Komanda za specijalne operacije Ratnog vazduhoplovstva SAD, poznata i kao „Air Commandos“, dobila je svoju prvu modernizovanu verziju lakog borbenog aviona inspirisanog dizajnom iz doba Vijetnamskog rata.
Novi avion nosi oznaku OA-1K i zvaničan naziv Skyraider II, kao omaž originalnom A-1 Skyraider avionu koji je služio od 1946. do ranih 1980-ih.
Skyraider II: Višenamenska platforma za buduće sukobe
Prema saopštenju kompanija L3Harris Technologies i Air Tractor od 3. aprila, Skyraider II će igrati ključnu ulogu u misijama kao što su:
- bliska vazdušna podrška,
- precizni udari,
- naoružano izviđanje, nadzor i osmatranje (ISR).
Ova letelica je projektovana da deluje sa nepripremljenih pista i zabačenih aerodroma, što je posebno važno za specijalne operacije. Zahvaljujući repnom točku, Skyraider II ima izuzetne sposobnosti za kratko poletanje i sletanje (STOL), što ga čini pogodnim za najzahtevnije terene.
Tehničke karakteristike
- Borbeni radijus: 200 nautičkih milja
- Vreme zadržavanja u vazduhu: do 6 sati
- Nosivost: do 2.720 kg
- Naoružanje i oprema: EO/IR senzori, višenamenska komunikacija, linkovi ka podacima za operacije van vizuelne linije
Avion je razvijen na bazi Air Tractor AT-802U i uključuje elemente OA-1 Sky Warden letelice, čime dobija fleksibilnu višenamensku arhitekturu sposobnu da zameni više specijalizovanih platformi.

Prvi turboelisni borbeni avion u američkoj službi posle decenija
Skyraider II je prvi turboelisni borbeni avion koji je američko ratno vazduhoplovstvo zvanično usvojilo posle mnogo godina.
Njegov jednostavan sistem sletanja i poletanja sa kraćih aerodroma i improvizovanih pista čini ga posebno pogodnim za operacije u nepristupačnim i ratom zahvaćenim zonama.
Iako na prvi pogled deluje kao avion ispao iz drugog svetskog rata, Skyraider II je osmišljen da igra ključnu ulogu u budućim sukobima – gde su brzina, dostupnost i operativna prilagodljivost važniji od supersoničnih karakteristika modernih borbenih aviona.
Ovakav dizajn omogućava smanjene troškove proizvodnje, povećanu operativnu fleksibilnost i sposobnost izvođenja misija u zahtevnim uslovima. Skyraider II može se brzo proizvesti u velikom broju i delovati u različitim borbenim okruženjima s visokom efikasnošću i pouzdanošću.
Nasleđe Skyraidera i savremena primena
Originalni Douglas A1 Skyraider proslavio se tokom Korejskog i Vijetnamskog rata kao pouzdana podrška snagama na zemlji. Zamišljen kao privremeni model koji će obavljati zadatke do pojave pouzdanih reaktivnih letelica, ostao je u naoružanju SAD sve do 1973. godine, dok je u Gabonu verno služio sve do 1985. godine (!).
Kako se izborio za tako dug radni vek, kad znamo da je to u avijaciji retko možete pročitati ovde.

Nova verzija – Skyraider II – zadržava to nasleđe, ali uvodi napredne senzore, komunikacione sisteme i izdržljivost u ekstremnim uslovima.
Podsetimo, da je Komanda za specijalne operacije američkog ratnog vazduhoplovstva (AFSOC) zvanično objavila naziv svog najnovijeg aviona, već smo pisali.
Izjave lidera iz industrije i vojske
„Skyraider II je dokaz naše posvećenosti da isporučimo efikasna i prilagodljiva rešenja ratnicima današnjice,“ izjavio je Jon Rambeau, predsednik integrisanih misija u L3Harris-u.
Komandant specijalnih snaga USAF, general-potpukovnik Michael Conley, naglasio je:
„Razvili smo jedinstvenu sposobnost – rešenje za potrebe koje možda ni sami još uvek ne prepoznajemo.“