Naslovna Novosti Američke ptice na ukrajinskom frontu: Lovac F-16 u niskom letu, naoružan vođenim...

Američke ptice na ukrajinskom frontu: Lovac F-16 u niskom letu, naoružan vođenim bombama GBU-39 SDB

4

Pre nekoliko dana na društvenim mrežama pojavili su se snimci koji, kako se čini, prikazuju ukrajinski avion F-16AM Fighting Falcon u borbenoj misiji, dok izvodi niski prelet. Ovo su prvi snimci ukrajinskog F-16 koji nosi punu borbenu konfiguraciju sa vođenim bombama GBU-39 SDB.

Video, koji je usled nedostatka kvalitetnijeg materijala, brzo postao viralan na proukrajinskim kanalima po društvenim mrežama, pokazuje kako ova letelice naoružana GBU-39 SDB bombama preleće iznad kuća nepoznatog sela.

F-16AM, vremešna varijanta poznatog lovca F-16 Fighting Falcona, može se videti na snimku na kratko dok preleće nisko, na nepoznatoj lokaciji.

Taktička prednost niskog leta

Ova taktika često se koristi kod ukrajinskih pilota, bez obzira na tip borbene letelice, kako bi izbegli radarsku detekciju i povećali preciznost lansiranja vođenih bombi, poput GBU-39 Small Diameter Bomb (SDB).

Na snimku je jasno vidljivo da F-16 nosi bombe SDB pod krilima. Prelet nisko deo je operativne misije koja demonstrira kako obučenost pilota, tako i spremnost aviona za borbene operacije.

Ove bombe predstavljaju značajan dodatak ukrajinskom arsenalu. Svaka GBU-39 bomba dizajnirana je da pogađa ciljeve precizno, čak i u nepovoljnim vremenskim uslovima, zahvaljujući kombinovanom sistemu inercijalne navigacije i GPS vođenja.

Sofisticirani sistem vođenja koji kombinuje GPS i inercijalnu navigaciju (INS) omogućava solidnu čak i u situacijama kada su GPS signali ometeni. Ovaj dvostruki sistem vođenja osigurava odstupanje od 5 do 8 metara od cilja.

F-16 sa GBU-39 – Nova dimenzija ukrajinskih vazduhoplovnih napada

Integracija ovih bombi na F-16AM pokazuje sposobnost prilagođavanja. GBU-39, prvobitno razvijen za druge avione, sada je prilagođen ukrajinskim F-16, poboljšavajući njihove sposobnosti napada. Ova adaptacija pored toga što jača odbranu Ukrajine, po ko zna koji put potvrđuje vojnu saradnju Kijeva i nekadašnjih donosioca odluka u Vašingtonu.

bomba gbu 39
bomba gbu 39

U avgustu 2023. godine, Sjedinjene Američke Države dale su zeleno svetlo za transfer aviona F-16 Ukrajini, što je označilo ključni trenutak u propagadi vojne podrške Kijevu. Kao po komandi, zatim su brzo reagovale Danska i Holandija, najavljujući koaliciju pojedinih zapadnih zemalja za obuku ukrajinskih pilota i isporuku aviona.

Danska je prvobitno planirala isporuku šest aviona F-16 do kraja 2023, ali je rok nekoliko puta pomeran, pa se prvi dolazak očekivao u proleće 2024. godine, što se nije dogodilo. Danska se obavezala da će donirati ukupno 19 aviona, a isporuke će trajati do 2025. godine. Koliko ih je tačno isporučeno ne zna se.

Norveška, još jedan NATO član, inicijalno je obećala dva F-16, ali je kasnije povećala broj na šest. Belgija je požurila pa obećala čak 30 aviona, ali je njihov dolazak zavisio od zamene sopstvene flote F-16 novim F-35 avionima, što je dovelo do značajnog kašnjenja. Do dana pisanja ovog teksta, 13.02.2025. godine, Belgija još uvek nije isporučila nijedan F-16 zbog navedenih problema.

Nakog više od godinu dana najava, krajem jula 2024. Ukrajina je zvanično primila prvu isporuku F-16 aviona, što je potvrdio litvanski ministar spoljnih poslova Gabrijelius Landsbergis, nazivajući to „još jednim nemogućim zadatkom koji je postao potpuno moguć“.

Iako tačan broj aviona iz isporuka nikada nije otkriveno, spekuliše se da je Ukrajina do sada dobila više od jedne eskadrile.

zelenski i f 16
zelenski i f 16

F-16 – Može li promeniti tok rata? Ne.

Iako isporuka F-16 Ukrajini predstavlja značajan korak, velikog propagadnog značaja, čak i zapadni vojni analitičari upozoravaju da sama po sebi neće promeniti ravnotežu moći na bojnom polju.

Ovi vremešni avioni donekle zaista donose poboljšane mogućnosti vazdušne odbrane, ali se ne očekuje da sami po sebi pomognu u sukobu, naročito s obzirom na veliku moć ruske vazduhoplovne flote i napredne sisteme PVO.

Uprkos tome, isporuke poput ovakvih dodatno guraju vlasti u Kijevu da rasplamsaju novu fazu sukoba, sada u vazduhoplovnim operacijama Ukrajine, dok se borbe nastavljaju na više frontova.

google news

4 KOMENTARA

  1. Е ово је највећа глупост, Ф16 и на њему ГБУ 39 са 16 кг бојевом, онда ми ПГБ 128 из Едепроа треба да стављамо на МИГ, она има 18 кг бојеву

  2. Da neke stvari pojasnimo. Ukrajinci se kriju sa avionima f-16 iz više razloga. Ako nebi leteli nisko bili bi uočeni od strane radara s-300 i s-400 i oboreni. Takođe ako bi leteli visoko lakše bi ih uočili ruski lovci mig-31, su-35, su-57 i oborili ih sa 300 km kad ukrajinci nebi ni slutili da prema njima lete rakete r-37. Eee to kad ukrajinci lete nisko služi samo za propagandu jer da bi dejstvovali ili običnim slobodno padajućim bombama ili jdam bombama sa krilima za kirekciju putanje morali bi da lete na velikoj visini a to bi bilo samoubistvo.
    Znači ovi letovi kznad krovova kuća su samo propaganda, oni ne smeju da uđu u direktan sukob sa ruskim mig-31, su-35, su-57, i ne samo oni jedini zapadni avioni koji mogu ravnopravno da se sukobe sa ruskima na velikim udaljenostima du f-22, f-15ix a što se tiče ostalih na čelu sa f-35, to je sve zapadna ptopaganda i laž.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version