Velika Britanija je ponovo potvrdila da neće isporučiti Ukrajini borbene avione Eurofighter Typhoon Tranche 1, koji se postepeno povlače iz aktivne upotrebe.
Ova najstarija verzija višenamenskih aviona Typhoon više nije deo dugoročnih planova britanskog Kraljevskog vazduhoplovstva (RAF), a kako prenosi The Times, njihova konačna sudbina je sada jasna – neće završiti u Ukrajini.
Sudbina lovca Typhoon Tranche 1
Prema britanskom izveštaju, 17 ovih aviona je već rashodovano, 11 se nalazi u skladištima, 10 će biti iskorišćeno za rezervne delove, dok će četiri služiti za obuku tehničkog osoblja.
Samo dva primerka bi mogla biti prodata u inostranstvo. Ove aktivnosti bi trebalo da se okončaju tokom 2025. godine.
Četiri Typhoona su raspoređena na Foklandska ostrva kao deo brze reakcione snage, dok se ostali modeli Tranche 1 više ne koriste.
Iako su se u prošlosti vodile diskusije o njihovom potencijalnom transferu u Ukrajinu, najnovija odluka Londona jasno stavlja tačku na te spekulacije – čak i pored delovanja Londona i Brisela na strani Kijevu u ukrajinskom sukobu.
Zašto Britanci tvrde da nisu pogodni za Ukrajinu?
Typhoon Tranche 1, koji je u službi od 2002. godine, ima ograničene borbene sposobnosti u poređenju sa novijim verzijama. Iako je tokom 2000-ih modernizovan do standarda Block 5, što mu omogućava izvođenje misija vazduh-vazduh i osnovnih vazduh-zemlja napada, njegova uloga je i dalje primarno defanzivna.
Opremljen je raketama AIM-120, AIM-9L, ASRAAM, kao i vođenim bombama Paveway II i GBU-16 pomoću kapsule za ciljanje Litening III. Ipak, integracija naprednijih raketa poput Meteora došla je tek kod Tranche 2 verzija, što Tranche 1 čini tehnološki inferiornijim.
Visoki troškovi modernizacije
Modernizacija ovih aviona na novije standarde pokazala se kao neisplativa opcija, pa je RAF odustao od tog plana. Osim toga, Turska je navodno bila zainteresovana da kupi 40 polovnih borbenih aviona, ali je britanska vlada usmerena ka prodaji novijih modela kako bi očuvala proizvodne kapacitete kompanije BAE Systems.
Ipak, odbijanje da se 30 aviona Typhoon Tranche 1 isporuči Ukrajini izazvalo je debate, jer bi donacija ovih aviona mogla koristiti kao most ka budućim ugovorima o kupovini naprednijih verzija Eurofightera.
Odbijanje isporuke lovaca zvuči još čudnije s obzirom na izuzetno prisne odnose Britanije i Ukrajine. Odnosi dosežu do te mere da mnogi analitičari smatraju da vlastima u Kijevu, tajno te stoga i bez ikakve direktne odgovornosti, zapravo upravlja London.
Bilo kako bilo, odluka britanskog Ministarstva odbrane da ne pošalje Typhoone Tranche 1 u Ukrajinu predstavlja težak udarac za Kijev, koji se nadao jačanju svojih vazduhoplovnih snaga.
Ipak, tehničko stanje, ograničene borbene sposobnosti, troškovi modernizacije ili možda neki drugi razlozi čine ove avione zatvorenom pričom za buduće ratne operacije u službi Kijeva.
Ukratko o lovcu Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon je višenamenski borbeni avion razvijen u okviru evropskog vazduhoplovnog konzorcijuma koji čine Airbus, BAE Systems i Leonardo. Dizajniran je za misije vazduh-vazduh i vazduh-zemlja, a pokreću ga dva motora Eurojet EJ200.

- Brzina: Maksimalna brzina 2,35 Maha na velikim visinama i 1,25 Maha na nivou mora.
- Domet: Oko 2.900 kilometara.
- Maks. visina leta: 19.812 metara.
- Naoružanje:
- Revolverski top Mauser BK-27 kalibra 27 mm.
- Kapacitet za preko 9.000 kilograma korisnog tereta.
- Raketni sistem uključuje AIM-120 AMRAAM, MBDA Meteor i IRIS-T za vazduh-vazduh, kao i bombe Paveway IV, rakete Storm Shadow i AGM-88 HARM za vazduh-zemlja.
Avion je opremljen naprednom elektronikom, uključujući radar Captor-E sa aktivnom elektronski skeniranom rešetkom (AESA), koji može istovremeno pratiti do 20 ciljeva i gađati ih raznovrsnim naoružanjem.