Belorusija je rasporedila letelicu kako bi sprečila da ruski dron uleti u njen vazdušni prostor.
Kako sami sebe nazivaju, grupa za praćenje, beloruski “projekat Gajun” izvestila je da je tokom noći 29.08.2024. godine Vazduhoplovstvo Republike Belorusije korišćeno za uništavanje ruskog drona Geran koji je ušao na nacionalnu teritoriju.
Prema podacima koje su izneli predstavnici ove grupe, incident se dogodio u 03.30 po lokalnom vremenu, tokom napada ruskih dronova na Ukrajinu. Jedan od dronova ušao je na teritoriju Republike Belorusije, u Jelski okrug Homeljske oblasti.
Kako je saopštila ova grupa, nakon što je ruski dron ušao u vazdušni prostor Republike Belorusije, borbeni avion je pratio cilj oko 20 minuta. Oko 03:55 čule su se najmanje dve eksplozije u okrugu Jelsk, a na nebu je viđen sjajan bljesak munje.
Beloruski projekat Gajun napominje da je ovo prvi slučaj u kojem borbeni avion Vazduhoplovstva Republike Belorusije uništava pravi vojni cilj na nebu, odnosno rusku kamikaza bespilotnu letelicu Geranijum.
U poslednje vreme ruski dronovi koji učestvuju u noćnim napadima na ciljeve na teritoriji Ukrajine sve češće su počeli da prodiru u vazdušni prostor susednih država.
Na primer, 26. avgusta dron Geran ušao je oko 25 kilometara duboko na teritoriju Poljske. Verovatno je bespilotna letelica, koja je nestala sa poljskih radara, uspela da se vrati u vazdušni prostor Ukrajine, jer nakon kopnenih pretraga Oružanih snaga Poljske nema ostataka od nje.
Takođe, u julu ove godine registrovana su četiri slučaja u kojima su ruski dronovi prodrli u vazdušni prostor Republike Belorusije. U dva od njih, dronovi su se vratili u Ukrajinu, a dva puta su dronovi pali na belorusku teritoriju.
Rumuni su se takođe žalili u nekoliko navrata, međutim, iako su više puta dizali svoje lovce, nisu reagovali ili zato što nisu bili brzi kao Belorusi ili zato što nisu želeli da se mešaju.
Dva moguća objašnjenja za ovaj događaj
Vojni stručnjaci cene da postoje najmanje dva objašnjenja za ovakvo kretanje ruskih dronova.
Pre svega, moguće je da ruska strana testira nova sredstva navigacije za dronove. Drugo, moglo bi da se radi o upotrebi sredstava elektronskog ratovanja od strane ukrajinske vojske.
Kako god bilo, sinoćnji incident ne treba tumačiti kao neprijateljski čin Republike Belorusije prema Ruskoj Federaciji.
Dron je možda zaista oborio beloruski lovac nakon što je dron izmakao kontroli i da bi sprečio štetu od nekontrolisanog pada na zemlju. Nije isključeno da je akcija čak i usaglašena sa ruskim partnerima.
Inače, najverovatnije je scenario u kome je dron oboren od strane ruskog lovaca Su-30SM, koji je poleteo sa aerodroma Baranoviči.
Napadi u noći između 28. i 29. avgusta
U međuvremenu, treba napomenuti da je Vazduhoplovstvo Ukrajine potvrdilo nove ruske raketne i bespilotne napade u noći 29. avgusta.
Prema proceni vojnih zvaničnika u Kijevu, ruske trupe su upotrebile tri vođene rakete vazduh-vazduh H-59/69, lansirane iz oblasti Kursk i Belgorod, dve rakete čiji tip nisu ni mogli da utvrde, takođe iz tog područja granice sa Rusijom.
Pored projektila u napadu je učestvovalo 74 dronova Geran, lansiranih iz Primorsko-Ahtarske, Jejske i Kurske oblasti, a prema tvrdnjama ukrajinskih zvaničnika.
Kao rezultatrada ukrajinske PVO oborene su navodno dve rakete H-59/69 i 60 jurišnih dronova Geran. Još 14 dronova je takođe “izgubljeno” u ukrajinskom vazdušnom prostoru. Rezultate ukrajinskih PVO snaga prenosimo s dubokom skepsom, s obzirom da se često kreiraju prema trenutnim potrebama.
Moguće je i da je sve planirano kao obuka ili testiranje raznih stvari……
Šta je tu čudno,zalutao dron a čujni braća Bjelorusini ga oborili. Bravo! Veće čudo je bio prelet drona preko tri NATO članice i padom u sred Zagreba
Čudan incident