Naslovna Novosti Ukrajinski general Mudženko: Zamrzavanja sukoba neizvodljivo, niko nam ne može garantovati poštovanje...

Ukrajinski general Mudženko: Zamrzavanja sukoba neizvodljivo, niko nam ne može garantovati poštovanje primirja

5
ruski dron i ukrajinska pocepana zastava
ruski dron i ukrajinska pocepana zastava
google news

„Niko nam neće garantovati bezbednost niti nepovredivost primirja“, kaže arhitekta vojske koja je za samo dva meseca sprečila potpunu okupaciju Ukrajine od strane Rusije, general Viktor Mudženko, bivši načelnik Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine (2014–2019). On ističe da bi svaka potencijalna „zamrznuta linija fronta“ nosila brojne nedostatke.

Dana 28. decembra, svima dobro znana Radio Slobodna Evropa objavila je intervju sa Mudženkom, u kojem se, pored ostalih tema rata, razgovaralo i o mogućem sporazumu o prekidu vatre između Rusije i Ukrajine.

Intervju sa nekadašnjim načelnikom generaštaba OSU smatramo posebno interesantnim isključivo jer preko njega stižu poruke, ciljevi i buduće delovanje donosioca odluka koji su sve vreme iza Bajdena.

“Bili bismo protiv zamrzavanja fronta”

Na novinarsko pitanje kako bi reagovao na moguću odluku o „zamrzavanju“ linije fronta, Mudženko je nedvosmisleno odgovorio: „Negativno!“

„Zašto? Zato što nam niko neće garantirati bezbednost. To je prvo. Niko neće garantovati nepovredivost primirja“, obrazložio je general.

Mudženko sumnja da će postojati ijedan međunarodni autoritet dovoljno moćan da održi mir, posebno u situaciji kada Amerikanci nisu spremni da se uključe kao garancija.

„Dakle, recimo da se naredi prekid vatre, a trupe na obe strane ostanu na svojim linijama. To je oko milion vojnika sa obe strane, punih naoružanja i tehnike! Dovoljna je neka slučajna provokacija i sukob odmah eskalira. Ko će biti arbitar? Nikog nema! Rat ponovo počinje!“

Čak 41 ukrajinski general penzionisan sa fronta iz zdravstvenih razloga
uniforma ukrajinskog generala

Problemi s mirovnim snagama i prelaznim rešenjima

Mudženko takođe naglašava problem slanja velikog broja mirovnih snaga (između 40.000 i 100.000 vojnika, prema zapadnim medijima) koje bi držale liniju razdvajanja između ruskih i ukrajinskih jedinica.

„Ako govorimo o pripadnicima NATO-a, teško da će Rusija pristati da trupe jedne ili više država-članica Alijanse dođu bukvalno na njene granice. A one zemlje koje nisu u NATO-u nemaju ni dovoljno obučene kadrove ni dobro uspostavljenu komandnu strukturu, što bi sve zahtevalo vreme i resurse.“

Postavlja se pitanje kako uspostaviti efikasan mehanizam komandovanja, posebno jer se NATO sistemi uglavnom oslanjaju na američke centre za komandovanje i kontrolu. A SAD su već najavile da neće učestvovati.

„Na kraju, ako se prekid vatre prekrši, ko će i kako reagovati? Kako će se takav požar ugasiti?“, pita se general.

Pretnja masovne demobilizacije

Još jedan rizik koji Mudženko vidi jeste masovni talas „narodnih pokreta“ za demobilizaciju koji bi se mogao pokrenuti čim se potpiše primirje.

da li se u ukrajini sprema totalna mobilizacija

„Moguće je da se javnost pobuni i zatraži da se vojnici vrate. Pa i Rusi bi mogli da najave svoju delimičnu demobilizaciju, što bi dovelo do pritiska na našu stranu da uradi isto. I tako bi vojska, faktički, bila rasformirana. Ako protivnik onda odluči da pokrene nove napade, Ukrajina bi bila veoma ranjiva.“

Ruski ekonomski motivi i eksploatacija teritorija

Mudženko podseća da u slučajnim scenarijima „zamrznutog sukoba“ Rusija dobija pun pristup ogromnim resursima okupiranih regiona, koji važe za jedne od najbogatijih oblasti Ukrajine.

„Govori se da su to polovine naših mineralnih rezervi. Doneck, Lugansk, delovi Zaporožja i Hersonske oblasti. Ko je na dobitku ako Rusija dobije pravo na eksploataciju tih resursa narednih 20–30 godina?“, konstatuje general, ističući da bi time protivnik, u suštini, višestruko naplatio „troškove agresije“.

„Zamrznuto“ stanje značilo bi ukrajinski poraz

Na kraju, Mudženko je jasan: ako bi sada došlo do primirja, to bi verovatno značilo defakto poraz Ukrajine, jer bi Ukrajina izgubila značajne teritorije, ljude i resurse, i ne bi bilo jasno kada ili da li će te oblasti uopšte biti vraćene.

„Da bismo ostvarili realan prekid vatre, Rusija mora da se oseti stvarno ugroženom. Za to nam treba nova mobilizacija, a potrebna nam je i podrška partnera u vidu onog naoružanja koje tražimo. U suprotnom, sve se svodi na sporazum koji će značiti gubitak za Ukrajinu i očigledne prednosti za Ruse“, upozorava on.

nema predaha tokom božićnih praznika rusi eliminisali poljske plaćenike pored 12 ukrajinskih vojnika

Mudženko tako zaključuje da se ozbiljni geopolitički rizici i dalje nastavljaju, a za Ukrajinu „zamrznut“ sukob ne pruža ni sigurnost, ni dobit, već samo odlaže i otežava eventualnu završnicu rata.

5 KOMENTARA

  1. У вези овог примирја што га наведе укр. генерал можда би најбоље решење било да се на линији раздвајања ангажују јединице искључиво попуњене женама. Рускињама и Украјинкама. Мислим након свих издешавања што их се свет нагледао да се шанса мора дати “нежнијем”, по мени умнијем полу. Ови солдати, мужики су се показали недораслим времену, простору, којечему што мирише на мир а не на барут.

  2. Pa, onda nastavite rat.. Ukrajina još nije skroz uništena, a ima i Ukrajinaca da ginu..Strašno je koliko je ukrajinski narod izmanipulisan, toliko krvi da bi Zapad naškodio Rusiji.. ne shvatam kako ne vide da su za Zapad samo topovsko meso..

    Slažem se 11
  3. Pa ništa onda. Ako ne želite primirje idite do kraja i zabite sebi zadnji ekser u sanduk. Kome ste dali da vam vodi državu za bolje i niste.

    Slažem se 13

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version