NaslovnaNovostiAnalitičari lista Ekonomist uradili simulaciju totalnog rata između Kine i Sjedinjenih Država

Analitičari lista Ekonomist uradili simulaciju totalnog rata između Kine i Sjedinjenih Država

Američki stručnjaci pokušali su da simuliraju rat između Kine i Sjedinjenih Država. Prema Ekonomistu, prognoze su ispale razočaravajuće za Vašington.

Analitičari su uvereni da u slučaju sukoba punog razmera oko Tajvana, Peking neće oklevati da upotrebi taktičko nuklearno oružje za napad na američke baze u regionu. Istovremeno, američkoj vojsci neće biti lako da uzvrati udarac.

Grupa stručnjaka okupljena je u Vašingtonu da prouči kako bi kinesko-američki nuklearni rat mogao da počne. Rezultati nisu ohrabrujući, piše u publikaciji.

Pretpostavlja se da će glavni ciljevi kineskih projektila biti velike američke baze na Guamu i Atol Kvajaleinu, kao i grupa nosača aviona ukoliko bude prisutna u pogođenom području.

Ove mete je lako napasti, a posledice mogu otežati uzvratni udarac. Istovremeno, najvažnije vojne instalacije nalaze se unutar Kine na velikoj udaljenosti od obale i sigurnije su od američkih baza u regionu.

Modeliranje je pokazalo da Kina ima više razloga za slavlje, Azija je puna američkih instalacija i pomorskih sredstava. Amerikanci su se suočili sa činjenicom da su najatraktivniji ciljevi za uzvratni udar bili na kineskom kopnu, navodi Ekonomist.

nosac aviona uss george hw bush
nosac aviona uss george hw bush

Autori analize napominju da SAD nemaju dovoljan broj naoružanja da unište kineske brodove i baze u regionu. Zalihe modernih raketa američke vojske, prema analizi, ponestane oko 45. dana od početka eventualnog sukoba.

Zbog toga je moguće da će nakon uništenja 5 hiljada mornara na nosaču aviona i poraza baze na Guamu, američki predsednik morati da se preda ili odgovori strateškim nuklearnim oružjem, što će u tom slučaju dovesti do globalne katastrofe.

4 KOMENTARA

  1. Hajde malo da se podsetimo, tema jeste ozbiljna i ne treba zaboravljati. Svojevremeno je, krajem devedesetih (pre gotovo 40 godina naš ”Glasnik” objavio tekst o velikoj strateškoj ratnog igri Pentagona koja je trajala nekoliko meseci. Osnovni zadatak: ”Kako bi izgledao sukob s Kinom do 2025. godine?”
    U svim varijantama pobeđivala je Kina. Ne može prostije od ovoga. Verovatno se neko od ”novinara” kojima to nije posao setio i toga pa sada mudruje na tu temu. Sve zemlje imaju takve strateške procene

    Slažem se 2
    Ne slažem se 1
  2. Između Kine i SAD može biti samo totalni rat.Ne verujem da bi se Ameri upustili u to zbog Tajvana. Ameri rade podjebe ,razbojnika i pljačke svud po svetu.Zakuvaju pa se posle pokupe i odu a ostave sranje na terenu .Libija ,Irak,Sirija , pa i Jugoslavija su primeri.Rusija i Kina bi trebale da isporuče hiper sonične projektile (naravno manju količinu ) Hutima( kao i pomoć u satelitskoj navigaciji) Da bi ovi mogli da gađaju nosače aviona.Bilo bi to vrlo interesantno videti.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 1
  3. Zamisli, oni čak i razmišljaju i planiraju nuklearni rat. Samo se iskreno nadam da ukoliko potegnu po toga, da će da zažale kao niko do sada, kao i to da će da oseti i američko tlo.

    Slažem se 5
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave