NaslovnaNovostiKompanija SpaceX izvela istorijski podvig, vrativši na lansirnu rampu raketu Super Heavy

Kompanija SpaceX izvela istorijski podvig, vrativši na lansirnu rampu raketu Super Heavy

Dana 13. oktobra, američka privatna kompanija SpaceX je prvi put u istoriji uspela da vrati na lansirnu rampu, uz pomoć sistema Mechazilla, prvu stepenicu (fazu) superteške rakete (5000 tona) Starship Super Heavy.

Sada će, kao i druge rakete-nosači SpaceX-a, moći da se ponovo koristi, možda čak i višestruko (10 i više puta).

    Testno lansiranje, označeno kao Starship Flight 5, održano je u 8:25 po istočnom vremenu (13:25 po beogradskom) sa kosmodroma i proizvodne lokacije Starbase, koja se nalazi u blizini mesta Boca Chica (pored istoimene zajednice i plaže, nedaleko od grada Braunsvil u Teksasu).

    Svoj uspeh, kompanija biznismena Ilona Maska prikazala je fascinantnim kadrovima događaja. Na snimku je prikazano kako dolazi do planirane aktivacije motora i odvajanja svemirskog broda Starship od potisnika Super Heavy, koji zatim počinje povratak na kosmodrom.

    Ovo je bilo peto po redu testno lansiranje rakete-nosača Starship Super Heavy, koja je trenutno najveća i najmoćnija raketa-nosač na svetu. Glavni zadatak SpaceX-a bio je lansiranje Starship-a i vraćanje broda u atmosferu radi sletanja u Indijski okean.

    Međutim, kompanija je odlučila da pokuša da vrati i prvu stepenicu na lansirnu rampu. Super Heavy je uhvaćena uz pomoć specijalne konstrukcije, koja je dizajnirana za skraćenje vremena između lansiranja raketa-nosača.

    Kompanija SpaceX je saopštila u izjavi da su njeni inženjeri proveli godine priprema i mesece testiranja pokušaja hvatanja potisnika ovom konstrukcijom, dok su tehničari uložili desetine hiljada sati u izgradnju infrastrukture kako bi maksimizovali šanse za pozitivan ishod, koji se i dogodio.

    Potpuno sastavljena raketa-nosač Starship Super Heavy je najviša na planeti – skoro 122 metra. Prva stepenica Super Heavy-a ima 33 motora Raptor, dok brod Starship (visine 50 metara) ima još 6 motora.

    Kako se sve razvijalo?

    Rakete za višekratnu upotrebu su sveti gral svemirskih putovanja. Razmislite o tome koliko bi skupo – i teško – bilo leteti komercijalno da je svaka raketa dobra samo za jedno putovanje.

    Od 2018. godine, više od 50% lansiranja SpaceX-a bilo je sa ponovo korišćenim busterom, što u velikoj meri smanjuje troškove slanja tereta i putnika u svemir. SpaceX je trenutno u nedeljnom ritmu lansiranja i – tokom proteklih nekoliko godina – stavio je više od nekoliko hiljada satelita u nisku orbitu Zemlje.

    Ova satelitska konstelacija je poznata kao Starlink i pruža internet pokrivenost za oko milion pretplatnika u oko 50 zemalja. Do kraja decenije, Starlink želi da postavi još 9.000 satelita u svemir, a internet biznis mogao bi da vredi 10 milijardi dolara i više i to godišnje.

    Da bi maksimalno smanjio troškove lansiranja, SpaceX je napravio svoju raketu sledeće generacije pod nazivom Starship. Dvodelna lansirna raketa kombinuje raketu Super Heavy (prvi stepen) sa svemirskom letelicom koja se takođe naziva Starship (druga faza).

    spacex zaposleni zaslužni za ovo dostignuće
    spacex zaposleni zaslužni za ovo dostignuće

    Kada se obe spoje, Starship može da nosi 4-5 puta veći teret od sledećeg najvećeg Spacex vozila (Falcon Heavy). Smanjenje troškova u kombinaciji sa veličinom i snagom Starship-a potpuno menja sliku i ekonomiju onoga što smo do sada mogli poslati u svemir.

    Starship je takođe brod koji Elon Musk i SpaceX tim od 12.000 ljudi grade sa idejom da bi na kraju prevezli ljude na Mesec, Mars i dalje (svemirski brod može da nosi do 100 astronauta u jednom putovanju).

    3 KOMENTARA

    KOMENTARIŠI

    Molimo unesite svoj kometar!
    Ovde unesite svoje ime

    Povezani članci

    Najnovije objave