U novogodišnjoj poruci, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski napravio je grešku predstavljajući južnokorejsku balističku raketu kao ukrajinsku.
U 20-minutnom videu, Zelenski je nabrojao dostignuća ukrajinske odbrambene industrije, uključujući nove rakete Paljanica, Trembita i Ruta.
Today, I address all those who value Ukraine, cherish their state, and lovingly call it “Mine.” Those who cannot imagine themselves without Ukraine, no matter where they are. All those who have been fighting for it – so steadfastly and so bravely – for more than 1,000 days.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 31, 2024
This… pic.twitter.com/T0sxFmR7Jw
Međutim, između 7:55 i 8:00 minuta u snimku, među prikazanim ukrajinskim raketama pojavila se i južnokorejska balistička raketa Hyunmoo-2A, koju je predsednik predstavio kao ukrajinsku raketu Sapsan (Grom-2, ukr. Грім-2), što prikazano na snimku nije.
Neki ukrajinski mediji tvrde da su ovo prvi snimci novog ukrajinskog raketnog sistema Sapsan. Međutim, samim pogledm jasno je kako je u pitanju deo videa objavljenog pre šest godina na YouTube kanalu Korea Defense Blog, gde je prikazana raketa Hyunmoo-2A.
Zelenski o nastavku borbe i mirovnim pregovorima
U novogodišnjoj poruci, Zelenski je izjavio da će “Ukrajina 2025. nastaviti da se bori kako na bojnom polju, tako i za pregovaračkim stolom, kako bi okončala skoro trogodišnji rat”.
„Svakog dana naredne godine naš zadatak je da osiguramo da Ukrajina bude dovoljno jaka. Jer samo takva Ukrajina može biti poštovana i saslušana – kako na bojnom polju, tako i za pregovaračkim stolom,“ poručio je Zelenski.
Inače, pored verzije 2, Južna Koreja razvija i proizvodi serije raketa Hyunmoo 3, 4 i 5. Seul je pre samo nekoliko meseci prikazao svetu Hyunmoo-5 naoružan najmoćnijom nenuklearnom balističkom raketom na svetu kome smo posvetili poseban članak.
Teška godina za Kijev
Godina 2024. bila je izuzetno teška za Ukrajinu. Ruska vojska zauzela je preko 4.000 kvadratnih kilometara teritorije – što je sedam puta više nego u 2023. godini.
Predstojeća godina donosi dodatnu neizvesnost za Kijev, posebno zbog pitanja da li će Vašington nastaviti da pruža podršku ukrajinskim oružanim snagama.
Mogućnosti mirovnih pregovora
Poslednjih meseci spekulacije o mogućim mirovnim pregovorima sve su intenzivnije, nakon tri godine skuoba koji je odneo hiljade života na obe strane.
Zelenski je izjavio da se nada „pravednom miru“ u 2025, uprkos činjenici da ukrajinska vojska završava godinu u dubokoj defanzivi, suočena s ruskom vojskom koja napreduje brže nego što su na zapadu očekivali.
„Nadam se da će 2025. biti naša godina. Godina Ukrajine. Znamo da nam mir neće biti poklonjen, ali učinićemo sve da zaustavimo Rusiju i okončamo rat,“ rekao je Zelenski.
Pogled na budućnost
Predsednik iz Kijeva je izrazio uverenje da će 2025. godina odlučiti ko će prevagnuti u sukobu. Iz sebi znanog razloga izrazio je i optimizam u vezi s novim predsednikom SAD, ističući da veruje “kako on želi i može doneti mir i zaustaviti Putina”.
Ukrajina, prema njegovim rečima, namerava da osigura bezbednosne garancije pre bilo kakvih pregovora s Moskvom. U tom kontekstu, Kijev računa na činjenicu da još od avgusta kontroliše nekoliko stotina kvadratnih kilometara ruske teritorije u Kurskoj oblasti, što on smatra da predstavlja značajnu stratešku prednost u pregovorima.
Raketni sistem ”Sapsan” (Grom-2)
”Sapsan”, u izvoznoj varijanti poznat kao ”Grom” (Грім-2), je ukrajinski operativno-taktički raketni sistem zasnovan na balističkoj raketi na čvrsto gorivo, koju je razvio Konstruktorski biro ”Південне” (Южное). Karakteristike rakete omogućavaju gađanje kopnenih, morskih i vazdušnih ciljeva u zavisnosti od ugrađene bojeve glave i sistema za navođenje.
Osnovna ideja tvoraca sistema bila je se da će kompleks moći da pruži osnovu za nenuklearne snage odvraćanja.
Nakon raspada SSSR, od 1994. godine, razvoj operativno-taktičke rakete dometa do 500 km, tzv. projekat ”Borisfen” (Борисфен) ili ”Sapsan” (Багатофункціональний ракетний комплекс Сапсан), započet je u Dnjepru. Osnovni cilj bio je da se izgradi zamena za zastarele rakete nasleđene od sovjetske armije tipa operativno-taktičkog ”Skada” i taktičke ”Točke-U”.
No, zbog niza društveno-političkih i finansijskih problema, projekat je razvijen 2013. godine. U prospektima deljenim na međunarodnim izložbama naoružanja, pojavio se pod novim nazivom, ”Grom”. U reklamnom materijalu je pisalo se da se radi o novoj generaciji visokopreciznog oružja sposobnog da izgradi pouzdan štit u cilju nenuklearnog odvraćanja.
Operativno-taktički raketni sistem (OTRK) Grom ušao je u razvoj 2013. godine na osnovu projekata Borisfen i Sapsan. Testiranje kompleksa Grom započeto je 2016. godine.
Planirano je da se prva testiranja sprovedu u zimu 2015. godine. No, zbog restrukturiranja ukrajinske ”Državne svemirske agencije” (Державне космічне агентство України,DKAU), ispitivanja su odložena za jesen 2016. godine.
Sistem je mogao da lansira taktičke balističke rakete, kao i krstareće rakete projekta Koršun-2, dometa 280-450 km. Razvoj je bio usmeren na izvoz u Saudijsku Arabiju, a Rijad je jedno vreme učestvovao u programu.
Kompleks su ”Pavlogradski hemijski zavod” (Павлоградський хімічний завод) i biro ”Južnoje”, sredstvima Saudijske Arabije. Naime, 5. avgusta 2016, poljski portal ”Defense-24”, pozivajući se na sopstvene izvore, izvestio je o prvim testovima ukrajinskog raketnog kompleksa planiranim za jesen 2016. godine.
Prijavljeno je da je naručilac testova strani kupac. Izvor je naveo da kompleks može da lansira i jednostepenu balističku raketu sa taktičkim dometom i krstareću raketu ”Koršun-2”. Tri dana kasnije, 18. avgusta, pojavila se informacija da je naručilac Saudijska Arabija.
Razvoj balističkih raketa kratkog dometa ”Južnoje” je nastavio u kooperaciji sa ”King Abdulaziz City for Science and Technology” (KACST). Časopis ”Konstruktor” je 25. avgusta 2016. godine objavio fotografiju montaže prototipa pogonskog rasporeda samohodnog lansera ”Grom”. Istog meseca je objavljeno da je ukrajinska odbrambena industrija spremna da snabde Oružane snage sa pet balističkih projektila ”Grom-2”.
Prema rečima konstruktora, kompleks je još uvek bio u fazi razvoja raketa. Grom je javnosti prvi put predstavljen 2018. godine na izložbi „Oružje i bezbednost“. Iste godine završeno je testiranje 4 tipa glava za samonavođenje projektila.
Sledeće, 2019. godine, testiran je ažurirani sistem pod nazivima OTRK RAAD-2 ili „Grom-2“ sa dometom do 500 km.
Ministarstvo odbrane Ukrajine je 2021. najavilo da namerava da potpiše ugovor o kupovini sistema. No, razvoj je još uvek bio u toku, a usled nedostatka sredstava, računalo se da je stepen gotovosti 75-80%. Prema izveštajima sa fronta, očito je da su Ukrajinci završili balistički sistem Grom i uveli ga u naoružanje.
Sa početkom ruske oružane invazije 2022. godine, jedan broj ukrajinskih eksperata izrazio je žaljenje zbog nedovoljnog finansiranja rada na sistemu ”Grom”, oružju koje bi moglo biti odlučujuće za ovaj rat. Istovremeno, 9. avgusta 2022. godine ukrajinski mediji su sugerisali da su eksplozije na ruskom vojnom aerodromu u Novofedorovki mogle biti izazvane upotrebom sistema ”Grom-2”.
Kompleks Grom-2 lansira rakete sa bojevom glavom težine 480 kg sa visokoeksplozivnim fragmentacionim ili probojnim visokoeksplozivnim fragmentacionim punjenjem, kao i sa punjenjem.
Površina udara projektila sa visokoeksplozivnom fragmentacionom bojevom glavom je više od 10.000 m², a kasetnog punjenja 2-3 hektara. Moguće je lansiranje balističkom ili aerobalističkom putanjom.
Balistička raketa Grom sa lansirnim kontejnerom dužine 7,2 m ima masu od 3,5 tone. Opremljeni su inercionim sistemom, radarom i optičko-elektronskim navigacionim sredstvima. Od 2021. godine šasije za lanser je proizvodila Tatra.
Tadašnji portparol Ministarstva odbrane, general-potpukovnik Igor Konašenkov, rekao je u svom redovnom obraćanju marta meseca 2023. godine da su snage ruske PVO prvi put oborile raketu novog ukrajinskog sistema ”Grom-2”.