Iran je kupio ruske lovce Suhoj Su-35, što dodatno produbljuje vojnu saradnju između Teherana i Moskve, izazivajući zabrinutost Zapada. Zamenik koordinatora Khatam-ol-Anbia, Ali Šadmani, potvrdio je kupovinu, ali nije otkrio broj aviona niti datum isporuke.
„Kada god je potrebno, obavljamo vojne nabavke kako bismo ojačali naše vazduhoplovne, kopnene i pomorske snage. Istovremeno, ubrzavamo i sopstvenu proizvodnju vojne opreme“, izjavio je Šadmani.
Prema najnovijim infromacijama, ruski An-124 sleteo je u 8. vazdušnu bazu u Isfahanu u Iranu pre nekoliko sati i spekuliše se da je isporučio prvi borbeni avion Su-35 kupljen od Rusije u tu zemlju. Takođe saznajmo da će SU-35 ući u službu iranskih vazduhoplovnih snaga već ove, 2025. godine.
U novembru 2023. iranska agencija Tasnim potvrdila je dogovor o nabavci ruskih borbenih aviona. U januaru 2025. Iran i Rusija su potpisali strateško partnerstvo koje formalno ne uključuje transfer naoružanja, ali nagoveštava intenzivniju „vojno-tehničku saradnju.“
Ovaj sporazum jača odnose dve zemlje suočene sa geopolitičkim izazovima – Rusija zbog rata u Ukrajini, a Iran zbog sankcija i oslabljene podrške regionalnih saveznika u sukobu sa Izraelom. Ipak, ključni trenutak bio je pad režima Bašara al-Asada u Siriji u decembru 2024, što je primoralo Teheran i Moskvu na još čvršću saradnju.
Su-35: Tehničke karakteristike i borbene sposobnosti
Suhoj Su-35 nastao je iz Su-27M lovca za vazdušnu odbranu, čiji je prvi let bio još 1988. godine. Ovaj jednomotorni, dvomotorni lovac 4.5 generacije razvijen je kao privremeno rešenje dok ne zaživi proizvodnja Su-57, ruskog lovca pete generacije.
Su-35 koristi N035 Irbis-E radar sa dometom od 400 km, sposoban da prati do 30 ciljeva i istovremeno napadne osam. Opremljen je OLS-35 optoelektronskim sistemom, kao i Khibiny-M sistemom za elektronsko ometanje. Poseduje materijale koji apsorbuju radar, čime smanjuje svoj radarski odraz i otežava njegovo otkrivanje.
Glavne borbene sposobnosti uključuju:
- Vazdušne borbe – rakete dometa do 300 km.
- Napade na brodove – nosač raketa Oniks.
- Udare na ciljeve na tlu – široka paleta precizno navođenih bombi i raketa.
Su-35 pokreću dva AL-41F1S turbomlazna motora sa vektorisanjem potiska, što omogućava izuzetnu upravljivost i sposobnost superkrstarenja (leti brže od 1.1 maha bez dodatnog sagorevanja). Nosivost aviona je 8.000 kg naoružanjaraspoređenih na 12 podvesnih tačaka.
Operativna upotreba u Siriji i Ukrajini
Rusija je prvi put borbeno rasporedila Su-35 u Siriji 2016. godine. Ovi avioni su izvodili vazdušne presretanja turskih i izraelskih aviona, kao i napade na kopnene ciljeve koristeći nevođene bombe.
U Ukrajini, Su-35 se koristi za misije vazdušne nadmoći. Prijavljeno je više vazdušnih pobeda nad ukrajinskim avionima, ali je nekoliko ruskih Su-35 oboreno.
Iranska nabavka Su-35: Koliko je značajna?
Iran već dugo ima zastarelu avijaciju. Njegova flota obuhvata:
- F-14A Tomcat (14 komada, preostali iz vremena šaha).
- MiG-29A/UB (24 komada).
- F-4 Phantom II (64 komada).
- Mirage F1, Su-24, F-5, te domaće varijante.
Iran je od Rusije naručio 50 Su-35, a prva dva primerka su isporučena u novembru 2024. Ostatak će postepeno zameniti zastarele američke F-14.
Međutim, iako će Su-35 povećati moć iranske avijacije, to neće promeniti regionalni balans snaga. Izrael poseduje naprednije vazduhoplovne snage, uključujući F-35 Lightning II, koji ima superiornu radarsku nevidljivost i mogućnosti napada.
Uporedni pregled vazdušnih snaga: Izrael vs. Iran
Izraelsko ratno vazduhoplovstvo (IAF)
- F-15I Ra’am (66 komada) + 25 F-15EX na narudžbi.
- F-16 Fighting Falcon (174 komada).
- F-35 Lightning II (38 komada).
- Avioni za elektronsko ratovanje, AWACS i tankeri.
IAF poseduje njihove poznate PVO sisteme Iron Dome, David’s Sling, kao i autonomne borbene bespilotne letelice. Izraelski piloti imaju više borbenog iskustva, dok Iran poslednjih decenija nije imao ozbiljne vazduhoplovne sukobe.
Iran
- Ima nekoliko moćnih balističkih raketnih sistema i dronova, ali mu nedostaju moderne letelice.
- Oslanja se na proksi snage (Hamas, Hezbolah, Huti) da izazove štetu Izraelu.
- Su-35 je napredan, ali u manjem broju neće moći da nadmaši izraelsku tehnologiju i operativnu prednost.
Zaključak: Da li Su-35 menja igru? Ne.
Iako Su-35 pojačava Iran, to neće radikalno promeniti regionalni odnos snaga. Izrael ima tehnološku prednost i podršku Zapada, dok se Iran suočava sa ograničenjima u pogledu nabavke savremene vojne tehnologije.
Sukobi će se i dalje voditi kroz raketne napade, dronove i proksi snage, a ne kroz direktne vazdušne borbe.
Ukoliko Iran dobije veću količinu Su-35 i razvije bolje sisteme za vazdušnu koordinaciju i elektronsko ratovanje, to bi moglo ojačati njegovu odbranu. Međutim, Izrael će i dalje imati jasnu nadmoć u vazdušnim operacijama.
Iranu valjda lakse da deeskalira sukob sa Izraelom,SAD nego da se upusta u sukob.Dosta da ne salje oruzje svojim satelitima,Hutima Hezbolahu itd.Verovatno tad niko nebi ni razmisljao o Iranu.
Dobro je da su se rešili tih američkih i francuskih letećih sarkofaga.
Hoče promeniti odnos snaga, i to kako hoće. Odlučujući faktor biće obuka pilota.
A to dali je i koliko je F35 nadmoćniji, trebamo tek videti, pošto ovaj lovac nije nikada učestvovao u operacijama gde bi se susreo sa modernim PVO ili modernim lovcima. Bio je i F16 superioran i veoma malo letelica je oboreno, kada su se susreli sa izazovima? Nikada. Tek sada u Ukrajini možemo videti koliko se Amerika plaši da ih pošalju napred u borbi sa Rusima. Svakih nekoliko dana čujemo kako je eliminisan F16.
Ukoliko Iran stvarno nabavi 50 od ovih letelica i ukoliko imaju dobre pilote, i te kako će sve to značiti.