Oružane snage Turske isporučile su početnu seriju lake vazdušno prenosive haubice Boran. Severna Makedonija je naručila od Turske tri baterije sa ukupno 18 haubica „Boran“, u okviru modernizacije oružanih snaga Severne Makedonije.
Prva baterija od šest haubica Boran stiže za dve godine, dok će preostale dve baterije biti isporučene u periodu od 2029. do 2031. Severna Makedonija trenutno ima jedan laki pešadijski bataljon sa pojačanjima, uključujući bateriju zastarelih haubica M2A1 za neke zadatke u okviru NATO i međunarodnih misija.
Severna Makedonija, najmlađa članica NATO-a, postala je deo alijanse u martu 2020. godine, nakon što ju je Grčka godinama blokirala zbog njenog nekadašnjeg imena Makedonija. Prema sajtu Globalfirepower vojska Severna Makedonija spada u 5 najslabijih u Evropi.
Vojsku Republike Severne Makedonije čine kopnene snage i vazduhoplovstvo. Trenutno prolaze kroz veliku modernizaciju. Kroz vojnu pomoć Sjedinjenih Država i Nemačke, u planu su novi borbeni sistemi, a poseduju uglavnom nasleđe Hladnog rata koje je nabavljeno od Ukrajine 2001.
Za pešadiju će nabaviti oklopna borbena vozila Striker i Oshkosh. Za protivvazdušnu odbranu u planu je nabavka francuskog Mistral 3 infracrvenog sistema protivvazdušne odbrane kratkog dometa.
Boran
Boran (Thunderstorm) 105mm vazdušno prenosiva laka tegljena haubica je dizajnirana u skladu sa zahtevima turskog Ministarstva nacionalne odbrane. Za projekat haubice 105 mm Boran, Makine Kimia Endustri Kurumu razvija sistem naoružanja, a Aselsan razvija sistem za kontrolu vatre.
Haubica cilja na međunarodno tržište lakih haubica kojim trenutno dominira M777 kompanije BAE Systems. Laka vučena haubica od 1.720 kilograma staje u helikoptere Sikorsky S-70 i Chinook CH-47. Sistem ima za cilj da zadovolji potrebe turskih oružanih snaga.
Boran ispaljuje ubojna sredstva kalibra 105 mm/30. Ima varijabilni sistem trzanja koji varira od 800 mm (kratki) do 120 mm (duži), a cev je opremljena gasnom kočnicom.
Boran je potpuno operativan za kratko vreme i ima domet od 17 kilometara. Sistem omogućava digitalnu integraciju haubice sa drugim sistemima upravljanja vatre. Haubicu, koja se automatski usmerava na cilj sa podacima unetim u sistem za upravljanje vatrom, tobdžija može da koristi i sa desne i sa leve strane.