Naslovna Novosti Rusija povećava proizvodnju aviona Su-34, Su-35 i Su-57 u jeku sukoba: Novi...

Rusija povećava proizvodnju aviona Su-34, Su-35 i Su-57 u jeku sukoba: Novi Su-35S isporučeni za nadmoć u Ukrajini

19

Avioni Su-34, Su-35 i Su-57 biće intenzivnije proizvodeni u 2025. godini, izjavio je generalni direktor Ujedinjene korporacije za proizvodnju aviona (UAK) Vadim Badeka. Ove letelice Rusija u velikoj meri koristi u cilju sticanja nadmoći u vazduhu i za napade na kopnene ciljeve u Ukrajini.

„Naš glavni zadatak jeste povećanje tempa izgradnje traženih proizvoda vojne industrije. Pre svega, to se odnosi na avione Su-34, Su-35 i Su-57. Za svaki od ovih modela planiramo povećanje obima proizvodnje tokom ove godine. Kako bismo obezbedili realizaciju, nastavljamo širenje proizvodnih kapaciteta“, rekao je Badeka, a njegove reči prenela je pres-služba korporacije Rosteh.

Državna korporacija je takođe saopštila da je prva serija lovaca Su-35 za ovu godinu već isporučena ruskim oružanim snagama.

Međutim, kao i inače, a posebno u toku ratnih dejstava broj isporučenih aviona, kao i konkretni planovi proširenja proizvodnje svih modela Su-serije koji se trenutno proizvode, nisu otkriveni.

Rosteh isporučio novu seriju Su-35S lovaca: Pojačanje za rusko ratno vazduhoplovstvo

Krajem prvog kvartala 2025. godine, ruska kompanija UAK isporučila je prvu ovogodišnju seriju lovaca Su-35S ratnom vazduhoplovstvu Ruske Federacije (VKS). Ovaj potez predstavlja još jedan korak ka jačanju ruskih vojnih kapaciteta u svetlu rata u Ukrajini i međunarodnih izazova.

Novi avioni su prošli sve faze fabričkog testiranja, nakon čega su ih preuzeli piloti VKS i sproveli probne letove u borbenim uslovima. Nakon uspešnih proba, avioni su odleteli ka stalnim bazama, spremni za operativno angažovanje.

“Naši proizvođači savesno ispunjavaju obaveze prema vojsci,”

izjavio je Vladimir Artjakov, zamenik generalnog direktora državne korporacije Rostec, koja upravlja UAK-om.
su 57 su 35 i su 34 formacija
su 57 su 35 i su 34 formacija

Su-35S: Višenamenski lovac vrhunske klase

Su-35S je naslednik legendarne serije Su-27 Flanker. Reč je o višenamenskom borbenom avionu generacije 4++, dizajniranom za ostvarivanje nadmoći u vazduhu, precizne udare na kopnene ciljeve, kao i borbu u svim vremenskim uslovima.

Pokreću ga dva motora Saturn AL-41F1S sa vektorizacijom potiska, što omogućava ekstremne manevarske sposobnosti. Maksimalna brzina prelazi 2.500 km/h, dok dolet bez dopune goriva iznosi oko 3.500 km. Radar Irbis-E omogućava detekciju ciljeva na daljinama do 400 km.

Naoružan je naprednim raketama vazduh–vazduh (R-77, R-27) i vazduh–zemlja (H-29, KAB-500), što mu daje taktičku fleksibilnost u svim vrstama misija.

Novi lovci kao odgovor na ratne gubitke

Prema izveštajima zapadne analitičke grupe Oriks, bliske britanskim službama, Rusija je od početka sukoba u Ukrajini izgubila najmanje 134 vojne letelice, uključujući i po koji Su-35. Gubitci ovih lovaca nisu nastali u borbi već se uglavnom prepisuju napadima ukrajinskim dronovima na parkirane avione.

Međutim, ni jedan od tih gubitaka nisu ostavili značajan uticaj na ruske operativne kapacitete. Rusko vojno rukovodstvo oprezno koristi Su-35 u borbenim zonama, uglavnom zbog zapadnih PVO sistema, uključujući američki Patriot i evropski NASAMS.

S obzirom da ruske rakete imaju značajne domete, Su-35 se aktivno koristi za zadatke sa distance, uključujući lansiranje precizno navođenih projektila.

Rast proizvodnje i izvozni potencijal

Generalni direktor UAC-a, Vadim Badeka, izjavio je da će 2025. biti godina intenziviranja proizvodnje najtraženijih borbenih platformi: Su-34, Su-35 i Su-57.

“Naš glavni zadatak je povećanje proizvodnje traženih vojnih proizvoda,”

poručio je Badeka.

Fabrika u Komsomolsku na Amuru, gde se proizvodi Su-35S, igra ključnu ulogu u tom procesu. Ipak, izazovi poput zapadnih sankcija i delovanja zemalja sa hegemonskim aspiracijama komplikuju prodaju.

Su-35 je u međuvremenu ipak pronašao kupce na inostranom tržištu: Kina je 2016. godine kupila 24 jedinice za dve milijarde dolara, dok su se Alžir i Iran nedavno pridružili listi operatera.

Iako je globalno tržište daleko od slobodnog, poznato je da je interesovanje visoko, upravo zbog balansa između cene i performansi koje ovaj avion nudi.

Su-35S
Su-35

Geopolitički značaj Su-35S

Su-35S zauzima jedinstveno mesto među savremenim lovcima. Iako mu nedostaje potpuna stelt tehnologija poput F-35, nudi superiorne manevarske sposobnosti i snažnu vatrenu moć uz znatno nižu cenu.

Njegova glavna konkurencija su američki F-15EX Eagle II i evropski Eurofighter Typhoon. F-15EX nudi veću nosivost i domet radara, dok Typhoon ima prednosti u interoperabilnosti sa NATO sistemima. S druge strane, Su-35 nudi snažnu alternativu zemljama koje žele da izbegnu zavisnost od Zapada.

Zaključak

Isporuka novih Su-35S lovaca potvrđuje rešenost Rusije da očuva i unapredi svoje vazduhoplovne kapacitete, uprkos ekonomskim pritiscima i gubicima na frontu. Ove letelice će igrati ključnu ulogu u balansiranju između starijih sovjetskih platformi i budućih stealth aviona poput Su-57.

Ruska ratna industrija, iako opterećena sankcijama, pokazuje sposobnost adaptacije. Su-35S ostaje pouzdana okosnica ruske borbene flote — i potencijalna izvozna zvezda za zemlje koje žele (ili smeju) vazduhoplovnu moć bez političkog balasta Zapada.

google news

19 KOMENTARA

  1. Da mene pitate ,razoružanje za ceo svet,da nema rata,sve na otpad,i kraj ratovima da gine običan narod,raseljavanje,osiromašenje a ne vladari koje izaberemo vode u rat nedužne žrtve radi velikih kompanija da peru pare,proizvode troše ,,,Narode probudi se i nema proizvodnje oružja,dogovor,razgovor,dijalog,razum a ne da svest čoveka gora od životinja koje se ovako ne ubijaju,,

  2. Odnos snaga svaki laik moze videti vrlo jednostavno amerikanci su proizveli preko 1000 f35 a rusi 22 komada su57 vrlo jednostavno gde je tu Rusija, i ja je volim ali nisu ni blizu Amerima na zalost a ni Kinezima

    Slažem se 4
    Ne slažem se 3
    • F35 ne odlučuje pobednika u konačnom sukobu nego balistički projektili poput Orešnjika ,Jarsa….itd.Posejdon da i ne spominjem.

  3. @Миланче, неће Рује то да нам продају па неће !
    Јел си ти толико наиван да мислиш да их нисмо молили да нам их продају, али ево Алжирцима хоће да продају !
    И то су нека браћа, у Руским бајкама.
    Њихово образложење је да је то сувише велики авион за малу Србију.

    Slažem se 3
    Ne slažem se 4
  4. Kako da prodaju Rusi ,Srbiji SU-35,u ratu,a nisu hteli ranije da prodaju Mig-29,bilo mirno vreme,a imali nove na stanju,odmah da isporuce,bez problema.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 10
  5. Rusi nisu 2012 hteli da prodaju Srbiji 6 Mig 29M/M2,bilo na stanju 24 nova Miga 29 ,koje Rusi trebali da isporuce Siriji,pa odustali zbog sankcija,Siriji.Tad u stampi u Srbiji pisalo gotova stvar,a ispada nema od toga nista.Zato izgleda kupljeni Rafali ,iako skupi.

    Slažem se 5
    Ne slažem se 8
  6. A mi uzeli rafale pored su 35 toliko nam se zurilo a stara izreka kaže sto je brzo to je kuso izgleda,da smo se .aebali posteno

    Slažem se 11
    Ne slažem se 3
  7. Mnogi zaboravljaju propale pregovore sa Rusima
    za 6 novih migova 29 m-m2…su35 osim Rusa
    koriste još samo Kina i od nedavno Iran…
    ne prodaje se to baš tako ko što mnogi misle..
    inače su35 je ogroman avion i nije baš pogodan
    za male zemlje…nama bi više odgovarao mig35.

    Slažem se 9
    Ne slažem se 6
  8. Neće biti nikakvog povećanja proizvodnje dok “novi” motor Saturn AL-51 ne bude spreman, trebalo je da bude spreman još u toku 2022.
    Srbija je trebalo da naruči SU-35s umesto francuskih Ralala ali verovatno je od stvarne borbene gotovosti bilo mnogo važnije gde mogu da se uzmu veče provizije i stave 6 džepove

    Slažem se 14
    Ne slažem se 6
    • Zapad već koju deceniju unazad korristi radare AESA tehnologije dok Rusi imaju problema da ih naprave i inkorporiraju u svoje avione. Rusija koristi radare PESA tehnologije koji se nalaze generaciju iza AESA radara. Nije sve u samom dometu radara. Postavlja se pitanje razlučivosti, zagrijavanja istih na maksimalnim opterećenjima (tu Rusi imaju najviše problema) i otpornosti na ometanje. Za sada zapad ima popriličnu prednost u avionskim radarima nad Rusijom. U javnosti se kalkuliše da prvi ruski radar AESA tehnologije nosi najnoviji avon SU 57. Rusi stidljivo govore i kalkuliše sa nekim “fotonskim” radarima na kojima rade ali o čemu se tu radi još nije poznato. No, što bi narod rekao, ne treba sve prihvatiti “zdravo za gotovo”. Svi svoje konje hvale a tuđe kude. Gdje je tu istina samo Bog veliki zna…

      Slažem se 10
      Ne slažem se 6
        • Kuku majko sta ti napisa. Zaslon je konstruisan 1975-1980 odnosno pre 50 godina i ti kazes da je superioran u odnosu na zapadne. Samo pogledaj slike kokpita tog aviona i videces superiornost

          Slažem se 3
          Ne slažem se 7
  9. Da u Srbiji bar u tragovima ima pameti, kupili bi Suhoje, a ne Rafale od kojih su mnogo kvalitetnija, duplo jeftiniji u nabavci, exploataciji i održavanju,posebno treba priznati da ni jedan Rafal neće poleteti bez saglasnosti NATO i “bratske” nam Francuske.

    Slažem se 28
    Ne slažem se 3

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version