ”An-140” i ”Tu-154”.

”Čajka” (Samara), proizvodi male avione ”L-42”, ”L-44”, ”L-72” i ”S-44”.

”SmAZ” (”Смоленский авиационный завод”, Smolensk). Proizvodi ”Jak 18T” i ”SM – 2000”.

”Berijev” (”Таганрогский авиационный научно-технический комплекс имени Г. М. Бериева”, Taganrog). Proizvodi ”A-100” i ”Be-200”.

У-УАЗ (”Улан-Удэнский авиационный завод”, Buratija, Daleki istok). Proizvodi helikoptere ”Ka-226” i ”Mi-171”. Od 1992. godine ne proizvodi avione.

”Aviastar-SP” (Uljanovsk). Proizvodi ”Il-76M”, ”Il-78M” i ”Tu-204”. Opslužuje ”An-148”. 

Od 1919. do 1958. godine Postojao je Državni vazduhoplovni zavod br. 1. On je do 1941. godine bio u Moskvi, pa je prebačen u Kujbišev. Godine 1958. preorijentisan je na raketno-kosmičku tehniku.  

2. Vazduhoplovna preduzeća napredne tehnologije

”Mjasišev” (”Экспериментальный машиностроительный завод имени В. М. Мясищева”,  Žukovski, Moskva).

suhoji u irkutsku
suhoji u irkutsku

”Kamov” (”Национальный центр вертолётостроения имени М. Л. Миля и Н. И. Камова”, Tomilino, Moskovska oblast).

”Iljušin” (”Авиационный комплекс имени С. В. Ильюшина”, Moskva).

”Mil” ( ”Moskovski helikopterski zavod”, Tomilino).

3. Vazduhoplovno-remontni zavodi

● ”Омский завод гражданской авиации – Zavod građanske avijacije”, remontuje ”Mi-8”.  

● ”Motor” (”Vazduhoplovno-remontni zavod” Omsk), remontuje ”AI-9” i ”AI-9V”.

● ”АО НАРЗ” (Novosibirsk), remontuje Мi-8/17, Мi-24, Мi-26.

● ”BARZ” (”Быковский авиационный ремонтный завод”, Moskva) remontuje poljoprivrednu i drugu avijaciju – ”Po-2”, ”P-5”, ”An-2”, ”M-11”, ”AŠ-62IR”, ”Li-2”, ”Il-18”, ”Il-76”, ”Jak-42” i ”Tu-204” (kraći period). 

● ”Angara” (”Aвиакомпания”, Irkutsk), remontuje ”An-2”, ”An-24”, ”An-26”, ”An-148” i ”Mi-8”.

● ”Uralski zavod građanske avijacije” (Jekaterinburg) remontuje ”TV3-117”,GTD-350 IV serije i druge komercijalne letilice.

● ”ООО ”Авиационный ремонтный завод 411 ГА”, ООО ”АвиаЦентр-411” u Mineralnim Vodama, remontuje ”An-2”.

● ”Šaht” (”Šahtinski remontni zavod”, Rostovska oblast); remontuje ”Jak-18T”, ”Jak-50”, ”Jak-52”, ”An-2”, ”Mi-2”, ”Mi-8” kao i avionske motore ”AŠ-62 IR” i ”M-14”. 

još jedan mig 35 se sprema
još jedan mig 35 se sprema

● ”Stari Gradić” (”АО 121 АРЗ”, Moskovska oblast), remontuje porodicu Suhoja (25, 27, 30) i ”MiG-29”. 

● ”Svetli” (АО ”150 АРЗ”, Kalinjingradska oblast), remontuje helikoptere ”Mi-8/17”, ”Mi-24”, ”Ka-27, 28, 29, 32”.

● Ulan-Ude (АО ”У-УАРЗ”, Burjatija, Bajkal). Remontuje ”Mi-8T”, ”Mi-8 MT”, ”Mi-8 MTV” i ”Mi-8 AMT (”Mi-171”). 

● Stara Rusa (АО ”123 АРЗ”, Novgorodska oblast), remontuje ”Il-76”, ”Il-78” i ”L-410”.

● Engels (АО ”356 АРЗ”, Saratovska oblast). Remontuje ”Mi-8/17” s varijantama ”Mi-8 MT”, ”Mi-8 MTV” i ”Mi-8 AMT (”Mi-171”).

● Sankt Peterburg (АО ”419 АРЗ”) remontuje helikoptere ”Mi-8/17”, ”Mi-24”, ”Ka-27/28/29”.

● ”Puškin” (AO ”20 ARZ” Sankt Peterburg), remontuje ”Su-24”,  ”Su-27” i ”Il-38”.

● Rjazan (АО ”360 АРЗ”). Remontuje ”Tu-22M3”, ”Tu-95MS”, ”Il-76MD” i ”Il-78 (M).  

● ”671. Vazduhoplovna remontna baza” obuhvata tri centra: Taganrog (remontuje ”An-12” i ”An-72”), ”Mineralne vode” (”An-2”) i Usurijsk (”Su-24M”, ”Su-25 UB”, ”Su-27 UB”, ”MiG-31” i ”Ka-27”. 

4. Zavodi za proizvodnju sklopova

● ”Temp-Avia” (Arzamas, oblas Donji Novigrad).

● ”OAO ”BLMZ”(”Балашихинский литейно-механический завод”, Moskovska oblast).

● U Moskvi se nalaze tri kompanije za proizvodnju raznih sklopova: ”Rumjancev”, ”Tušinski mašinski zavod” i ”Proizvodni kompleks Br. 2 MiG”.

● ”FGUP PO ”Strela” (Orenburg).

● OAO ”Visoke tehnologije” (Omsk).

● OAO ”Avio-sklopovi” (Samara).

● ”Mašinogradnja” (Stupino, Moskovska oblast).

● ”Aero-sila” (Stupino, Moskovska oblast).

● AO ”UAP Hidraulika” (Ufa).  

5. Zavodi za izradu motora

● ”Istraživačko-konstruktorski biro moto-proizvodnje” (Voronjež). Izrađuje elisne i helikopterske motore.

● AO ”NPC gasne turbine Vatromet” (Moskva).

● MMP ”Crveni oktobar” (Moskva).

u jednoj od hala ''progresa''
u jednoj od hala ”progresa”

● Naučno-tehnički kompleks ”Savez” (Moskva).

● Filijala AO ”Vatromet” (Omsk). 

● AO ”Permski motori” (Perm). 

● PAO ”ODK Saturn” (Ribinsk, Jaroslavska oblast, Povoložje).

● OAO ”Kuznjecov” (Samara).

● OAO ”Klimov” (Sankt Peterburg).

● OAO ”Ufimski kombinat za proizvodnju motora”.

Ovom listom, iz razumljivih razloga nisu obuhvaćene novootvorene fabrike i pogoni za izradu BPL svih vrsta, posebno udarnih letilica tipa ”kamikaza” jer se broj proizvođača stalno povećava, pri čemu ovaj podatak jeste vojna tajna.  

17 KOMENTARA

  1. Nisam strucan za tehnicko tehnoloske komentare,pa stoga hvala komentatorima na strucnim i objektivnim komentarima.I da dodam ne rece dzaba veliki Kusturica:Vise volim rusko govno,nego americku cokoladu.”Valjda zbog objektivnosti!

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave