Naslovna Novosti Ruska sredstva za elektronsko ratovanje na nišanu zapadnih obaveštajnih službi uz pomoć...

Ruska sredstva za elektronsko ratovanje na nišanu zapadnih obaveštajnih službi uz pomoć OSINT-a

8
rusija dominantna u elektronskom ratovanju
rusija idalje dominantna u elektronskom ratovanju
google news

Francuski bilten „Intelligence Online” nedavno je objavio članak pod naslovom: „Vojna obaveštajna služba očekuje od specijalista OSINT (Open Source Intelligence) da pomognu u praćenju ruskih sistema elektronskog presretanja”.

U proglasu se navodi da je praćenje ruskih sredstava za elektronsko ratovanje koje se stalno poboljšavaju sa linije kontakta između strana u sukobu od “kritične važnosti za zapadnu vojnu obaveštajnu službu”.

U tom cilju, francuska vojna obaveštajna služba sve više prati nalaze OSINT eksperata na internetu i pokušava da svoje aktivnosti dopuni novim tehničkim mogućnostima.

Pojačana aktivnost ruskog mobilnog sistema za elektronsko ratovanje Murmansk-BN od kraja avgusta ove godine alarmirala je zapadne obaveštajne službe zadužene za otkrivanje njegovih tajni.

Veruje se da upravo ovaj kompleks redovno ometa GPS signale u Baltičkom moru i na teritorijama država u regionu, kao i u Ormuskom moreuzu, nakon što ga je Moskva početkom avgusta isporučila Teheranu.

murmansk bn u iranu
murmansk bn u iranu

U Francuskoj je za praćenje ove vrste opreme za elektronsko ratovanje zadužen Centar za obuku i službu stručnjaka za elektronsku obaveštajnu delatnost (CF3E), koji pripada Upravi za vojnu obaveštajnu službu.

Međutim, Centar za istraživanje i analizu kibernetičkog prostora (CRAC), koji je specijalizovan za rad sa obaveštajnim podacima otvorenog koda (OSINT), takođe se sve više koristi u ove svrhe kao pomoć stručnjacima za tehničku obaveštajnu delatnost.

CRAC je kreiran 2015. godine navodno da prati civilne naloge na društvenim mrežama i, posebno, da se suprotstavi ideologiji džihadizma.

“S obzirom na visok stepen tehničke složenosti oružanog sukoba između Rusije i Ukrajine, od službi centra se sve više zahteva da prate naloge stručnjaka za elektronsko ratovanje ili elektronskih informacija na istim društvenim mrežama, koji dele informacije otvorenog izvora o karakteristikama signala i podatke o njihove analize, kako na zahtev same Uprave vojno-obaveštajne službe, tako i drugih struktura vojnog resora”, navodi se u proglasu.

Sam Centar za istraživanje i analizu sajberprostora (CRAC) nije specijalizovan za elektronsko ratovanje i radioelektronska istraživanja, iako se u svom radu trudi da se osloni na rezerviste sa znanjem iz ove oblasti.

Međutim, CF3E koristi CRAC prvenstveno kao izvor informacija koje na mreži postavljaju korisnici kao što su Džon Vajzman i istraživači GiamMA na X društvenoj mreži (ranije Tviter) ili serhii-flash na sada, vrlo izvesno, francuskom Telegramu.

Ovi navodno nezavisni stručnjaci su razvili bogato specijalizovano znanje o ruskim tehnologijama elektronskog ratovanja, industrijskom ekosistemu koji ih proizvodi ili karakteristikama formacija unutar ruskih vojnih trupa za elektronsko ratovanje koje ih koriste, tvrde francuski obaveštajci u svom proglasu.

Takvo praćenje događaja u oblastima ometanja može se kombinovati sa korišćenjem javno dostupnih softverskih alata za ometanje, kao što su gpsjam.org i Spoofing SKAI Data Services, koje su razvila dva inženjera, Raphael Monstein i Benoit Figuet.

Ovaj drugi je bivši službenik strukture nabavke francuskog vojnog resora (Generalni direktorat za nabavku naoružanja). Sve su to važni izvori informacija za ažuriranje baze podataka CF3E i implicitno Uprave vojno-obaveštajne službe, navodi se.

Prateći rezultate OSINT analiza, vojna obaveštajna služba može kasnije da ih dopuni podacima iz tri francuske porodice svemirskih radioelektronskih istraživačkih uređaja i da ih uporedi kako bi stvorila jasniju sliku.

Vojna obaveštajna služba Francuske takođe može da zadaje specijalizovane vazduhoplovne platforme da pribave dodatne obaveštajne podatke osim onih dobijenih iz otvorenih izvora.

Na primer, informacije koje su se pojavile na Internetu ranije ove godine o ruskom kompleksu za elektronsko ratovanje Tobol u Kalinjingradskoj oblasti dovele su do slanja borbenih aviona francuskog vazduhoplovstva Mirage 2000D opremljenih ASTAC suspendovanim izviđačkim kontejnerima u to područje kako bi se dobila jasnija slika o situacija, navodi se u ovom zanimljivom biltenu.

Automatizovana radio-interferentna stanica R-378A „Tobol“ je dizajnirana za otkrivanje i suzbijanje neprijateljskih radio komunikacionih linija. U službi je jedinica za radio-elektronsku borbu Oružanih snaga Rusije.
Automatizovana radio-interferentna stanica R-378A „Tobol“ je dizajnirana za otkrivanje i suzbijanje neprijateljskih radio komunikacionih linija. U službi je jedinica za radio-elektronsku borbu Oružanih snaga Rusije.

Da li navodni OSINT tviteraši i ostali stručnjaci rade samostalno, nezavisno ili ne, imali ste prilike da se uverite ako ne ranije, onda sigurno tokom dve ipo godine od rasplamsavanja ukrajinskog konflikta.

Ovaj interesantan bilten, pored obrnute psihologije na koju može da navede čitaoce, naglašava i muke koje zadaju ruski sistemi elektronskog ratovanja njihovim protivnicima.

8 KOMENTARA

  1. Nadam se da Rusi sto pre uniste Sve neprijatelje.A takodjer i medju nama ima puno domacih izdajnika i ljigavaca.
    Takve treba sve na bandere.

  2. Bolresna Britanija se nezadrživom silom kreće pravo na dno Okeana, a Francuska je prati u stopu. I mi pravi srbi podržavamo taj progres ka samouništenju.

  3. Rusi imaju naj savrsenije oruzje za elektronsko ratovanje a ukrainski dronovi im bombarduju Moskvu . Stvarno su na tom polju mnogo jaki

    1
    4
  4. Вест од пре можда годину или колико већ. Красуша нађена на ливади, напуштена без особља, отприлике на извол’те украјинским патронима. Вероватно је закачена за теренац и лагано одшлепана до неког аеродрома а затим правац Немачка. У Немачку базу, или шта већ не сећам се имена, колико се тада писало пребачен и КА-52, извучен из мора, било је документовано фотографијом, и мислим баш на овом порталу. Мало будаласто да је једино Красуша, остала на ливади тек тако, а оператера нигде, можда су кључ од врата у улазак у радни простор оставили испод отирача?! Тада се писало дан, два о томе а после тога ништа.
    У овом сукобу од А до Џ, је вероватно већ све пренапрегнуто, модерно оружје, софтверски инжињеринг, конструкциони бирои, рад у три смене на свим пољима, сви они који могу да помогну на било који начин странама у сукобу. Нисам циљано написао од А до Ш, јер ово “Ш” би ми означило нешто до чега не би ваљало да се дође.
    После тога да се надамо да ће нека виша сила да се укључи у лудило, или да се сви међу собом за крај поздравимо

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version