Naslovna Novosti Kao 1944: Dok Kremlj planira paradu 10.000 zarobljenih Ukrajinaca i plaćenika u...

Kao 1944: Dok Kremlj planira paradu 10.000 zarobljenih Ukrajinaca i plaćenika u Moskvi, NATO zahteva otkazivanje događaja

17
nemački ratni zarobljenici tokom marša kod beloruske železničke stanice 17. juna 1944. godine
nemački ratni zarobljenici tokom marša kod beloruske železničke stanice 17. juna 1944. godine
google news

Da li će se parada konačno i ostvariti vrlo verovatno zavisi od američkih izbora i primata Trampa.

Ruska vlada priprema paradu od 6-10.000 zarobljenih Ukrajinaca i plaćenika u Moskvi, po uzoru na čuvenu koja je održana jula 1944. sa hiljadama nemačkih nacista.

Moskva želi ponavljanje „parade pobeđenih“, prenose ruski mediji.

Istovremeno, još uvek generalni sekretar NATO-a Stoltenberg je čak tražio od ruskih vlasti da to odmah otkaže.

„Vi Rusi se ponašate na „necivilizovan“ način“, rekao je on.

I pored toga što zapravo ne govorimo o utiscima, već o redovnom ponižavanju ukrajinskih zatvorenika zajedno sa plaćenicima raznih nacionalnosti, šta će Moskva na kraju uraditi verovatno zavisi od američkih izbora i dolaska na čelo Trampa.

arobljeni vojnici ukrajinske vojske šetaju centrom grada u pratnji naoružanog konvoja, donjeck, 2014
Zarobljeni vojnici ukrajinske vojske šetaju centrom grada u pratnji naoružanog konvoja, Donjeck, 2014. godine

Premda je neosporno da u ukrajinskim redovima postoje pokreti, čak i jedinice ultradesničara i neonacista (Azov, Ajdar, Desni sektor), u pitanju je veoma mali broj lica u odnosu na populaciju zemlje.

Sa druge strane, vlasti u Kijevu nisu do sada najavljivale niti obećavale bilo kakve marševe u slučaju njihove pobede, barem koliko znamo.

Šta se to tačno dogodilo 17. jula u Moskvi 1944. godine?

Pre 80 godina u ruskoj prestonici se odigrao marš srama zarobljenih Nemaca, a koji se Zapad plaši da ponovo vidi, prenosi Ruskinja Svetlana Gomžikova.

Pre tačno 80 godina, 17. jula 1944. godine, u Moskvi se održala „parada zarobljenih”: preko pedeset hiljada (oko 58 hiljada) zarobljenih vojnika Vermahta pod pratnjom „prodefilovale” su glavnim ulicama ruske prestonice.

Poznato je da je Hitler 1941. obećao da će lično održati paradu nemačkih trupa na Crvenom trgu, kao što je to olako učinio u Parizu.

To je trebalo da se dogodi posle pada grada, koji je, prema „Barbarosinom planu”, morao da bude zauzet do početka jeseni.

Kao rezultat toga, procesija se odvijala, iako ne u obliku koji je Hitler zamislio.

U leto 1944. Crvena armija je zauzela Belorusiju, porazivši glavne snage nemačke grupe armija Centar.

Gubici ruskog neprijatelja iznosili su neverovatnih 400 hiljada vojnika i oficira koji su ubijeni, ranjeni i zarobljeni.

Rusko političko rukovodstvo odlučilo je da iskoristi ovu priliku ne samo da inspiriše stanovništvo SSSR-a, već i da demonstrira svoje vojne uspehe svojim saveznicima – SAD i Britaniji, koji su se upravo iskrcali u Normandiji, otvarajući na kraju Drugi front otpora.

Da bi se to uradilo, po nalogu svima poznatog Staljina, odlučeno je da zarobljeni Nemci prođu ulicama Moskve.

mars nemackih vojnika 17. jula 1944 u moskvi
mars nemackih vojnika 17. jula 1944 u moskvi

Operacija velikih razmera, kodnog naziva „Veliki valcer“, pripremana je u najvećoj tajnosti pod rukovodstvom komandanta Moskovskog vojnog okruga, general-potpukovnika NKVD Pavela Artemjeva.

Pre prolaska ulicama Moskve, Nemci su se okupili na stadionu Dinamo i moskovskom hipodromu.

Jeli su kašu i hleb sa mašću, a davali su im i vodu da popiju. Nisu se presvukli da bi se pojavili pred očima Moskovljana u istom obliku u kojem su ih uhvatili sovjetski vojnici.

Nemci su išli pod strogim pogledom Moskovljana, neobrijani, odrpani i neretko bosi.

Na čelu nacističkih falangi bila je grupa od 19 generala i 6 pukovnika, kojima je, za razliku od ostalih, bilo dozvoljeno da uniforme budu u dobrom stanju.

Nemačke zarobljenike su pratili sovjetski konjanici sa isukanim mačevima i vojnici NKVD-a sa puškama u pripravnosti.

Posle parade, specijalna vozila polila su ulice Moskve kako bi simbolično izbrisala tragove poraženog neprijatelja sa ulica Moskve.

Проконвоирование военнопленных немцев через Москву 1944 / March of German prisoners of war in Moscow

17 KOMENTARA

  1. Нејасна ми је ова совјетска кореографија где су обични војници, најмањи кривци за рат и његова дешавања обучени у “одела” у каквим су били и заробљени!? Голи и боси, мршави и неугледни – боље речено. На почетку филма водитељ именом и презименом представи свих 19 нацистичких генерала у пристојном стању, као да и нису ратовали, видели а камо ли били у блату. А, управо они су ти који су ригорозно безпоговорним наређењима спроводили нацистичку идеологију на терену.
    Обични војник по мени је најмањи кривац што се нашао ту где је заробљен – у ратној каљузи. Генерале се морало приказати са чиновима без парадних униформи или не одржавати, приказивати овакво нешто јавности. Из ове се сцене назире у подсвести код совјетског политичког лидера присутна инфериорност према непријатељу. Нацистички војник је поред свега имао осећај да је по нацији Немац, док је совјетски од тог битног одређења био оперисан. У САД сви су по нацији Американци који говоре једним језиком што је исправно.

    2
    2
    • То је све само не показивање инфериорности. Одрпана гомила која је била баук Европе и света побеђена и, ако хоћеш, понижена од совјета. Они су били нацисти, који су 1941. мисли да је време да елиминишу сав народ на истоку (Хитлер: тамо где смо ми нема места за друге) и то је био начин да им “објасне” ко има корист од њихове погибељи. Осим тога нису генерали били у рововима па је приказивање таквог противника психолошка порука народу, који је претрпео много, и савезницима да је крај известан и да се зна ко је заслужан за крај нацистичке Немачке. На терену нису генерали ништа спроводили већ управо војници и нижи официри и подофицири. Не можеш да поредиш САД и Европу по питању националне припадности.

  2. Uvijek sam bio veliki borac
    za prava zarobljenih bez obzira o kojoj se strani radilo.
    Ali kada je tradicija u питању…

    5
    1
    • Gebre-Isus Pedros, stručnjak, naučnik, znanstvenik, stožeraš, filantrop, demokrat, vakcinaš, ćoek !

      …kada je tradicija u pitanju ovaj put će NATO zarobljenici da puze 😂😂😂

  3. TAKVI STE I VI BILI KAD SU VAS ZAROBILE CRNE MAMBE SVI SRBI KUHARI PRESVLAČILI STE SE BRZINOMSVJETLOSTI VI STE JEDINA VOJSKA I NAROD KOJI SLAVITE PORAZE

    22
    • Marširaćete vi,marširaćete, pognutih glava, a sprovešće vas i na hepening do platoa uništenog NATO “sofustuciranog” oružja, sve po staroj tradiciji 😂😂😂

      16
    • Za razliku od vas koji slavite kako koji okupator stigne u HR meni izgleda dobro i slavljenje izgubljenih bitaka.

      11
      1
    • @Komšija
      Slavimo poraze!? Ha, ha, pa vi nacisti, ustaški teroristi, slavite kako ste se u Vukovaru predavali uz Marš na Drinu. Koliko me sećanje služi, u Istočnoj Slavoniji ste dobili po p… O Blajburgu da i ne govorim.

      14
    • Tako je ustaški izrode i mi smo vikali nato heljp, i pevali “danke dojčland” i u Borovu selu 1991, vas 20 je desetkovalo preko 200 “ZENG”-i …
      A kada čujete, idu “Tigrovi” bežanija do besvesti …
      Bio, video, to možeš da pričaš deci u obdaništu … : ))))

    • Црне глисте пушионичари код Козарске Дубице. Све што сте ви заузели је ствар договора из 94те,данас то више није тајна…осим на хтв

    • @Komšija/ Не славимо ми никакве поразе него чувамо сетћање на насше битке да се не заборави, па биле са поразом или без. И да из тих битака извучемо поуке па какве год да су. А ако мислиш на Косовски бој 1389 то и није био класичан војни пораз, Турцима погину султан и најстарији син му, а Србима кнез Лазар. Да је то био тренутни пораз Срба неби босански краљ Твртко слао западним владарима поруку да је његова војска однела победу на Косову па су у Паризу звонила звона у част те победе (како се само времена мењају!?) – а за оне који веома мало знају: босански краљ Твртко је у то време као краљ био највиши по титули и по томе је био Номинални краљ СВИХ СРБА (иза смрти последњег Њеманића Уроша) и он је на Косово послао своју војску под командом Ивана Вуковића који се борио на левом крилу, а кнез Лазар је држао центар, а Вук Бранковић десно (и последњи је напустио битку после повлачења Турака). Тек каснији продори Турака су довели до тога да се сматра да су Срби изгубили одмах ову битку а нису./ А и ова садашња да ли је!? Времена су друга и показаће будућност! / Срби су у 19 веку изгубили један кратки рат против Бугара али Срби се стиде тога рата јер је народ сматрао да нема никаквог разлога да се иде у тај рат, и зато је тај кратки рат изгубљен а њега је хтео само краљ поради неког свог личног ега! Дакле, кад судиш о Србима прво погледај(те) у своје ликце. /Узели сте србски језик као свој назвавши га ‘хрватски’ (па сад ево има и црногорски и босански -фууј!) а прави хрватски је онај у Загорју и нешто шире, којим се у време АУ ћакулало и у Загребу (тј. Забрегу – ‘град иза брега, испод Загорја). И сад ћете ви, и ове тзв. Бошње, да нама нешто придикујете и судите! /Потегни једну шљивовицу да се освестиш!/

      • KROmanjoncima moraš odgovoriti sažeto, nisu oni skloni čitanju ni edukovanju, njima je tv mesto gde se edukuju o istoriji, ne mogu oni dugi komentar probaviti, kapaciteti…

        2
        1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version