NaslovnaNovostiDivizija razarača borbene grupe Truman: Američki ratni brodovi stigli u Barencovo more...

Divizija razarača borbene grupe Truman: Američki ratni brodovi stigli u Barencovo more prvi put od 2022

Dva američka razarača, USS Jason Dunham (DDG 109) i USS Stout (DDG 55) (Divizija razarača borbene grupe Truman), ušla su 21. oktobra u zapadno Barencovo more radi obavljanja specijalnih misija. Ovaj događaj je označio prvo pojavljivanje brodova američke mornarice na ovim visokim atlantskim širinama od 2022. godine, privlačeći pažnju kako međunarodne zajednice tako i ruskih vojnih krugova.

Šesta flota SAD objavila je u sredu da su razarači navođenih raketa klase Arleigh Burke USS Jason Dunham (DDG 109) i USS Stout (DDG 55), dodeljeni Udarnoj grupi nosača Hari S. Trumana (HSTCSG), izvršili rutinske pomorske operacije u međunarodnim vodama Barencovog mora.

„Operacije američke mornarice u ovom regionu su u skladu sa međunarodnim pravom i sprovode se u cilju podizanja svesti u regionu, odvraćanja protivnika i vežbanja (vojnih) kampanja na Arktiku. Klimatske promene menjaju Arktik, gde topljenje leda i toplije temperature dovode do povećane ljudske i vojne aktivnosti, uključujući i naše konkurente“, navodi se u saopštenju Šeste flote američke mornarice.

Barencovo more, koje se nalazi pored Arktičkog okeana, nalazi se na severnim obalama Norveške i Rusije, a na jugu se graniči sa poluostrvom Kola, gde ekstremni vremenski uslovi stvaraju teško operativno okruženje.

„Naša sposobnost da vodimo trajne operacije u izazovnom arktičkom regionu je ključna za održavanje poboljšanog globalnog prisustva“, rekao je kontraadmiral Šon Bejli, komandant HSTCSG.

„Staut i Džejson Danam ušli su u Barencovo more da bi podigli svest o situaciji američke mornarice u strogom arktičkom okruženju i da bi podvukli našu posvećenost očuvanju slobodnog i otvorenog Arktika.

Barencovo more je izuzetno jedinstveno i dinamično okruženje i predstavlja odličnu priliku za Džejsona Danama da nastavi svoju obuku za arktičku borbu“, rekao je Aron Džeferson III, komandant razarača Dunham.

„Naša sposobnost da delujemo sa poverenjem u svim uslovima u pomorskom domenu je ključna za našu misiju i pokazuje rešenost mornarice našim saveznicima. Tim Džejsona Danama ostaje motivisan, na poziciji i spreman da odgovori na pretnje gde god se one pojave.”

Godine 2020, površinska akciona grupa koja se sastoji od tri razarača sa vođenim projektilima klase Arleigh Burke i britanskog broda HMS Kent izvela je operacije u Barencovom moru.

uss arleigh burke ispaljuje projektil
uss arleigh burke ispaljuje projektil

U julu 2024. godine, Ministarstvo odbrane SAD pokrenulo je svoju „Arktičku strategiju 2024“, četvrtu iteraciju ovog dokumenta, koja ističe posvećenost Sjedinjenih Država da “Arktik održe zajedno sa saveznicima i partnerima kao bezbedan i stabilan region”.

Prema saopštenju za štampu Šeste flote SAD, strategija se zasniva na sledećim dokumentima SAD: Strategija nacionalne bezbednosti 2022, Strategija nacionalne odbrane 2022 i Nacionalna strategija za arktički region 2022.

Truman Udarna Grupa se sastoji od vodećeg broda – nosača aviona Hari S. Trumana (CVN 75); Carrier Air Wing 1 (CVW 1) sa devet avijacijskih eskadrila na brodu; Divizije razarača 28 (DESRON 28) sa USS Stout i USS Jason Dunham; krstarice klase Ticonderoga – USS Gettysburg (CG 64), opremljene vođenim projektilima.

Značaj Barencovog mora rastućeg geopolitičkog nadmetanja

Barencovo more ima višestruki strateški vojni značaj zbog svog geografskog položaja i činjenice da se Severni ledeni okean počinje otapati u dužem periodu godine nego što je to bio slučaj u prošlosti.

To je kapija Severne flote Ruske Federacije u Atlantski okean i odatle u ceo planetarni okean. U sastavu ove flote je većina podmornica opremljenih nuklearnim projektilima.

Takođe, ruski ICBM napad pokrenut na istočnu obalu SAD sa kopna ili sa podmornica raspoređenih u Arktičkom okeanu ima putanju koja prolazi dovoljno blizu Barencovog mora da bi bila dostupna antibalističkim raketama SM-3 na američkim razaračima klase Arleigh Burke opremljenim borbenim sistemom Aegis.

sm 3 block iia
SM-3 Block IIA

SM-3 Block IIA, koji je najnovija evolucija ove vrste projektila, ima domet od 2.500 km prema navodima različitih izvora. Kompanija RTX je 15. oktobra 2024. objavila da je „ušla u punu proizvodnju sa Standard Missile-3-3 Blok IIA“.

Prema RTX-u, „SM-3 Block IIA ima veće raketne motore i poboljšanu kinetičku bojevu glavu u poređenju sa svojim prethodnicima, što mu omogućava da brže angažuje pretnje i štiti veće regione od pretnji balističkih projektila kratkog dometa i proseka“.

Međutim, raketa SM-3 je 17. novembra 2020. pokazala da može da presreće i interkontinentalne balističke rakete (ICBM), prema tvrdnjama američkog Ministarstva odbrane.

Osim toga, prisustvo američkih razarača u Barencovom moru daje komandantima NATO-a širi spektar opcija. Iz ove oblasti rakete Tomahawk, sa dometom od 2.500 km, imaju pristup brojnim ciljevima, uključujući i Sibir.

Za sada, osnovna svrha prisustva američkih brodova u Barencovom moru, prema mišljenju stručnjaka, jeste praćenje vojnih aktivnosti u regionu, posebno u kontekstu gađanja strateških podmornica ruske mornarice. Paljba je već ranije najavljena, a pojavljivanje američkih razarača može biti povezano sa namerom da se ove vežbe prate i analiziraju dejstva ruske flote.

Ruska strana još nije dala zvanične izjave o prisustvu američkih brodova, ali su ranije ruski vojni stručnjaci više puta govorili o važnosti praćenja aktivnosti NATO-a u blizini severnih granica zemlje.

severna flota rusije
ruska severna flota

Barencovo more je područje redovnih patrolnih aktivnosti ruske Severne flote, a prisustvo američkih razarača u regionu moglo bi da postane još jedan element napetosti između Moskve i Vašingtona.

Poslednjih godina, Arktik i severne vode Atlantika postale su arena rastućeg geopolitičkog nadmetanja, gde obe strane nastoje da konsoliduju svoje prisustvo.

9 KOMENTARA

  1. Tu djubrad američku izjuriti što pre oni su zaradili celu evropu Japan vijetnam sa njihovim osiromašenom uranijum i atomskim bombama i ta drskost da se slobodno svugde kreču to su zle metastaze zarazne,

    Slažem se 7
    Ne slažem se 2
  2. “..Ministarstvo odbrane SAD pokrenulo je svoju „Arktičku strategiju 2024“, četvrtu iteraciju ovog dokumenta, koja ističe posvećenost Sjedinjenih Država da “Arktik održe zajedno sa saveznicima i partnerima kao bezbedan i stabilan region”.” / Тамо где се ви налазите тамо нема стабилности , и поред ваше непрекидне тлапње о овоме, то је бар јасно свакоме иоле поштеном и нормалном човеку!

    Slažem se 12
    Ne slažem se 1
  3. Задњи пут прије пар година , елитна америчка морнаричка пјешадија-маринци су дошли на војну вјежбу у Норвешку у љетним вјетровкама, тзв. вијетнамкама.Како је код Норвежана тада био мјесец децембар, норвешка зима није имала нимало разумијевања за такву врсту авантуризма па је госте почастила температуром од -35 ,мјерено у скали њиховог комшије Целзијуса.Елитна војска је се посмрзавала и прије него је опалила и један метак заслуживши шут карту назад до Америке.Норвежи су остали у невјерици какве су дебиле изабрали прије 70 година да их чувају од непријатеља ???

    Slažem se 17
    Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave