Dva francuska lovačka aviona Mirage 2000-5 presrela su dva ruska aviona Su-30M iznad Baltičkog mora 29. februara, označavajući napet trenutak u već zategnutim odnosima između NATO-a i Rusije.
Komanda vazduhoplovnih snaga NATO-a objavila je na mreži X takođe podelila video sa izjavom „Pogledajte kako je izgledalo kada su dva francuska Mirage 2000-5 juče presreli dva ruska aviona Su-30M iznad Baltičkog mora.”
Check out how it looks, when 2 🇫🇷 Mirage 2000-5 intercept 2 🇷🇺 SU-30-M aircraft over the Baltic Sea yesterday
— NATO Air Command (@NATO_AIRCOM) March 1, 2024
Directly after 🇫🇷 fighters were re-tasked to a new mission, where they also intercepted a 🇷🇺 AN-72 flying in international airspace North of 🇵🇱#SecuringTheSkies #NATO pic.twitter.com/wszcsdoc4U
Incident se dogodio kada su francuski lovci, koji su deo NATO misije Baltičke vazdušne policije, pokušali da presretnu ruske avione dok su se približavali međunarodnom vazdušnom prostoru.
Nakon presretanja iznad Baltičkog mora, francuski lovci su raspoređeni u novu misiju, gde su još jednom presreli ruski avion, ovog puta AN-72, koji je leteo u međunarodnom vazdušnom prostoru severno od Poljske, navodi se u poruci NATO Vazduhoplovne komande na X, nekada Tviteru.
U međuvremenu, Generalštab Oružanih snaga Francuske (EMA) saopštio je da je ruski avion SU-30M presretnut „kod obala Letonije“, dok je transportni avion An-72 presretnut „kod litvanske obale“.
Do susreta u vazduhu došlo je u trenutku kada je ruski predsednik Vladimir Putin uputio oštru kritiku Zapadu. Putin je upozorio na moguću upotrebu nuklearnog oružja protiv zemalja NATO-a ako rasporede snage da pomognu Ukrajini protiv potencijalnog ruskog trijumfa.
Dok je većina Putinovog govora u Federalnoj skupštini Rusije bila fokusirana na unutrašnje stvari, on je izdao strogo upozorenje, ukazujući na mere odmazde protiv Zapada ako ruska teritorija bude napadnuta.
Iako je isticao spremnost ruskih strateških nuklearnih snaga, Putin je primetio da zapadni lideri na rat gledaju kao na „crtani film“.
Ponosno je tvrdio da se u Ukrajini koristi najsavremenije rusko hipersonično nuklearno oružje, poput projektila Kindžal i Cirkon, sa dodatnim sistemima koji se privode kraju u fazama testiranja.
Nakon varnice ruskog rata u Ukrajini, NATO je značajno pojačao svoju protivvazdušnu odbranu na istočnom krilu, raspoređujući dodatne avione i kopnenu protivvazdušnu odbranu dok obavlja nadzorne letove.
Tokom 2023. godine, vazduhoplovne snage NATO-a širom Evrope su se kretale preko 300 puta kako bi presrele ruske vojne avione koji su se približavali vazdušnom prostoru Alijanse, pri čemu se većina ovih presretanja dogodila iznad Baltičkog mora.
Najnoviji susret doprinosi nizu događaja koji uključuju ruske i vojne snage NATO-a usred tekućeg sukoba u Ukrajini.
Prošlog meseca, francuski ministar odbrane požalio se na incident u kojem su ruske snage zapretile da će oboriti francuski osmatrački avion koji patrolira međunarodnim vazdušnim prostorom iznad Crnog mora.
Ovo nije jedini događaj, još 2022. godine, ruski lovac lansirao je raketu u blizini nadzornog aviona Britanskog Kraljevskog vazduhoplovstva RC-135 Rivet Joint koji je delovao u međunarodnom vazdušnom prostoru iznad Crnog mora, kako je izvestila britanska vlada.
U napoznatijem incidentu, marta 2023. godine, vlada Sjedinjenih Američkih Država objavila je video na kojem se vidi kako ruski Su-27 prska gorivom dron američkog vazduhoplovstva, zbog čega se dron srušio u Crno more.
S druge strane, ruski vojni zvaničnici i stručnjaci optužili su snage NATO-a da pružaju ključne vojne obaveštajne podatke Ukrajini u njenim operacijama protiv Rusije.
NATO-ovi AWACS avioni, koji lete duž obale Crnog mora, koriste radare i opremu za osmatranje za praćenje aktivnosti na poluostrvu Krim u vezi sa lansiranjem projektila, vazdušnim bombardovanjem i drugim vojnim operacijama ukrajinskih snaga u tekućem sukobu.
Kao odgovor, ruska vojska je intenzivirala napore da ojača svoje prisustvo u borbi protiv NATO aviona. Bez obzira na to, uprkos eskalaciji tenzija, velika većina vazdušnih interakcija između NATO i ruskih aviona bila je bezbedna i profesionalna, pri čemu su proboji vazdušnog prostora NATO-a od strane ruskih vojnih aviona ostali retki i kratkotrajni i obrnuto.
odlicni avioni 3 + generac.p.s.kako su krenule Rujke za po godine oborice Sve avione ali Svoje…tako sami tvrde.Bas su obuceni,po Svojima ka po tudjim.
Miraši izgledaju lepo na slikama, ali kad je pored njega Su30 izgleda kao najgora ruglo od aviončića.
A i dalje mi nije jasna Ruska nespremnost i neodlučnost da obara ili barem odvratir awkse u crnom moru.
To ko da dozvoljavaš, ali ne komšiji, nego tamo nekom bolesniku iz drugog grada da postavlja kamere po tvojoj kući a ti mu se samo brecaš.
Па што не оборе? Када би то тако могло. Русија није у рату са NATO али јесте са Украјином. Украјина као члан УН има право на војну помоћ. Па и Србија продаје оружје Украјини. По тој логици могу NATO бродови или апарати да потопе Руски брод у међународним водама и ником ништа. Јбг дешава се
Miraž 2000-5 nema nikakve šanse protiv Su30 Sm. Mogu samo ovako da im se dive iznad međunarodnih voda
Iznad Baltičkog mora, pomislio sam iznad Pariza. Igraju se francuzi.
Biće i iznad Pariza kako je krenulo, samo strpljivo!