NaslovnaNovostiČim zagusti, stiže SAD u pomoć: Supernosač aviona USS Teodor Ruzvelt došao...

Čim zagusti, stiže SAD u pomoć: Supernosač aviona USS Teodor Ruzvelt došao na prag Irana i Libana

Kako mogućnost novog sukoba između Izraela i libanske islamističke grupe Hezbolah raste, Sjedinjene Države su rasporedile stratešku udarnu grupu nosača aviona u blizini Irana u Persijskom zalivu.

Istovremeno, iz baze u Souda velika američka amfibijska operativna grupa sa 4.500 mornara prati razvoj događaja i spremna je za borbu.

Podsetimo, Izraelske vojne letelice pogodile su u protekla dva dana nekoliko ciljeva grupe Hezbolah u Libanu, nakon raketnog napada prošle subote u kojem je poginulo 12 ljudi, uključujući decu, na fudbalskom terenu u selu Druza u oblasti okupirane Golanske visoravni.

Tačnije, u vodama Bliskog istoka trenutno deluje udarna grupa američkog nosača aviona USS Theodore Roosevelt. Grupu čine nosač aviona USS Teodor Ruzvelt (CVN-71) i flotila od 3 razarača klase Arleigh Burke.

Satelitski snimci su 28. jula ove godine otkrili da se udarna grupa i njihov vodeći brod, USS Theodore Roosevelt, nalaze 140 kilometara severoistočno od glavnog grada Bahreina, Al Maname.

Nosač aviona je ranije plovio u Indo-pacifičkom regionu, ali je tamo završio svoje misije 12. jula ove godine.

USS Theodore Roosevelt je deo čuvene klase nosača aviona Nimic američke mornarice. U pitanju je moćno plovilo, koje u suštini funkcioniše kao mobilna pomorska baza američkog ratnog vazduhoplovstva.

Na našoj listi najvećih nosača aviona na svetu, klasa Nimic zauzima drugo mesto, odmah ispod klase Enterprajz. Tipični nosači aviona američke proizvodnje, smatraju se najvećim predstavnicima pomorske tehnike.

Sposobni su da prime do 86 jedinica vazduhoplovne opreme, AWACS aviona. Dimenzije su impresivne – 332 m dužine, može da skladišti municiju od oko dve tone. Prihvata 3200 članova posade bez vazdušnog krila. Podsetimo, danas je u službi američke mornarice čak 10 ovih nosača aviona.

f 35c uzlece sa uss nimitz
f 35c uzlece sa uss nimitz

Vojni gigant iz klase Nimitz je u stanju da transportuje 90 letelica istovremeno. Radni vek svakog od deset plovila je najmanje 50 godina. U poređenju sa drugim nosačima aviona, dizajn Nimitza nije pretrpeo veće promene. Jedan od najvećih ratnih brodova ovog tipa vredi oko 4,5 milijardi dolara.

S obzirom na sve ovo, odluka Pentagona da premesti USS Teodor Ruzvelt na vrući Bliski istok ima strateški prizvuk.

Ako se bude smatralo potrebnim (ukoliko Tel Aviv odluči da izvrši invaziju na Liban, hoće) avionima koji rade na brodu biće naređeno da učestvuju u misijama iznad Libana, Jordana, Sirije i Iraka. Glavni lovci ovog nosača aviona su višenamenski avioni tipa F/A-18E Super Hornet.

Podsetimo, moćna grupa amfibijskih operacija Ratne mornarice SAD danima je stacionirana u Sredozemnom moru. Ova flotila se sastoji od amfibijskih brodova za podršku operacijama kao što su USS Wasp i USS New York, koji su sposobni da koordiniraju i izvode brze amfibijske operacije na obali Bliskog istoka. Ovi američki brodovi su stacionirani u grčkoj bazi Souda od 8. jula do danas.

Američka amfibijska operativna flotila u Soudi radi sa ukupnom posadom od 4.500 mornara i marinaca i naravno uključuje različite avione, od lovaca F-35B do veoma specijalnog i kontroverznog MV-22 Osprey ili legendarnog AV-8B Harrier.

Iz baze na Kritu, američka armada može brzo da se rasporedi bilo gde na Bliskom istoku u kratkom vremenskom periodu.

3 KOMENTARA

  1. Što ne poslaše Ajzenhauera? A da! Njega su malo Huti “remontovali”. I Teodora Ruzvelta bi moglo da “poljubi” par Oniksa.

    1
    2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave