Jedinice vazdušne policije NATO-a stavljene su u stanje visoke pripravnosti nakon što je ruski borbeni avion SU-35 opasno presreo poljski avion L410 Turbolet u misiji Frontex-a iznad Crnog mora u petak, saopštio je zvaničnik NATO-a, a citirao je u ponedeljak Rojters i Agerpres.
„Odredi vazdušne policije NATO-a stavljeni su u stanje visoke pripravnosti kao odgovor na opasne manevre ruskog vojnog aviona u blizini poljskog Fronteksovog aviona iznad Crnog mora, blizu Rumunije“, rekao je zvaničnik NATO-a, koji je govorio pod uslovom da ostane anoniman.
Isti zvaničnik je takođe rekao da NATO “ostaje na oprezu” i zatražio da se za dalja pitanja vezana ovu temu obrate poljskim vlastima.
Ruski borbeni avion Su-35 navodno je 5. maja izveo opasno presretanje aviona L410 TURBOLET koji pripada poljskoj graničnoj službi, a koji je bio u “zakazanoj patrolnoj misiji pod okriljem Frontex-a” iznad Crnog mora u međunarodnom vazdušnom prostoru, u jeku sukoba Rusije i Ukrajine.
Poljska granična policija saopštila je da je ruski borbeni avion leteo „pravo ispred” poljskog aviona, prešavši mu put na procenjenoj udaljenosti od „oko 5 metara” i izazvavši značajne turbulencije u tom procesu, zbog čega su piloti nakratko izgubili kontrolu nad avionom,a koji je na kraju bezbedno sleteo u Rumuniju.
Portparol poljske vlade Pjotr Miler prokomentarisao je presretanje aviona poljske granične straže od strane ruskog lovca, rekavši da je to bila planirana provokacija. Misija Frontex-a obustavila je operacije širom Crnog mora.
Frontex višenamenske pomorske operacije
Između 19. aprila i 17. maja 2023. godine, avion poljskog tipa L410 UVP-E20 je raspoređen u Rumuniji u okviru „Višenamenske pomorske operacije (MMO) Zapadno Crno more 2023“, koju koordiniše Evropska granična policija i Agencija za obalsku stražu – Frontex.
U ovoj operaciji učestvuju i Poljska, Španija i Švedska, kao i dve agencije Evropske unije: Evropska agencija za pomorsku bezbednost (EMSA) i Evropska agencija za kontrolu ribarstva (EFCA).
L410 TURBOLET
L410 Turbolet je dvomotorni turboelisni avion češke proizvodnje koji je dizajnirao i proizveo LET (Lehka Letadla, ili „Laka letelica“) 1970-ih godina. Avion se prvenstveno koristi za prevoz putnika i tereta na kratke relacije, ima domet do 1.000 kilometara i može da preveze do 19 putnika ili 1,8 tona tereta.
L410 Turbolet je nekada popularan među avio-kompanijama i drugim operaterima u Centralnoj i Istočnoj Evropi, i još pojedinim delovima sveta, zbog svoje pouzdanosti, robusnosti i svestranosti. Koristi se za različite uloge, uključujući redovne i čarter letove, prevoz tereta, vazduhoplovne misije hitne pomoći, padobranstvo i vojni transport.
L410 Turbolet je prošao kroz nekoliko nadogradnji i modifikacija tokom godina, uključujući uvođenje snažnijih motora, poboljšanu avioniku i modernizovanu instrumentaciju u kokpitu. Od 2021. godine, LET nastavlja da proizvodi L410 Turbolet, sa preko 1.200 proizvedenih aviona od kada je prvi prototip poleteo 1969. godine.