U vreme kada F-35 milom ili silom osvaja Evropu, španska vlada je krajem 2024. godine ozvaničila ugovor sa NATO Agencijom za upravljanje Eurofighter i Tornado (NETMA) za nabavku 25 aviona Eurofighter.
Na Eurofighter se oslanja i Italija, koja je naručila 24 aviona u isto vreme kada i Španija.
Detalji finansijskih uslova transakcije ostaju poverljivi, ali je poznato da ugovor čini deo programa Halcon II, uključujući 21 model sa jednim mestom i četiri modela sa dva mesta, namenjena zameni starijih aviona F-18 koji su trenutno u upotrebi. Prvi od ovih aviona planiran je za isporuku 2030. godine.
Ugovor dolazi nakon sličnog sporazuma iz 2022. godine za 20 aviona, čime će ukupna flota Eurofighter aviona u Španiji dostići 115 jedinica.
„Eurofighter je najnapredniji i najuspešniji borbeni avion evropske proizvodnje i predstavlja kičmu evropske vazdušne superiornosti“
Konzorcijum Eurofighter, koji čine Airbus (Nemačka i Španija), BAE Systems (Velika Britanija) i Leonardo (Italija), započeo je izgradnju prvih prototipova Eurofighter Typhoon 1989. godine i do sada je dobio narudžbine iz osam zemalja za nešto preko 700 aviona.
Očekuje se da će poslednji ugovor dodatno povećati industrijsku prisutnost programa Eurofighter u Španiji, budući da se avioni sklapaju, testiraju i isporučuju iz fabrike Airbus u Getafeu kod Madrida.
Projekat uključuje ključne španske firme iz sektora odbrane i tehnologije i od septembra 2023. godine uživa podršku španskog Saveta ministara.
Španija koristi Eurofighter od 2003. godine, a operativne baze su Morón i Los Llanos, dok se očekuje da Gando postane sledeća operativna baza.
U okviru programa Halcon, Španija je naručila ukupno 45 aviona Eurofighter od 2022. godine. Integracija ovih aviona u postojeću flotu od 70 Eurofightera počeće 2026. godine.
Tehnološki napredak Eurofightera
Avioni poseduju naprednu avioniku, radar sa elektronskim skeniranjem, napredne sisteme naoružanja kompatibilne sa raketama Brimstone III i Full Meteor, modernim senzorima i unapređenom povezanošću.
Generalni direktor Airbus Defence and Space, Mike Schoellhorn, izjavio je: „Eurofighter je najnapredniji i najuspešniji borbeni avion evropske proizvodnje i kičma evropske vazdušne superiornosti. Takođe je simbol industrijske saradnje između nacija i kompanija, primer kako Evropa može da funkcioniše u kontekstu odbrane.“
Schoellhorn je izrazio zahvalnost španskoj vladi na poverenju u avion i proizvođače, ističući ekonomsku važnost ugovora koji osigurava lanac snabdevanja u Španiji i širom Evrope.
Italija se modernizuje naručivanjem 24 Eurofighter Typhoon-a
Dan nakon što je Španija objavila svoj ugovor, generalni direktor Eurofightera Giancarlo Mezzanatto najavio je da je Italija naručila 24 aviona Eurofighter Typhoon, čime je ugovor potpisan 23. decembra u Rimu.
Ova narudžbina zameniće starije avione Eurofighter Tranche 1 u trenutnoj službi, značajno unapređujući borbene kapacitete Italije.
„Odluka Italije da kupi još 24 aviona je fantastična vest za naš program, dodatno potvrđujući snagu i značaj koji Eurofighter Typhoon donosi Evropi,“ izjavio je Mezzanatto.
Modernizacija Typhoon aviona osiguraće potrebne borbene kapacitete i u budućnosti, dok će Eurofighter nastaviti da bude ključni stub evropske vazdušne odbrane sa predviđenim životnim vekom produženim do 2060. godine, dodao je Mezzanatto.
Predsednik kompanije Leonardo, Stefano Pontecorvo, izjavio je da je nivo tehnologije koji program Eurofighter pruža kroz godine neosporan. „Njegov uspeh dokazuje izvanredne sinergije između industrije i institucija,“ rekao je.
Direktor NETMA, Simon Ellard, istakao je da nabavka dodatnih 24 aviona za Italiju predstavlja značajan trenutak za program Eurofighter, koji „osigurava bezbednost Italije, Evrope i NATO saveza.“
Nemačka je 2020. godine takođe naručila prvih 38 aviona poslednje verzije za ukupno 5,5 milijardi evra. Isporuka ovih aviona, uključujući 30 jednoseda i 8 dvoseda, planirana je da se završi do 2030. godine.
Ukratko o lovcu Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon je višenamenski lovac četvrte generacije, razvijen i proizveden od strane Eurofighter GmbH, preduzeća osnovanog 1986. godine od strane konzorcijuma Alenia Aeronautica, BAE Systems i EADS.
Dizajnerske karakteristike lovca odražavaju želju konstruktora da koriste najnovija svetska dostignuća u oblasti konstrukcije aviona i elektronike.
Da bi se obezbedio potreban nivo manevrisanja, posebno pri velikim napadnim uglovima, avion je projektovan sa niskim delta krilom i negativnom marginom stabilnosti, dvodelnim zakrilcima i letvicama, okretnim prednjim horizontalnim repom, vertikalnom kobilicom sa kormilom bez stabilizatora.
Takav dizajn ima niz prednosti, od kojih je glavna smanjenje otpora aviona pri nadzvučnim brzinama.
Dovod goriva se nalazi u trupu i krilnim rezervoarima za gorivo, koji u potpunosti zauzimaju kesone krilnih konzola. Ovaj lovac koristi četvorostruko redundantni digitalni sistem kontrole leta, kombinovan sa sistemom kontrole motora.
Obezbeđuje veštačku stabilnost i visoku upravljivost, kao i devijaciju komandi za postizanje maksimalnog aerodinamičkog kvaliteta u svim režimima i u čitavom opsegu brzina i visina leta.
Vrsta: | Lovac |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina: | 2125 km/h |
Domet: | 1390 km |
Maksimalna visina leta: | 19.800 m |
Projektili: | Miks raketa AIM-120B AMRAAM Meteor FMRAAM, ASRAAM IRIS-T vazduh-vazduh, ALARM anti-radar, Penguin protiv-brodska, Brimstone protiv-oklopna |
Evropski konzorcijum koji proizvodi Eurofighter Typhoon, u kojem učestvuju Velika Britanija, Nemačka, Španija i Italija, do sada je razvio četiri verzije ovog borbenog aviona:
- Tranche 1 je ušao u upotrebu 2003. godine,
- Tranche 2 2008. godine,
- Tranche 3 2013. godine,
- Tranche 4 je najnovija i najsavremenija verzija, ali je još u proizvodnji.
Tranche 4
Veruje se da je ova verzija unapredila Eurofighter sa nivoa borbenog aviona 4. na nivo 4,5. generacije. Verzija Tranche 4 je još uvek u proizvodnji u evropskim fabrikama, što je razumljivo s obzirom na to da je njen razvoj završen pre samo nekoliko godina.
Verzija Tranche 4 je nastavak prethodne verzije Tranche 3A, ali dolazi sa poboljšanom strukturnom integritetom i naprednijim elektronskim sistemima, što omogućava avionu da ostane operativan do 2060. godine.
Glavni deo ovog paketa unapređenja je AESA radar CAPTOR E, koji omogućava detekciju neprijateljskih ciljeva na udaljenosti većoj od 200 kilometara, čineći ga ključnim za buduće misije i operacije.
Pa oni ga proizvode…treba da se održi projekat
EF2000… odličan avion…ali skup ko đavo
A koji to vrhunski zapadni avion nije skup “ko đavo” ?!? Pa Srbija je platila 12 komada operušanog Rafala verzije F4 3,5 milijarde € a Nemci kupili 36 komada najnovijeg Eurofighter Typhoon Tranche4, koji sigurno nije lošiji od najnovijeg Rafala, sa ful naoružanjem za samo 5,5 miljardi € ?!?