Ukrajina planira da najvišim američkim zvaničnicima nacionalne bezbednosti predstavi listu ciljeva unutar Rusije koje bi Kijev želeo da pogodi oružjem dugog dometa koje isporučuje SAD, izvestio je Politiko 26. avgusta, pozivajući se na neimenovane izvore.
Kijev odavno ponavlja da ograničenja upotrebe oružja dugog dometa “guše njegove ratne napore”, dok Vašington tvrdi da bi dopuštanje Ukrajini da nanese štetu raketama dugog dometa duboko unutar ruske teritorije moglo biti razlog za eskalaciju.
Ukrajina je odbacila te argumente i pojačala pritisak da ukine zabranu poslednjih nedelja, posebno nakon invazije Kijeva na Kursk 6. avgusta.
Bela kuća zvanično nije promenila svoj stav, uprkos tome što brojni američki moćnici podržavaju zahteve Kijeva, a koji verovatno stoje iza ove najave i pripreme terena budućeg razvoja događaja.
Ukrajinsko rukovodstvo je već ranije dalo Vašingtonu listu nekih ciljeva koje bi mogla da pogodi na ruskom tlu, ali se očekuje da će nova lista „biti više prilagođena“, navodi Politiko.
Ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov i šef predsedničke kancelarije Andrij Jermak posetiće Vašington ove nedelje i predstaviti spisak Bajdenskoj administraciji, izjavila su za Politiko tri “neimenovana izvora” upoznata s tim.
Neki ukrajinski zvaničnici, kao i, pogađate, neimenovani demokratski poslanik, rekli su za Politiko da veruju kako Bajdenova administracija razmatra ukidanje ograničenja „u narednim danima“.
I Kijev i Vašington nisu komentarisali ove izveštaje (najave).
U junu su SAD dozvolile Ukrajini da napada ruske vojne ciljeve odmah preko granice, ali su zadržale zabranu udara unutar Rusije oružjem dugog dometa kao što je ATACMS.
Predsednik Volodimir Zelenski rekao je da je ukrajinsko zauzimanje ruskog grada Sudža, par kilometara od granice sa Ukrajinom, pokazalo da nema crvenih linija kada je u pitanju eskalacija Rusije.
Zapadne zemlje su u velikoj meri dozvolile Ukrajini da koristi svoje oružje u svojoj invaziji, ali su SAD i Velika Britanija zadržale svoja ograničenja na upotrebu oružja dugog dometa kao što su ATACMS ili Storm Shadow/SCALP.
Što se tiče zapada, crvene linije se oprezno guraju do tačke pucanja, dok kada linija konačno pukne i ono što bude usledilo, biće oslovljavano isto kao i sam ukrajinski sukob: ničim izazvana ruska invazija i agresija.
Podsetimo, Kijev odavno već napada ruske položaje ATACMS i Storm Shadow/SCALP raketama, međutim, napadi su se odvijali najčešće na Krimu, ali ne i iza međunarodno priznatih ruskih granica.
Američka raketa ATACMS sa kasetnom bojevom glavom eksplodirala iznad prepune plaže u Sevastopolju krajem juna ove godine. Pre samo nekoliko dana Ukrajinci su napali objekte u gradu Lugansku sa 12 raketa od kojih je 8 ATACMS, a 4 Storm Shadow.
O ATACMS ukratko
ATACMS (Army Tactical Missile System) je raketa zemlja-zemlja razvijena od strane američke kompanije Lockheed Martin.
Sistem je dizajniran da obezbedi vojsci Sjedinjenih Država mogućnost preciznog udara velikog dometa na različite ciljeve.
Njihov glavni cilj je da obezbede stratešku mobilnost i brz odgovor na promene uslova borbe. ATACMS je opremljen raznovrsnom municijom, uključujući kasetne bojeve glave za višeciljno dejstvo, kao i vođene bojeve glave za precizno gađanje strateških ciljeva. Dakle, sistem je multifunkcionalno oružje koje je prilagodljivo različitim scenarijima borbe.
Raketni sistem ATACMS ima domet do 300 kilometara i sposoban je da pogodi ciljeve kao što su koncentracije neprijateljskih trupa, oklopna vozila i razne građevine. Raketa je vođena GPS-om i ima visok stepen preciznosti, sa verovatnoćom greške manjom od 10 metara u prečniku.
ATACMS se može ispaliti iz raketnog sistema za više lansiranja M270 (MLRS) i raketnog sistema visoke pokretljivosti M142 (HIMARS). Dakle, nema dodatne obuke, u pitanju su sistemi koje ukrajinske trupe već koriste.
ATACMS lansirni kontejner ima poklopac sa šest krugova poput standardnog poklopca MLRS rakete, ali sadrži samo jednu raketu te identičan obrazac čini da je za neprijateljske obaveštajne službe izazovnije da ga izdvoje kao metu visoke vrednosti.
Meni nije jasno zašto Rusi nisu primenili taktiku USA i NATO iz 99te godine. 20 dana ti tušem vojsku, drugih 20 ti gasim struju i vodu i onda na kraju tepih bombardovanje. Ovi se cimaju za 100 metara njiva već 2,5 godina
Ovi kao traže, a ovi im kao ne daju, koji su to foliranti brate mili !?
Dok im Putin ne nasloži par nuklearki po glavama – neće se smiriti
Zna se da će ATACMS ispaljivati NATO plaćenici i “instruktori”, a ne Ukrajinci koji jedva više znaju da upravljaju i Sovjetskom opremom.
Ide se ka sve većoj eskalaciji i rat se mora okončati što pre, a najkasnije do novembra. Inače će izmisliti neki ratni zločin ili provokaciju koja će uvesti čitav NATO u direktan sukob sa Rusijom.
Žele eskalaciju? Dobiće je!
Putin treba i mora da odstupi poziciju nekome ko više voli Rusiju i ko zna da ratuje kako valja.
Kako meta Moskva,ispada Rusi nisu stvorili nikakvu tampon zonu na granici prema,Harkovu,Kijevu ,cim Ukri prakticno na Ruskoj granici u prema,Kursku,Belgorodu.Rusi u ratu ,a te teritorije bile slabo branjene,greska ko 1941 ,sreca za Ruse ,sto Ukri upali malim snagama,inace bi bio problem,ko 41.
Najbolje da im se vežu obe ruke da rusi mogu da pobede
Одавно је то циљ.