Na prikazu naoružanja i sposobnosti dela jedinica Vojske Srbije “Zastava 2024” na batajničkom aerodromu “Pukovnik-pilot Milenko Pavlović” prikazana je prva partija novog borbenog vozila pešadije na točkovima Lazar 3M.
Sada je konačno javnosti prikazano ono što sam u više svojih radova napomenuo da je došlo do dileme koje će se oružne stanice ili kupole sa naoružanjem biti instalirane na BVP Lazar 3M, jer daljinski upravljane borbene stanice 32v01 kompanije “Burevestnik” iz Rusije nije moguće dopremiti.
Iako su ove ruske oružne stanice izabrane da budu oružna nadgradnja Lazara 3M, a jedan primerak je i naoružan ovom DUBS, ova domaća borbena vozila pešadije ipak neće serijski biti naoružana sa ovom stanicom, jer je Rusija pod sankcijama Zapadnih zemalja, pa je njihova isporuka Srbiji nemoguća sve da ih je i kupila od ruske kompanije “Burevestnik”.
Zato se pribeglo za sada iznuđenom rešenju odnosno opremanje prve partije Lazara 3M kupolama MB2-02 sa borbenih vozila pešadije nabavljenih iz Mađarske BTR-80A/AM, topovima Bofors L/70 koji su bili u arsenalu JNA i sada su u naoružanju Vojske Srbije.
Pošto je ovih protivavionskih topova bilo 72, a za sada se planira proizvodnja pet baterija hibridnog sistema PVO Pasars dolazi se do zaključka da ovim topovima može biti opremljeno još 42 borbena vozila ili PASAR sistema PVO, što je sasvim dovoljan broj, jer se u trenutnoj proizvodnoj seriji proizvodi 78 borbenih vozila Lazar 3, a od tog broja njih 30 će biti u verziji borbenog vozila pešadije Lazar 3M.
Ono što je bitno je to što su ovi topovi opremljeni novim automatskim punjačem koji bi po obećanju proizvođača borbenog vozila pešadije “Jugoimport-SDPR” raditi bez zastoja u odnosu na originalni, kod koga se dešavao zastoj u dejstvu.
Od zaštitne mreže se nije moglo zapaziti da li je hranjenje Bofors topa rešeno kao kod švedskog borbenog vozila pešadije CV90 odozdo odnosno iz unutrašnjosti borbenog vozila ili su prikazane kupole bile bez originalnog okvira koji štrči iznad topa, odnosno hranjenje topa je ostalo odozgo?
Inače opremanje domaćim kupolama sa topovima Bofors L/70 će se vršiti i borbenog vozila pešadije “Lazanski”, što je već ranije najavljeno da će ovo novo borbeno vozilo imati u svom naoružanju i topove kalibra 40 mm, ali se nije preciziralo da su to postojeći topovi Bofors.
Jedino je upitno da ako ih ima ukupno 72 na stanju u Vojsci Srbije, da li bi se u serijskoj proizvodnji ovog borbenog vozila kupovali novi topovi ili bi se iskoristili svi raspoloživi koji su trenutno u arsenalu Vojske Srbije.
U tom slučaju, pošto je rečeno da će se u Srbiji proizvoditi i topovske cevi srednjeg kalibra, bi se iste montirale na postojeće topove Bofors.
Top “Bofors” L/70 kalibra 40 mm ima vertikalni domet do 8,800 metara, a horizontalni domet do 11,800 metara i može pogoditi cilj koji se kreće u vazduhu do 500 m/s.
Ovaj top je ubedljivo najmoćnije naoružanje borbenog vozila pešadije Lazar 3M, a uz upotrebu nove domaće tempirane municije kalibra 40 mm značajno je povećao i efikasnost po ciljevima kako u vazduhu tako i po ciljevima na kopnu.
U izloženoj prvoj partiji ovih borbenih vozila su u većem broju bila izložena borbena vozila pešadije Lazar 3M sva ruskom kupolom MB2-02 sa ruskih borbeni vozila BTR-80A/AM i topom 2A42 Šipunov kalibra 30 mm.
Masa ove kupole iznosi 1500 kg.
Inače ova kupola je montirana još 2017 godine na jedan Lazar 2 koji koristi Žandarmerija MUP-a Srbije i tada je ovaj jedini Lazar 2 sa ovom kupolom bio premijerno prikazan na sajmu naoružanja i vojne opreme “Partner 2017”.
Glavno naoružanje oklopnog transportera je automatski top “Šipunov” 2A42 kalibra 30 mm sa dvostrukim hranjenjem i ima životni vek od 9000 metaka.
Ovaj top može da ispaljuje potkalibarnu municiju za probijanje oklopa, fugasno-zapaljivu, trenutno-fugasnu, trenutno-fugasnu fragmentacionu municiju sa traserom, pancirno-obeležavajuću koja probija do 20 mm čeličnog oklopa.
Svu ovu municiju kalibra 30×165 mm proizvodi domaća kompanija “Sloboda” Čačak uključujući i potkalibarni metak koji je takođe ova kompanija izložila na vojnom prikazu “Zastava 2024”.
Maksimalni domet topa trenutno-fugasnom municijom je 4 km, protiv-pancirnom do 1,5, a ciljeve u vazduhu koji lete dozvučnom brzinom pogađa do 2 km po visini i do 2,5 km po daljini. Ima instalirane i bacače dimnih kupita BDK 902B na prednjoj strani kupole levo i desno od topa.
Sekundarno naoružanje predstavlja spregnuti koaksijalni mitraljez PKTN kalibra 7,62 mm sa borbenim kompletom od 2000 metaka je namenjen za dejstvo po protivničkoj pešadiji na daljinama do 1,5 km i automatski bacač granata AG-30 kalibra 30 mm za dejstvo protiv pešadije u manjim zaklonima i van njih do 1700 metara.
U kupoli je montirana dvokanalna nišanska sprava TKN-4GA-02 sa dnevnim i noćnim nišanom ili pomoćna jednokanalna nišanska sprava 9Š 119-01.
Obe nišanske sprave su deo sistema za upravljanje vatrom u koji sadrži i balistički računar.
Nasuprot ruskoj oružnoj stanici, domaći DUBS 30 sadrži “Zastavin” top kalibra 30 mm maksimalnog dometa 3000 m sa borbenim kompletom od 150 granata ima i dva lansera protivoklopnih raketa “Maljutka 2T5” dometa 5 km i probojnosti 750 mm oklopa, spregnuti mitraljez Zastava M86 kalibra 7,62 mm maksimalnog dometa 800 m, bacač granata BGA M93 kalibra 30 mm maksimalnog dometa 1500 m.
Osmatračko-nišanski sistem DUBS 30 čine dnevna i termovizijska kamera kao i laserski daljinomer.
Otkrivanje cila moguće je na daljinama do 20 km, prepoznavanje na 7 km, a identifikacija cilja se vrši na daljinama do 4 km.
Domaća DUBS 30 je i žirostabilisana pa borbeno vozilo može da dejstvuje i iz pokreta.
Pošto se ruski topovi Šipunov 2A42 i švedski Bofors L/70 ne proizvode u Srbiji, za očekivati je da će se nakon početne serije od trideset borbenih vozila pešadije Lazar 3M ugrađivati domaća DUBS 30 koja sadrži domaći automatski top M12 koji proizvodi “Zastava oružje”.
Inače bilo je prikazano i jedno komandno vozilo Lazar 3K kako sam već najavio u svom video radu o premijerama domaćeg naoružanja na batajničkom aerodromu, ali se ono nalazilo u sredini izloženog ešalona i bilo je takođe pokriveno maskirnom mrežom u zadnjem delu koji sadrži modifikacije sa agregatom za napajanje uređaja i bez zadnje rampe.
Sve u svemu Vojska Srbije je dobila prva borbena vozila točkaše pogona 8×8 i time znatno podigla efikasnost i mobilnost jedinica mehanizovane pešadije svoje kopnene vojske.
Bojler n’a tockovima
Toliko kabasto vozilo da ga ni slepac ne moze promasiti u borbi.Dihtunzi losi da pri proljetnjoj kisi Vojnici kisnu unutra SVE u svemu ne sluzi nicemu.Iseci i prodati n’a otpadu.
Vise bi armije imala koristila da ovu skalamerije od Lazara proda u otpad staroga gvozdja
Da,ovo cudoviste od skalamerije visi lici n’a poljski WC od sofisticiranog borbenog vozilà.Ako mu zakace plug dobro bi sluzio u vojvodjanskim oranicama.Ali mnogo troosi.
Kod nas je LAZAR bolesnik
Polovno od polovnoga naslikavanje prangija koje ničemu ne služe
A jel ovime ubijena porodica kod Ušća?
Uf ovo bi nam valjalo da ptašimo po muslimanima, nismo uspjeli završiti posao 90-ih, a mora se, samo mrtav balija je dobar balija.