Naslovna Oružje Novo Oružje Cirkon, ruska hipersonična protivbrodska krstareća raketa

Cirkon, ruska hipersonična protivbrodska krstareća raketa

2

Prema (ne)zvaničnim izveštajima Rusi su 19 marta objavili snimak dejstva raketom Cirkon na ukrajinsko skladište oružja.

O kakvom oružju se radi?

Fregata Gorkhov ispaljuje Cirkon

”Cirkon” ili 3M22 je ruska hipersonična (Hypersonic, brzina veća od 5 Maha) protivbrodska krstareća raketa sa nadzvučnim nabojnomlaznim motorom (scramjet) koju razvija Aksionarsko društvo ”Naučno-proizvodna korporacija mašinogradnje” (Акционерное общество ”Научно-производственное объединение машиностроения”) iz Perutova, Moskovska oblast. Raketa je deo borbenog kompleksa ”Cirkon” 3K22. Planirano je da zameni tešku protivbrodsku raketu PKR P-700 kompleksa raketnog oružja ”Granit” (Indeks 3M45, NATO kodifikacija SS-N-19 ”Shipwreck”).

Cirkon

Osnovna razlika ove od drugih ruskih i inostranih protivbrodskih raketa je znatno veća brzina leta, koja iznosi oko 8 Maha. Šta više, Putin je izjavio da je ”Cirkon” sposoban da postigne brzinu ”oko 9 Maha na udaljenosti većoj od 1000 km, da može da uništi pomorske i kopnene ciljeve, te da je predviđena za upotrebu sa već postojećih brodova i podmornica za raketne sisteme Kalibar”. Cirkon je prva hipersonična raketa na svetu lansirana i sa površinskog broda i sa zaronjene podmornice.

Prema američkim izborima, ”buster”, prvi, pogonski stepen rakete na čvrsto gorivo ubrzava projektil do nadzvučne brzine. Nakon toga, nadzvučni nabojnomlazni motor (scramjet) na tečno gorivo (Decilin, Т-10, JP-10 mlazno gorivo, ugljovodonik po oštoj formuli C10H16), smešten u drugom stepenu, ubrzava raketu do hipersonične brzine. ”Cirkon” leti do cilja na visini od 30-40 km gde je otpor vazduha mali tako da se značajno povećava domet i brzina. Osnovna namena ”Cirkona” je uništavanje neprijateljskih brodova različitih klasa (od fregata do nosača aviona), kao i kopnenih vojnih ciljeva u radijusu uništenja. Brzinske karakteristike ”Cirkona” (~10.200 km/h) čine ga nedostupnim za postojeće protivraketne odbrambene sisteme. Gotovo je nemoguće odbraniti se od takve rakete, kao i blagovremeno otkriti njeno lansiranje. ”Cirkon” se može lansirati iz univerzalnih brodskih lansera 3S14 (UKSK,  Универсальный корабельный стрельбовый комплекс 3С14).

Testiranje Cirkona 1 januara 2022 godine
Testiranje Cirkona

Planirano je da se izgradi 12 fregata 22350M (povećan deplasman), od kojih će svaka moći da nosi do 48 krstarećih raketa ”Kalibar”, ”Oniks” i ”Cirkon” (brodovi ”Projekta 22350” – do 16 krstarećih raketa ”Kalibar”, ”Oniks” i ”Cirkon”).

Kako se navodi, planirano je da hipersonične krstareće rakete ”Cirkon” za podmornice budu uvedene u službu ruske mornarice 2025. godine, zajedno sa prvim redovnim nosačem – nuklearnom podmornicom projekta 885M ”Perm” izmenjenog dizajna.

Navodni snimak pogotka Cirkona na ukrajinsko skladiste

TTK ”Cirkon”

  • Dužina: 8-9,5 m.
  • Prečnik: 600 mm
  • Gorivo: Decilin (Т-10)
  • Brzina: više od 8 Maha (6000-10.200 km/h odnosno 1650-2800 m/s)
  • Maksimalni domet: do 1600 km
  • Maksimalna operativna daljina: 135 do 270 nautičkih milja ili 250 do 500 km (po ameičkim podacima 540 nautičkih milja odnosno 1000 km)
  • Visina leta: 28 km
  • Sistem upravljanja: Inercijalna navigacija INS  (inertial navigation system) + samonavođena glava ARLGSN (Головка самонаведения, homing head).
  • Bojeva glava mase 300-400 kg sa manje od 300 kg visokobrizantnog eksploziva (HE, high explosive) ili nuklearna taktička bojeva glava od 300 kilotona.

2 KOMENTARA

  1. Bas sam video sliku tog cirkona koji je pao negde u nekoj sumi, i zacudo nije eksplodirao! To znaci da je cirkon pouzdan i da garantovano pogadja u krug od 5 kilometra!

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version