Američka kompanija Lockheed Martin završila je modernizaciju strateškog izviđačkog aviona U-2 Dragon Lady. Ažurirani špijunski avion je već izvršio prvi let, navodi se na sajtu kompanije.
Unapređeni U-2 Dragon Lady se vraća u američko ratno vazduhoplovstvo, poboljšani avioni su dobili novu avioniku kao deo Avionics Tech Refresh (ATR) programa, kao i nove sisteme komunikacije, navigacije i prikaza kao deo OMS (Open Mission Systems) programa, koji podrazumeva opremanje aviona opremom otvorene arhitekture.
We have takeoff! The first flight of the U-2 Avionics Tech Refresh (ATR) was a success.
— Lockheed Martin (@LockheedMartin) September 26, 2023
The ATR upgrades make the Dragon Lady the first fully open mission systems compliant fleet, enabling rapid and affordable capability enhancements to support the future battlespace. pic.twitter.com/OOyPJLhGJB
Novi računar, dizajniran u skladu sa OMS standardom Vazduhoplovstva SAD, omogućiće U-2 da se integriše sa vazdušnim, svemirskim, morskim, zemaljskim i kibernetičkim sistemima na različitim nivoima bezbednosti, navodi se u saopštenju kompanije.
„Uspešna nadogradnja avionske opreme U-2 u prvom letu je važna prekretnica na našem putu da brzo i lako primenimo nove sposobnosti“, rekao je Šon Tačer, menadžer programa modernizacije U-2.
Modernizacija aviona U-2 Dragon Lady najavljena je u proleće 2020. godine. Najavljivalo se da prvi modernizovan špijun američkog ratnog vazduhoplovstva treba da bude primljen sredinom 2021. godine, a da će puna modernizacija će biti završena do početka 2022.
Po svemu sudeći, planovi su su pomereni, nastavlja se modernizacija aviona.
Ugovor o nadogradnji dodelilo je Ratno vazduhoplovstvo SAD (USAF) 2020. godine, a trošak se procenjuje na 50 miliona dolara. Poznato je da su 26 aviona U-2S i 4 TU-2S u službi američkog vazduhoplovstva, čija se starost približava proseku od 40 godina.
Izviđačka letelica nastala početkom 50-ih godina 20. veka dostigla je brzinu do 805 km/h i mogla je da posmatra sa visine veće od 21,3 hiljade metara tokom 12 sati. Istovremeno, borbeni radijus aviona bio je 10,3 hiljade kilometara.
'The Photoshoot at the Edge of Space': Very impressive work by @BlairBunting to capture the U-2 Dragon Lady plane and its flights at over 20km altitude.https://t.co/N6mbWctc7Rhttps://t.co/PyPTb00enE pic.twitter.com/y44r12wE6i
— ToughSF (@ToughSf) September 23, 2023
Upravo su izviđači U-2 na velikim visinama, u službi američkog ratnog vazduhoplovstva, 24 puta preleteli teritoriju Sovjetskog Saveza između 1956. i 1960. godine, van domašaja tadašnjih PVO sistema. Međutim, u maju 1960. je ipak oboren jedan U-2, nakon čega su letovi U-2 vršeni samo duž granica SSSR-a.
Američki Kongres je 2014. godine odlučio da otpiše sve avione U-2 zbog visoke cene sata letenja, koja je dostigla 36.000 dolara. Pretpostavljalo se da će umesto njih biti kupljeni strateški dronovi RQ-4 Global Hawk. Međutim, ova odluka je kasnije revidirana i avioni su dočekali odluku o modernizaciji.
Hehe.. Sve dok ta NACIlady ne dodje u domet S 400 Trijumf ili S 300 V4 – BUK M3 , itd.. = Lady pada u kojekakve oranice.. Nemože lady bez obzira na visinu pobjeći Ruskim PVO PRO sistemima.. Tako je ta ista lady , mislim, 1962 god bila oborena u Ruske njive( poznata priča )..