Ruska državna korporacija Rostec je 23. oktobra izvestila da je ruski helikopter Kamov Ka-52 po prvi put oborio ukrajinski dron koristeći protivtenkovsku vođenu raketu (ATGM) Vihr-1.
Sa druge strane, Vašington je odlučio da Ukrajini nadoknadi uskraćivanje dejstva raketama dugog dometa po ruskoj teritoriji kroz značajna ulaganja u proizvodnju dronova velikog dometa.
Prema Njujork Tajmsu, 800 miliona dolara biće izdvojeno za podršku ovim programima, a prema mišljenju američkih vojnih analitičara, to bi trebalo da pomogne Kijevu da se bori protiv sukoba „svojim oružjem i pod sopstvenim uslovima“.
Ukrajinski dronovi mnogo isplativiji od skupih zapadnih raketa
Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je da Pentagon u potpunosti podržava ovu strategiju jer su dronovi isplativije i efikasnije sredstvo ratovanja u poređenju sa skupim zapadnim balističkim projektilima.
Prema podacima američke strane, punktovi za prikupljanje dronova već se nalaze u značajnom delu Ukrajine, pri čemu je većina proizvodnih kapaciteta koncentrisana u zapadnim regionima. Ukrajinsko rukovodstvo aktivno razvija ovu oblast kako bi ojačalo svoju odbrambenu sposobnost i povećalo preciznost udara po ruskim ciljevima.
Prema ruskim izvorima, bilo kakve aktivne akcije Ukrajine na povećanju proizvodnje dronova nadgledaju ruski obaveštajci. Ruska vojska tvrdi da su fabrike koje proizvode dronove pod stalnim nadzorom i da će biti gađane ako se otkrije aktivnost.
Raketa Vihr (Vihor) ispaljena iz Kamov Ka-52 oborila ukrajinski dron po prvi put
Obaranja dronova korišćenjem raketa u vazdušno-vazdušnim sukobima jesu već zabeležena, međutim i dalje su izuzetno retka.
Prema sopstvenim tvrdnjama, Izrael i njegovi saveznici SAD oborili su iranske krstareće rakete i kamikaza dronove koristeći rakete vazduh-vazduh tokom nedavnih iranskih napada odmazde. Sigurno je i da su piloti lovačkih aviona u rusko-ukrajinskom sukobu već zabeležili takva dostignuća.
Međutim, složićete se da obaranje drona dok pilotirate lovcem sa snažnim radarom i elektro-optičkim senzorima nije u toj meri komplikovano kao obaranje drona iz helikoptera bez senzora za detekciju i praćenje.
Okolnosti pod kojima je helikopter Ka-52 pogodio dron nisu poznate, ali se zna da je Rusija rasporedila naoružane helikoptere za obaranje ukrajinskih dronova dugog dometa.
Podsetimo, svojevrsnu najavu da Moskva baca u borbu helikopterske pukove kodnog naziva „Lovci na dronove”, preneli smo još u julu mesecu ove godine. Tada, prema ruskim izvorima, nova glavna strategija za suočavanje sa bespilotnim letelicama uključivala je kombinaciju nekoliko taktika.
Dron je mnogo manja meta od na primer oklopnog vozila. Njegova putanja leta može naglo da varira, što otežava predviđanje tačke presretanja. Zbog toga angažovanje drona protivoklopnom vođenom raketom (ATGM) zahteva preciznost i veoma brzu kontrolu.
Rostekova holding kompanija, Visokoprecizni sistemi, razvila je raketu Vikhr, koju proizvodi Kalašnjikov Koncern.
Glavna platforma za lansiranje rakete Vihr je helikopter Ka-52, koji može biti naoružan sa 12 transportno-lansirnih kontejnera Vikhr. Raketa se takođe može lansirati sa jurišnih lovaca Su-25.
Takođe u julu je Rostec objavio da Kalašnjikov koncern radi na povećanju dometa rakete i poboljšanju njene bojeve glave. Kalašnjikov je takođe planirao da prilagodi raketu za upotrebu naoružanim dronovima, kao što smo već pisali.
H-UAV (X-BPLA)
Rusija, inače, već poseduje protivoklopnu vođenu raketu (ATGM) koja može biti lansirana sa naoružanog drona, H-UAV, o kojoj smo pisali. Raketa H-UAV, koja je u razvoju najmanje od 2021. godine, je varijanta Kornet-D ATGM-a, prilagođena za lansiranje sa jurišnih dronova i helikoptera na udaljenosti do 8 km.
Kao i Vihr, H-UAV koristi vođenje putem poluaktivne laserske glave. Rakete pogađaju ciljeve osvetljene laserskim zrakom.
Rusija je sada uspešno demonstrirala sposobnost Vihora da pogađa male ciljeve u vazduhu, poput dronova. Takođe je poznato da Rusija prilagođava Vihr za lansiranje sa dronova.
Vrlo je verovatno da će ruski Orion uskoro biti opremljen verzijom Vihr-a lansiranom sa dronova, koja ima odgovarajući domet i preciznost za borbe vazduh-vazduh ali i napade na ciljeve na zemlji.
Borba drona protiv drona raketama vazduh-vazduh postaje sadašnjost
S obzirom na pretnju ukrajinskih dronova, postalo je neophodno da Rusija obezbedi svojim naoružanim helikopterima i dronovima sposobnost za borbe vazduh-vazduh.
Ukrajinski sukob kao i onaj na Bliskom istoku potvrdio nam je da nijedna zemlja ne može odbraniti sve potencijalne ciljeve pomoću sistema protivvazdušne odbrane.
Pre pojave kamikaza dronova, borbeni avioni su se koristili za popunjavanje praznina u zemaljskim protivvazdušnim odbranama.
Sposobnost dronova da lete veoma nisko i prelaze preko urbanih područja značajno ograničava sposobnost lovačkih aviona da popune te praznine. Upotreba skupih aviona sa ljudskom posadom protiv jeftinih dronova iscrpljuje resurse.
U ovakvim okolnostima, evolucija borbi dronova protiv dronova pomoću raketa bila je neizbežna. Čini se da je Rusija na dobrom putu, i samo je pitanje vremena, moguće čak i meseci, pre nego što svet zabeleži prvo obaranje drona raketom u borbi dron protiv drona.
Dok ne pocne infrastruktura sa razaranjem,a onda na red dolazi i Kijev…
Bolje narodu floridw da pomognu dok ih nije pogodila nova i jača katastrofa
Da..Ali svet ne vidi..ne razume da je Ukrajina za SAD danas Hiroshima I Nagasaka..
Odredjena..pogidna za žrtvu..zarad globalne dominacije SAD-a u svetu!!
Kakva pomoć Ukrajini!??
Pa kljucaju ruse malo po malo zna se šta će da gadjaju sa raketama dugog dometa radarska postrojenja i komandne centre da mogu da ulete avionima i naprave haos kao nama ’99 samo Rusija nije Srbija 800*500km pa možeš da je preletiš odakle hoćeš lošu i opasnu igru igraju nadam se da će da se dozovu u pamet pre nego bude prekasno za sve
Čuj, SAD upumpava Ukrajini 800 miliona dolara….
Upumpavaju sebi a ne njima. Ne idu pare iz Amerike…. Oni su golaći dus dibi dus. Dužni su da nema dalje. 175.000 dolara po glavi stanovnika.
Helikopterski i avionski mitraljezi su smrt za dronove a jeftinija municija od raketa!
Kolika je cijena rakete vihr.Gledam ali nigdje nema nekakav podatak ili su poprilično različiti.
Све зависи од верзије, али нека средња цена иде од 60000$/ком,мада због масовности и упрошћавања производње, цена је вероватно и мања
Hvala za odgovor.Moram priznati i da je skuplja.No međutim ni 60000 nije malo ako se uz to jos uzmu u obzir i troškovi leta helikoptera,odrzavanja.
Hoćeš da kupiš…?