Situacija u Siriji daleko je od stabilne. Ako napori da se uspostavi sigurnost i inkluzivna vlada propadnu, zemlja bi se mogla suočiti s još smrtonosnijim građanskim ratom, od istoka do obale.
Sukobi na severoistoku
Na severoistoku Sirije nastavljaju se žestoki sukobi između Sirijske nacionalne armije (SNA) koju podržava Turska i kurdsko-vođenih Sirijskih demokratskih snaga (SDF), uprkos naporima Sjedinjenih Američkih Država da posreduju u postizanju mira.
- 20. decembra, turska vojska i SNA granatirali su most Karakozak južno od grada Kobani, uporišta SDF-a u istočnom delu Alepa.
- Turski dron napao je južno od grada i usmrtio dvojicu kurdskih novinara, Nazima Dastana i Cihana Bilgina.
- U istočnom Alepu pet boraca SNA poginulo je tokom pokušaja infiltracije u odbranu SDF-a blizu grada Deir Hafer.
Sukobi su zabeleženi i u severnom delu Raqqe, posebno istočno od ključnog grada Ain Isa i u selima Sakiro, Umm Baramil i Hawija, gde je bilo žrtava na obe strane.
Situacija na jugu
Na jugu Sirije, Izraelske odbrambene snage (IDF) nastavljaju da šire kontrolu, posebno u zapadnom delu Daraa.
- 21. decembra, izraelske trupe su i dalje sakupljale oružje iz doline Jarmouk.
- IDF je saopštio da je tokom operacija u zoni tampon područja blizu Golanske visoravni uhapšeno dvoje ljudi.
- Lokalno stanovništvo izveštava da im vojska sprečava pristup farmama u blizini tampon zone.
Nemiri u centralnoj Siriji
Nova vlada, koju predvodi Hajat Tahrir al-Šam (HTŠ), suočava se s dodatnim problemima:
- U planinskom lancu al-Kalamoun blizu Damaska, 20. decembra izbili su sukobi između pristalica bivšeg režima i njegovih protivnika. Sukobi su prekinuti nakon intervencije HTŠ snaga.
- Na granici sa Libanom u dolini Aakkar, zabeleženi su sukobi između švercera blizu gradova Talkalakh i Khirbet al-Akrad. Jedna osoba je poginula, a najmanje četiri su ranjene.
Nemiri na obali i u protesti u Tartusu
Od Homsa do obale i u severozapadnoj provinciji Hama, incidenti, provokacije i akti osvete i dalje su prisutni.
- Lokalno stanovništvo, posebno u Tartusu i Latakiji, organizuje proteste protiv trenutne situacije.
Izrael zalazi još dublje u Siriju dok SAD uspostavlja kontakte s novom vladom
Izrael intenzivira svoje vojne operacije u Siriji dok Sjedinjene Američke Države počinju saradnju s novom vladom te ratom razrušene zemlje.
Izraelske akcije u Siriji
- 20. decembra, Izraelske odbrambene snage (IDF) ušle su u grad al-Rafid u južnom delu provincije al-Kuneitra, prema izveštaju Sirijske opservatorije za ljudska prava.
- Video zapisi na društvenim mrežama prikazuju izraelske trupe kako pretražuju kuće i prikupljaju oružje sa položaja bivše Sirijske arapske armije (SAA) i raspuštenih pobunjenika.
- U zapadnom delu provincije Daraa, izraelske trupe ranile su najmanje jednu osobu nakon što su otvorile vatru na demonstrante koji su protestovali protiv prisustva IDF-a.
Protesti su izbili u blizini nekadašnje baze SAA u blizini grada Ma’ariya. Demonstranti su pokušali da priđu izraelskim snagama, koje su uzvratile pucanjem u vazduh, pri čemu je jedan protestant pogođen i ranjen.
Oštar odgovor Turske
Turska, koja podržava novu sirijsku vladu, izrazila je nezadovoljstvo izraelskim akcijama.
- Predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je 20. decembra da SAD i zapadne sile imaju “odgovornost da zaustave Izrael” u Siriji.
- Erdogan je naglasio da je “okupacija sirijske teritorije od strane Izraela neprihvatljiva”.
Američki pristup Siriji
SAD koristi trenutnu situaciju da pojača svoj uticaj u Siriji:
- Pentagon je 19. decembra objavio da su američke trupe u Siriji više nego udvostručene, sa ranijih 900 na oko 2.000 vojnika. General-major Pat Ryder izjavio je da su dodatne snage raspoređene “već mesecima” i da ovo povećanje nije povezano s padom Asadovog režima.
- 20. decembra, Centralna komanda SAD-a (CENTCOM) saopštila je da je ubijen lider ISIS-a Abu Jusif u provinciji Deir ez-Zor. Još jedan operativac ISIS-a je neutralisan tokom istog napada.
General Michael Erik Kurilla izjavio je da SAD neće dozvoliti ISIS-u da iskoristi trenutnu situaciju u Siriji za reorganizaciju. Prema njegovim rečima, SAD će nastaviti da agresivno cilja vođe i operativce ISIS-a.
Kontroverzan susret sa novom sirijskom vladom
Istog dana, američka delegacija predvođena Barbarom Leaf, pomoćnicom državnog sekretara za Bliski istok, održala je sastanak u Damasku s liderom Hay’at Tahrir al-Sham (HTS), Abu Mohamedom al-Džolanijem. HTS je na listi terorističkih organizacija SAD-a.
- Na sastanku se razgovaralo o ukidanju međunarodnih sankcija Siriji i potencijalnom uklanjanju HTS-a s američke liste terorističkih organizacija.
- Detalji dogovora nisu poznati, ali je američka strana postavila određene uslove.
Geopolitičke posledice
I Izrael i SAD su trenutno glavni dobitnici nakon pada Asadovog režima. Nova sirijska vlada pokušava da učvrsti vlast i nije u poziciji da se odupre pritiscima, naročito onima iz Vašingtona. Ova situacija može dodatno oslabiti uticaj Turske i Rusije u Siriji.
Izrael,verovatno nece da vrati nikad zauzete teritorije vec ce ih prosiri.Moguce da oce da se vrati na stanje od pre 2000 god.kad imali drzavu ,dolaska Rimljana i unistenja iste.Po tome Palestinci dosljaci,dosli posle 7 veka,i invazije Arapa na te prostore,sever Afrike,Pirineje (El Andaluz),zato Palestinci u problemu.Verovatno ranije Izrael,obuhvatao,delove Libana,Sirije,Turske ,Egipta (Sinaj), itd.