NaslovnaNovostiSa samo 14 Gripena na lageru, Mađarska uspeva da se uključi u...

Sa samo 14 Gripena na lageru, Mađarska uspeva da se uključi u modernizaciju švedskih lovaca

Gripen je višenamenski taktički avion od vitalnog značaja za Mađarsko ratno vazduhoplovstvo, služeći kao ključni element u odbrani Mađarske.

Kao članica NATO-a, Mađarska razmišlja strateški i želi bližu saradnju sa Saab-om u razvoju aviona Gripen.

Mađarska sada potpisuje novi sporazum, koji mađarski zvaničnici smatraju istorijskim, o zajedničkom razvoju švedskog borbenog aviona.

Sporazum je postignut sa švedskim ministrom odbrane i najavljen je prošle nedelje od strane mađarskog ministra odbrane, Kristófa Szalay-Bobrovniczkog, u video-snimku objavljenom u sredu na njegovoj Facebook stranici, prenose mađarski mediji.

“Danas smo u Stokholmu vodili razgovore sa švedskim ministrom odbrane i potpisali istorijski sporazum na osnovu kojeg ćemo zajedno raditi na razvoju Gripena, kao i na nekoliko drugih važnih bilateralnih pitanja”, rekao je ministar.

Zvaničnik je naglasio da su mađarsko-švedski odnosi podignuti na strateški nivo, naročito nakon pristupanja Švedske NATO-u.

“Slažemo se po mnogim važnim pitanjima, ali postoje neka ključna područja u kojima se naši stavovi razlikuju”, naveo je ministar.

Mađarski zvaničnik zadržava neutralnu liniju u rusko-ukrajinskom sukobu i zagovara mir, što Budimpeštu čini jednu od retnih EU prestolnica koja ne poziva na rat i njegovo sponzorisanje.

Kako će Mađarska doprineti budućem razvoju Gripena

Ministar je potpisao memorandum o razumevanju sa generalnim direktorom Saab-a, Micaelom Johanssonom, prema kojem će Mađarska i švedska kompanija uspostaviti širu i bližu saradnju nego što je trenutna.

Saab planira da osnuje institut za vazduhoplovni razvoj sa bazom u Mađarskoj, koji će nastaviti rad započet sa Institutom za istraživanje inovacija u odbrani (VIKI), objašnjava ministar Kristóf Szalay-Bobrovniczky.

Mađarsko-švedska saradnja fokusiraće se na virtuelnu realnost, veštačku inteligenciju, 3D štampanje i nove tehnologije materijala.

Podsećamo da Mađarsko ratno vazduhoplovstvo upravlja sa ukupno 14 aviona Gripen, a ugovor o lizingu je potpisan 2. februara 2003. godine.

MAĐARSKI GRIPENI
MAĐARSKI GRIPENI

U februaru 2024. godine, potpisan je ugovor o kupovini još četiri dodatna Gripen C aviona.

Do sada, Saab je ponudio kompenzacione ugovore (offset) u vrednosti od 110% od troškova 14 aviona Gripen, a projekat koji je nedavno predstavio mađarski ministar odbrane dodaje se na već realizovane investicije švedske kompanije u Mađarskoj.

Mađarska smatra švedsku kompaniju Saab važnim partnerom u programu modernizacije Mađarskih oružanih snaga, podsećajući da avioni Gripen lete skoro dve decenije u mađarskom vazdušnom prostoru.

Svojevremeno, Šveđani iz Saab-a su poslednji veliki ugovor potpisali pre 10 godina, sa Brazilom. Ove godine, tajlandsko vazduhoplovstvo je najavilo da želi da nabavi borbene avione Gripen 39, proizvedene od strane švedskog Saab-a, kako bi zamenili stare lovce, što ukoliko se obistini bi predstavljalo prvu prodaju ovog lovca nakon 10 godina pauze.

SAAB JAS 39 Gripen ukratko

Saab JAS 39 Gripen (skraćenica od Gripen, na švedskom „The Griffin“) je jednomotorni višenamenski lovac proizveden od strane švedske kompanije Saab i naslednik Saab JA 37 Viggen. Oznaka JAS je skraćenica za Jakt, Attack och Spaning (na švedskom za lov, napad i izviđanje).

Prvi let Saaba 39 se dogodio 1988. godine; aktuelna verzija JAS 39C/D je u službi švedskog vazduhoplovstva (Fligvapnet) od 2005. SAAB je proizveo preko 300 jedinica u sedam varijanti, a najnoviji model je Gripen 39F.

Pored toga, na Gripenu lete vazduhoplovne snage Južne Afrike, Mađarske, ovde pomenute Češke, Brazila i Tajlanda. Škola za probne pilote Imperije Ujedinjenog Kraljevstva takođe vodi Gripen za potrebe obuke.

Saab 39 je dostupan kao jednosed i dvosed. Pored toga, Gripen ispunjava zahteve visoke pouzdanosti, lakog održavanja (delimično od strane vojnih obveznika) i univerzalne primene.

U posebno hladnom vremenu, letelica se može brzo podići u vazduh – nakon relativno kratke faze zagrevanja sa pomoćnom agregatom. Čak i u teškim uslovima na zemlji, poletanje i sletanje ne predstavljaju veliki problem za iskusne pilote.

Delta krilo sa jednim mlaznim motorom (dva krila čine trougao) jedno je od lakših u svojoj kategoriji. Ne može da prati konkurente sa dva motora kao što je Eurofighter Typhoon. Gripeni ipak imaju druge prednosti. Čak i zimi, na primer, improvizovane staze, autoputevi i neasfaltirani putevi su dovoljni za poletanje i sletanje. Takođe je veoma pouzdan i lak za održavanje.

MAĐARSKI GRIPENI
MAĐARSKI GRIPENI
  • JAS 39A je jednosedna verzija Gripena. Dostupna je i dvosedna JAS 39B operativna trenažna varijanta Gripena.
  • JAS 39B je opremljen istom avionikom i naoružanjem kao i JAS 39A, sa izuzetkom topa.
  • JAS 39C ima jedno sedište serije 3 i standardna je verzija za izvoz, koja je prvi put isporučena švedskom vazduhoplovstvu u septembru 2002. godine. JAS 39C ima displeje u kokpitu u boji, sistem za generisanje kiseonika i mogućnost dopunjavanja goriva u letu.
  • JAS 39D je nadograđen slično kao i JAS 39C, ali je varijanta sa dva sedišta.

TT

  • Proizvođač: Saab AB
  • Raspon krila: 8,40 m
  • Dužina: 14,10 m
  • Visina: 4,5 m
  • Maks. Težina: 14.000 kg
  • Brzina: 2.130 km/h (2.0 maha)
  • Maksimalna visina leta: 15.240 m
  • Pogon: 1 k Volvo Aero RM12
  • Snaga: 80 kN (sa naknadnim sagorevanjem)
  • Posada: 1 – 2
  • Displej: leteći i statični

8 KOMENTARA

  1. Rafal je neuporedivo bolji avion od Gripena. Video lično.
    Pitajte Indiju zašto Gripen praktično nije ni razmatrala.
    Mnogo je zahtevan, zamislite erkondišn u garaži!?!
    Šahmat bi bio idealno rešenje, ali kad bude.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 2
  2. Основни промашај код Рафала је што је продавац непријатељска држава а то значи да ће нам ускратити све што пожели и када пежели. Не заборавимо, осим што је деведесетих три пута ратовала против нас, дала кључни допринос да Брчко од територије која припада Р. Српској постане некакав дистрикта и признала лажни државу косово Француска је у сваком нашем неспоразуму са било ким увек била против нас! Купити стратешко оружје од неког ко се тако односи према теби је потпуна лудост или издаја!

    Slažem se 7
    Ne slažem se 1
    • #Jovica pa sad realno receno jeste mozda malo bolji ali u nijansama! I jedan i drugi imaju AESA radar i nose isto naoruzanje. Ali za nas konkretno bi Gripen bio mnogo bolji jer pitanje je koliko ce nasi piloti imati sati naleta godisnje na Rafalu? Rafal, Eurofajter, F-35 i SU-30/35 imaju najskuplji sat letenja! Rafal prosto nije za sirotinjske zemlje kao mi! Druga bitna stvar vezano za Rafal je da je on mnogo komplikovan avion i ako piloti imaju malo sati naleta nemaju sta da traze u borbi protiv dobro obucenih pilota koji imaju mnogo vise sati naleta! I trece za te pare koje cemo dati za Rafale mogli smo kupiti bar 24 Gripena, a 24 Gripena bi pojelo za dorucak 12 Rafala posto nose isto naoruzanje i imaju isti radar! Pa sad vi razmislite sta je bolje za nas?

      Slažem se 12
      • #Jovica opet ponavljam da je Rafal na papiru malo bolji od Gripena, ali ja sam naveo realne podatke zasto mislim da bi za nas Gripen bio bolji izbor od Rafala! Moja zelja vezano za nas bi bila ili Gripen ili SU-75! Verujem da bi najbolji izbor bio SU-75 Sah-Mat, ali pod uslovom da bude onakav kakav proizvodjac tvrdi da ce biti! Ali nazalost ta prica je zavrsena za nas!

      • Slazem se, za nas je bolji izbor Gripen, no na zalost zbog motora koji koristi F404 ameri nikad ne bi dali zeleno svetlo za prodaju, zato su nas ogulili francuzi.
        Smatram da je Rafal potpuno pogresan izbor za nas

        Slažem se 4
        Ne slažem se 2
  3. Odlican avion kao stvoren za nas! Konstruisan da polece i slece na lokalne puteve! Dovoljna je jedna cisterna i jedan kamion sa oruzjem i alatima i bukvalno u sumi mozete da ga naoruzate i dopunite gorivom! Velika prednost u odnosu na sve druge avione je sto je vrlo jednostavan za odrzavanje i sto mu je sat naleta nekoliko puta jeftiniji od aviona sa dva motora! Ima otvorenu arhitekturu i vrlo lako moze biti naoruzan svim tipovima naoruzanja i istocnim i zapadnim! Steta sto smo kupili Rafal, za te pare od 2,7 milijardi i jos bez naoruzanja mogli smo da kupimo skoro 2 eskadrile Gripena sa naoruzanjem! A tek sat naleta za Rafal i odrzavanje su nebo i zemlja!

    Slažem se 8
    Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave