Sjedinjene Američke Države zatražile su od Turske da preda svoj ruski sistem protivvazdušne odbrane S-400 dugog dometa Ukrajini, a Ankara je to odbila, rekao je turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu u intervjuu za Haberturk objavljen 7. maja.
„Bilo je nekoliko predloga iz SAD za S-400. Rečeno nam je: dajte nam kontrolu, dajte je drugom. Ne možemo to prihvatiti. Ovo je predlog koji utiče na našu nezavisnost“, rekao je ministar. „Ponuđeno nam je čak i da ih pošaljemo u Ukrajinu, a mi smo rekli da je to nemoguće, kupili smo to za sebe.
Turski i ruski zvaničnici potpisali su sporazum vredan 2,5 milijardi dolara za isporuku nekoliko baterija S-400 i desetina protivvazdušnih raketa dugog dometa krajem 2017.
Američki državni sekretar izrazio je zabrinutost zbog sporazuma, koji su negirali predsednik Erdogan i drugi turski zvaničnici, navodeći odbijanje Vašingtona da Turskoj proda unapređene sisteme protivvazdušne odbrane MIM-104 Patriot.
Turska vojska je 2019. godine dobila prvu isporuku ruskog raketnog odbrambenog sistema S-400. Ubrzo nakon toga, Turska je suspendovana iz programa stelt borbenih aviona F-35, a SAD su izjavile da „F-35 ne može koegzistirati sa ruskom zbirkom obaveštajnih podataka i platforma koja će se koristiti za učenje o njegovim naprednim mogućnostima.”
![Zašto sve više evropskih zemalja kupuje F-35?](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2022/02/61fade3e4e4b5500188ba960-copy.jpg)
Podsećamo, Turska je trebala da kupi i 100 jedinica F-35A. Međutim, nakon neuspelog pokušaja puča iza koga Erdogan tvrdi da stoje Sjedinjene Države, Ankara odlučuje da kupi ruski sistem protivvazdušne odbrane S-400. Između ostalih kaznenih poteza zbog kupovine, SAD proteruju Tursku iz programa F-35.
Kasnije, 2020., SAD su dodatno eskalirale odnose uvođenjem sankcija Turskoj.
Od 2023. godine, SAD nisu refundirale 1,4 milijarde dolara koje je Turska platila za kupovinu borbenih aviona F-35, niti ukinule sankcije uvedene kao odgovor na sporazum o S-400.
![S-400 Trijumf na poliguno Ašuluk © Sputnik : Maksim Blinov](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2021/11/S-400-Trijumf-na-poliguno-Asuluk-©-Sputnik-Maksim-Blinov.jpg)
Turska, članica NATO-a od 1952. godine, snabdevala je Kijevske snage oružjem, uključujući borbene dronove, oklopna vozila i precizno navođene rakete, nakon početka eskalacije sukoba u Ukrajini 2022. godine. Međutim, odbila je da prekine specijalne odnose sa Rusijom kao i da uvede sankcije zemlji.
Čavušogluov intervju otkriva kako su SAD vršile pritisak na svoje saveznike da obezbede više sistema PVO za Ukrajinu, pošto su zalihe sistema iz sovjetske ere navodno iscrpljene.
![tf x](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2023/03/tf-x-1024x576.jpg)
Što se tiče zamene za F-35, Turska se potpuno oslonila na sopstveni lovac pete generacije, TF-X, sada zvanično nazvan KAAN. Poslednjih meseci, Ankara je ubrzala razvoj autohtonog TF-X. U stvari, ako sve bude po planu, njegov prvi let se očekuje uskoro.
Pa nisu Turci debili da to rade, a i ne moraju jer nisu u nato-u 😂
Kako su amerikanci glupi.
Odakle ti to da Turska nije u NATO??? Turska je u Nato od 1952.godine