NaslovnaNovostiDa li se 'kuva' povlačenje Britanije iz američkog programa F-35? Od planova...

Da li se ‘kuva’ povlačenje Britanije iz američkog programa F-35? Od planova za kupovinom 138 lovaca, naručeno samo 48

Nova laburistička vlada Velike Britanije suočava se sa deficitom od 22 milijarde funti, što dovodi do spekulacija o smanjenju potrošnje za odbranu koje bi moglo uticati na program F-35 Lightning II. Uprkos ranijim planovima za kupovinu 138 F-35, samo 48 je naručeno.

Sa očekivanim manjkom budžeta od 22 milijarde funti i razgovorima o potencijalnom smanjenju budžeta za odbranu, postoji i pitanje davanja prioriteta budućem projektu lovca šeste generacije Tempest u okviru Globalnog programa vazdušnih borbi (GCAP).

Iako je glasova koji se zalažu za ograničavanje britanskog učešća u programu F-35 još uvek prilično malo, očekuje se da će vremenom postati jači i glasniji.

Američki novinar i analitičar, Peter Suciu, u članku objavljenom u časopisu National Interest odmah reaguje patriotiski i ističe upozorenja britanskog Ministarstva odbrane prema kojima bi ovakva smanjenja budžeta, posebno u pogledu programa F-35, mogla “predstavljati pretnju nacionalnoj sigurnosti mornarice Britanije”.

Lord Denat, bivši šef britanske vojske, nedavno je razgovarao sa novinarima i odmah izrazio “duboku zabrinutost” zbog mogućeg povlačenja Londona iz programa američkih borbenih aviona F-35. On je takvu odluku okvalifikovao kao “ludilo”.

„S obzirom na ogromna ulaganja koja su već uložena u program Carrier Strike Group, bilo bi apsurdno ne nastaviti sa ulaganjem kako bismo osigurali da imamo dovoljno naprednih aviona. U suprotnom, celu inicijativu bi mogli okačiti mački o rep.”

U slučaju laburističke vlade, britansko ministarstvo odbrane će možda morati da bira između da nastavi sa F-35 ili da nastavi sa budućim Tempestom, borbenim avionom šeste generacije koji je deo “Globalnog programa za vazdušnu borbu” [GCAP] gde su na čelu sa Ujedinjenim Kraljevstvom još Japan i Italija.

Poput inicijative vazdušne dominacije sledeće generacije [NGAD] američkog vazduhoplovstva, GCAP predviđa koherentan sistem koji kombinuje konvencionalni borbeni avion sa nizom bespilotnih vazdušnih sistema ili dronova.

Pored toga, BAE Systems ističe da je više od 1.000 dobavljača uključeno u GCAP program, a oko 3.500 ljudi radi direktno na razvoju aviona. Ovo stvara efekat talasanja tamo gde se hrani 16.000 radnih mesta u Velikoj Britaniji.

raf f 35b
raf f 35b

Imajući u vidu ove faktore, postaje očigledno da bi Velika Britanija mogla da odustane od F-35 kako bi ubrzala svoj novi projekat borbenog aviona Tempest. Promena ovog kursa mogla bi se pokazati kao izazov za kreatore politike, posebno imajući u vidu izuzetno prisne odnose sa SAD.

Međutim, nije samo smanjenje budžeta za odbranu ono što zabrinjava. Vitalni odbrambeni projekti, poput nadogradnje opreme, jačanja sajber bezbednosti ili nabavke novih vojnih sredstava, mogli bi se suočiti sa odlaganjem ili otkazivanjem. Ovo bi ozbiljno uticalo na sposobnost britanske vojske da drži korak sa tehnološkim napretkom, a na šta su naviknuti.

Budžetska ograničenja često dovode do smanjene obuke i vežbi pripravnosti, što može ometati sposobnost vojske da brzo i efikasno odgovori na pretnje. Postoji čak i mogućnost da bi vlada mogla da razmotri smanjenje veličine vojske, što bi dovelo do manjeg broja trupa i resursa, čime bi se ograničila sposobnost Ujedinjenog Kraljevstva da projektuje moć i upravlja krizama.

Pooštreni budžet za odbranu takođe bi mogao da natera Veliku Britaniju da smanji svoje obaveze prema međunarodnim savezima kao što je NATO. To bi moglo uticati na njen globalni položaj i umanjiti njihovu ulogu u međunarodnim bezbednosnim operacijama.

Pored toga, neadekvatno finansiranje odbrane moglo bi učiniti Britaniju izloženijom spoljnim pretnjama kao što su sajber napadi, terorizam i vojna agresija neprijateljskih nacija. Naravno, veću pretnju od svega navedenog bi predstavljali mogući poljuljani odnosi sa SAD, odakle i dolazi ova briga tradicionalnog najbližeg saveznika, Britaniju.

F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu. 

Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.

Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.

F-35C prilikom lansiranja sa USS Abraham Lincoln. Foto: Marine Corps
Najskuplji, F-35C prilikom lansiranja sa USS Abraham Lincoln. Foto: Marine Corps

Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi. 

F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha. 

Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji polako dostižu F-35.

Vrsta:Višenamenski Lovac
Posada:1
Maksimalna brzina1930 km/h
Dolet:2200 km
Maksimalna visina leta:18.300 m
Borbeni radijus:1100 km
Projektili:AIM-9X Sidewinder
AIM-120 AMRAAM
AIM-132 ASRAAM
JSOW
Brimstone
Meteor
Karakteristike F-35

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave