Treći put ove godine Vazdušna komanda NATO-a izvodi vežbu F2T2 u oblasti Baltika, koja podrazumeva gađanje ciljeva koji se pojavljuju za veoma kratko vreme. Kao i u prethodnim vežbama, centralni deo su predstavljali lovci F-35 i avioni za dopunu gorivom u vazduhu.
Lovci F-35A Lightning II i KC-135 Stratotanker avioni za dopunjavanje goriva američkih vazduhoplovnih snaga, kao i avioni F-35 kojima upravljaju saveznici iz NATO-a „učestvovali su u utorak u vežbi pronalaženja, obeležavanja, praćenja i ciljanja nad Poljskom (engleski find, fix, track, and target – skraćeno F2T2)”.
Američki F-35 su došli iz 48. borbenog krila, dok su KC-135 iz 100. krila za punjenje gorivom, oba raspoređena u Velikoj Britaniji u Lakenhitu i Mildenholu.
Aktivnosti obuke F2T2 imaju kao scenarije otkrivanje i identifikaciju vremenski osetljivih ciljeva korišćenjem senzora raspoređenih u svim borbenim okruženjima i gađanje ciljeva odgovarajućim oružjem, takođe bez obzira na okruženje u kojem se to oružje nalazi.
„Vežbe F2T2 su operacije sa više domena koje mogu uključiti učesnike iz vazdušnih, kopnenih, pomorskih, sajber i svemirskih domena. U ovoj vežbi su korišćeni saveznički avioni SAD i NATO-a za lociranje zamišljenih ciljeva (vežba) i saopštavanje lokacija cilja kopnenim sredstvima sa mogućnošću udara u zadatom vremenskom roku“, saopštile su vazduhoplovne snage SAD u Evropi, 15. avgusta.
Druge dve vežbe F2T2 2024. godine takođe su održane u baltičkom vazdušnom prostoru, prva u februaru, takođe iznad Poljske, a druga u maju, na području baltičkih zemalja.
Iako je opšti scenario tri vežbe bio sličan, svaka od njih je imala svojih specifičnosti.
Vežba u februaru uključivala je uočavanje cilja pomoću NATO E-3A AWACS aviona za osmatranje i rano upozoravanje na cilj koji će “gađati” američki i holandski F-35.
Vežba u maju okupila je, pored američkih i holandskih F-35, i američke lovce F-16 iz vazduhoplovne baze Špangdalem u Nemačkoj. Neki od aviona su izvršili misiju traženja i identifikacije cilja, dok su drugi izvršili udar.
Za razliku od prethodnih, u avgustu su američki i njima saveznički avioni F-35 otkrili i identifikovali metu čije su koordinate prenete na kopneno oružje.
F-35A
F-35A se naziva CTOL verzija. Ovo je skraćenica za „Konvencionalno poletanje i sletanje“. Ovaj opis ima za cilj da ga uporedi sa glavnom razlikom između njega i B i C varijante, što je način na koji se njime upravlja i primenjuje.
Model A se najlakše razlikuje od drugih modela F-35 po blisteru na gornjoj levoj strani za njegov unutrašnji GAU-22/A top tipa Gatling. (B i C modeli nemaju unutrašnje topove). Kao i model B, F-35A ima manje krilo.
Model A je jedina varijanta F-35 sa rezervoarom za punjenje goriva na leđnoj kičmi. Oznake su jasno vidljive iz pogleda odozgo.
F-35 Lightning II ukratko
Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu.
Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.
Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.
Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi.
F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha.
Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji polako dostižu F-35.
Vrsta: | Multirole fighter |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 1930 km/h |
Dolet: | 2200 km |
Maksimalna visina leta: | 18.300 m |
Borbeni radijus: | 1100 km |
Projektili: | AIM-9X Sidewinder AIM-120 AMRAAM AIM-132 ASRAAM JSOW Brimstone Meteor |
Pa to Srbi vide a ne Rusi 🤣🤣🤣
Sve je to lepo ali u konačnom obračunu bi radile atomke,a onda laku noć za ceo svet!! Kome to treba??!
AMIN🔔🎛!?
Nazalost moram reci ,dok se Americi ne slome krila mira nece biti ni u Eu niti svijetu,nema mjesta na kugli zemaljskoj gdje oni ne rovare,misle daleko su,ali varaju se
“Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji polako dostižu F-35.” 😂😂😂. Kako se forsira ova rečenica, već 4.put repriza iste rečenice u tekstovima u zadnjih mesec dana…jel to plaćena reklama za američko oružje ??? Ne treba, vudimo svi u Ukr.na terenu koliko su “kvalitetna”🤣🤣🤣
Ovo je proruski sajt ali objektivan i kvalitetan. Nije čudo kako gledaju na nas rusofile kraj ovakvih komentara. Čitaj brate sputnjik tamo je sve što želiš pročitati