Naslovna Novosti Prvi put u istoriji zemlje: Policija uhapsila predsednika Južne Koreje nakon fijaska...

Prvi put u istoriji zemlje: Policija uhapsila predsednika Južne Koreje nakon fijaska sa vanrednim stanjem

0
Jun Sok
Jun Sok
google news

Prvi put u istoriji Seula i Južne Koreje, predsednik države Yoon Suk Yeol (64) je uhapšen.

Bivši tužilac, koji je na funkciju predsednika stupio 2022. godine, sada će ući u istoriju kao prvi aktuelni predsednik Južne Koreje koji je uhapšen. Hapšenje je usledilo nakon njegovog neuspelog pokušaja da početkom decembra prošle godine nametne vanredno stanje.

Nakon nedelja provedenih u svojoj rezidenciji u Seulu, Yoon Suk Yeol se na kraju predao posle spektakularnog upada tužilaca iz Kancelarije za borbu protiv korupcije (CIO), uz asistenciju policijskih službenika.

„Odlučio sam da se odazovem pozivu Kancelarije za borbu protiv korupcije“, rekao je Jun Sok, dodajući da ne priznaje zakonitost istrage, ali da će se povinovati kako bi „izbegao krvoproliće“.

Nikada ranije aktuelni predsednik Južne Koreje nije bio uhapšen. Zvanično, Yoon Suk Yeol je i dalje predsednik, jer je optužnica koju su 14. decembra usvojili poslanici dovela samo do njegove suspenzije, dok se čeka odluka Ustavnog suda.


Bez presedana: Izdat nalog za hapšenje predsednika Južne Koreje zbog uvođenja vanrednog stanja

Yoon Suk Yeol je optužen za podrivanje demokratije uvođenjem vanrednog stanja 3. decembra i slanjem vojske u parlament kako bi zastrašio poslanike. Ignorisao je više poziva da prisustvuje istragama o „pobuni“, delu koje se u Južnoj Koreji kažnjava smrću.

haos u južnoj koreji policija nije uspela da uhapsi predsednika nakon sukoba sa gardom koja ga čuva
haos u južnoj koreji prilikom prvog pokušaja hapšenja predsednika

Takođe, nije se pojavio ni na prvom ročištu u procesu za njegovu smenu, održanom u utorak.

Bivši tužilac, koji je stekao reputaciju boreći se protiv visoke korupcije, prešao je u politiku kao izrazito konzervativni lider. Svoju šokantnu odluku o uvođenju vanrednog stanja početkom decembra pravdao je željom da zaštiti zemlju od „komunističkih severnokorejskih snaga“ i „eliminacije neprijateljskih elemenata u državi“, kritikujući poslanike opozicije koji su blokirali sve njegove inicijative.

U noći koja je, kako se čini, označila kraj njegove političke karijere, Yoon je prema izveštaju tužilaštva ovlastio vojsku da otvori vatru. Do toga nije došlo, a u parlamentu okruženom specijalnim snagama, poslanici su uspeli da izglasaju ukidanje vanrednog stanja.


Predsednik se brani i obećava borbu

Daleko od kajanja zbog političkog haosa u koji je uveo Južnu Koreju, Yoon Suk Yeol poriče bilo kakvu odgovornost za „pobunu“ i obećava svojim pristalicama, koje su tokom hladne zime izašle na ulice Seula, da će se boriti „do kraja“.


Yoon Suk Yeol: Od vrhunskog tužioca do predsednika

Pre nego što je 2021. godine ušao u politiku, Yoon Suk Yeol je imao blistavu karijeru u tužilaštvu. Rođen 18. decembra 1960. u Seulu, kao sin akademika, posvetio je svoj život borbi protiv korupcije.

Njegova uloga bila je ključna u istrazi zloupotrebe vlasti i korupcije, što je dovelo do smene i zatvaranja predsednice Park Geun-hye 2017.

južna koreja ukinula vojno stanje nakon blokade iz parlamenta potpuni fijasko predsednika jun suk jola
južna koreja ukinula vojno stanje nakon blokade iz parlamenta potpuni fijasko predsednika jun suk jola

Iste godine imenovan je za glavnog tužioca Seula, gde je pokrenuo optužnice protiv stotina visokih zvaničnika, uključujući bivšeg predsednika Lee Myung-baka. Nekoliko optuženih izvršilo je samoubistvo u zatvoru.

Yoon Suk Yeol, koji je u politiku ušao kao borac protiv korupcije, sada se suočava s najtežim optužbama i neizvesnom sudbinom. Njegovo hapšenje označava početak nove političke krize u Južnoj Koreji.

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version