Ukrajinske oružane snage pokušale su da udare na rusku nuklearnu elektranu Kursk, rekao je predsednik Vladimir Putin na sednici vlade 22. avgusta.
„Sinoć je neprijatelj pokušao da udari na atomsku elektranu“, rekao je Putin. „Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je obaveštena. Obećali su da će sami doći i poslati specijaliste da procene situaciju. Nadam se da će to zaista učiniti.”
IAEA već ima posmatrače koji rade u nuklearki Zaporožje, najvećem nuklearnom postrojenju u Evropi. Misija je raspoređena u leto 2023. usred redovnih pokušaja kijevskih snaga da napadnu i oštete fabriku.
U jednom od najnovijih slučajeva, u avgustu, ukrajinski napad dronom zapalio je jedan od rashladnih tornjeva u fabrici, dok su iz Kijeva tvrdili da su Rusi zapalili automobilske gume.
Izveštaji tvrde da je generalni direktor Rosatoma Aleksej Lihačov razgovarao o situaciji u obe elektrane sa direktorom IAEA Rafaelom Grosijem i pozvao ga da poseti Kursk kako bi lično procenio situaciju.
Grosi je prihvatio poziv i planira da poseti Kursk sledeće nedelje, rekao je portparol IAEA za AFP. Međutim, stav IAEA u vezi sa situacijom u Kursku se verovatno neće mnogo razlikovati od onoga u vezi sa Zaporožje NE. Da bude jasno, IAEA pokušava da se pretvara da ne zna sa koje strane redovno granatira i napada Zaporožje NE.
Štaviše, ruska strana je nedavno izvestila da Ukrajina priprema „prljavu bombu“ za napad pod lažnom zastavom ili na Kursku ili Zaporošku NE. Moskva je rekla da ozbiljno shvata ove izveštaje i upozorila da će svaki takav napad odmah biti dočekan „teškim vojnim i vojno-tehničkim protivmerama“.
Dana 6. avgusta ukrajinsko rukovodstvo je naredilo napad velikih razmera na rusku Kursku oblast, a za to je rasporedilo prema različitim procenama između 10-20 hiljada vojnika i stotine komada vojne opreme.
Grad Kurčatov, gde se nalazi nuklearno postrojenje, verovatno je bio među metama napada. Kijevske snage nisu bile u stanju da postignu neki veliki uspeh i da ga dostignu. Međutim, u regionu se i dalje vode intenzivne borbe. Ukrajinske oružane snage pokušavaju da zadrže kontrolu nad grupom pograničnih sela koja su zauzele u prvim danima napada.
Moskva obećava da će dati „odgovor kakav doliči“
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da će Moskva dati „dostojan odgovor“ na invaziju, koju je opisao kao veliki izazov.
Međutim, uprkos ukrajinskom napadu na Kursk, ruska vojska nastavlja da napreduje na istočnom frontu i nalazi se na deset kilometara od Pokrovska, važnog logističkog čvorišta u ovoj oblasti.
U tom kontekstu, Zelenski je podvukao da je danas razgovarao o „merama koje su preduzete za jačanje odbrane“ Pokrovska, kao i Torecka, još jednog grada na istoku Ukrajine koji je pod pretnjom da ga zauzme ruska vojska.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je danas da je posetio oblast na severoistočnoj granici Ukrajine odakle su ukrajinske snage pokrenule prekograničnu ofanzivu u ruskoj oblasti Kursk i pozdravio zauzimanje još jednog ruskog sela.
Ukrajinski lider je dodao da se sastao sa svojim glavnokomandujućim Sirskim tokom posete Sumskoj oblasti više od dve nedelje nakon invazije hiljada ukrajinskih vojnika na rusko tlo.
Prema rečima ukrajinskog predsednika, ukrajinska vojska je zauzela „još jedno naselje“ u regionu Kursk, čime je broj naselja za koje Kijev kaže da je zauzeo porastao na 94, dok je zarobljeno više ruskih vojnika.
Zelenski je takođe objavio snimak na kojem se vidi kako se rukuje sa Sirskim i grli ga. Operacija u ruskoj oblasti Kursk podigla je moral ukrajinske vojske nakon meseci sporog, ali stabilnog napredovanja ruskih snaga u istočnoj Ukrajini.
Rusija zauzela još jedno selo u blizini Pokrovska
Sa svoje strane, Rusija je danas objavila da je zauzela još jedno selo u blizini ukrajinskog grada Pokrovsk, glavnog logističkog čvorišta, čijim stanovnicima je rečeno da napuste zbog približavanja ruskih trupa, koji su sada desetak kilometara udaljeni.
Poslednjih nedelja ruska vojska je zauzimala jedno selo za drugim na ovom sektoru fronta, preteći Pokrovsku, gradu od oko 53.000 ljudi koji se nalazi na glavnom putu koji vodi ka uporištu koje drži Ukrajina.
Dakle, čini se da do sada napad na Rusiju nije dozvolio smanjenje ruske moći u Pokrovsku, kako su se nadale ukrajinske vlasti, napominje čak i AFP.
SAD zabrinute zbog nastavka ukrajinske operacije u Kursku
Oružane snage Ukrajine nemaju toliki obim rezervi, tako da dalji nastavak ofanzivne operacije ukrajinskih trupa u Kurskoj oblasti Rusije može u velikoj meri da rastegne ukrajinske snage i značajno smanji njihov potencijal.
Ovo je objavila američka televizijska kompanija En-Bi-Si njuz, pozivajući se na mišljenja američkih zvaničnika. Vašington smatra da je ofanziva ukrajinskih oružanih snaga, koja je počela 6. avgusta, odložena.
To je razlog za zabrinutost, jer sve što su Ukrajinci uspeli da zauzmu, još treba da zadrže, a da ne izgube još više. Pored toga, vodovi za napajanje ukrajinskih snaga mogu postati preopterećeni i nesigurni.
Problem je što izgleda da će se Ukrajinci konsolidovati i učvrstiti. Kada to urade i kada njihov tempo uspori, postaju meta. I zato je pitanje za njih koliko dugo planiraju da izdrže, rekao je stručnjak Metju Savil.
Kijev će najverovatnije pokušati da zadrži teritorije Kurske oblasti koje je uzeo pod kontrolu. Međutim to će biti teško održati dugoročno, čak i u čisto logističkom smislu: dopremanje municije i druge vojne opreme, rotacija osoblja, uklanjanje ranjenika i druge akcije.
Sve ovo će postati veliki problem kada Rusi izvuku civile i počnu nemilosrdno bombardovati to područje, stvarajući lunarni pejzaž. Zbog toga je ukrajinskim oružanim snagama lakše da se povuku na svoju teritoriju na prvobitne linije, vraćajući status kvo (prvobitni položaj linije fronta).