Naslovna Novosti Zabrinuti zbog “nuklearnog arsenala Teherana”: Nakon Sirije, Izrael i SAD planiraju vazdušne...

Zabrinuti zbog “nuklearnog arsenala Teherana”: Nakon Sirije, Izrael i SAD planiraju vazdušne udare na Iran i Jemen

6
f 35 adir u službi izraelskog vazduhoplovstva
f 35 adir u službi izraelskog vazduhoplovstva naoružan GBU-31 JDAM
google news

Nakon uništenja sirijske protivvazdušne odbrane, Izrael i SAD bi mogli iznenada napasti Iran, koji se navodno približava razvoju nuklearnog oružja.

Nakon velikih vazdušnih napada na ciljeve u Siriji, izraelska vojska je objavila svoje strateške kapacitete za napad na nuklearne objekte Irana.

Radio stanica IDF Galei izveštava da je uspeh operacije protiv sirijske protivvazdušne odbrane značajno pojednostavio kontrolu Izraela nad vazdušnim prostorom u regionu, otvarajući put za napade na iranske nuklearne objekte.


SAD izražavaju zabrinutost zbog “iranskog nuklearnog arsenala

Izveštaj američkih vlasti navodi da Iran ne razvija nuklearno oružje, ali da obogaćivanje urana skoro dostiglo nivo potreban za izradu nuklearnih glava, sa zalihama koje su dovoljne za proizvodnju više od dvanaest nuklearnih glava.

Sjedinjene Američke Države tvrde da “sve više brinu zbog iranskih zaliha obogaćenog urana, koje, prema mišljenju američkih obaveštajnih službi, daleko premašuju nivoe koji se smatraju normalnim za nenuklearne civilne svrhe”.

Američki zvaničnici smatraju da to može ukazivati na razvoj nuklearnog oružja i napredovanje u razvoju naprednijeg nuklearnog programa.

zamenika komandanta radvan specijalaca hezbolaha ubijen raketama rampage ispaljenim iz lovca f 16 sufa
f 16 sufa

Prema tekstu koji je prvi objavio njihov Wall Street Journal, izveštaj koji je objavio Office of the Director of National Intelligence (DNI) upozorava da „Iran sada ima dovoljno fisilnog materijala da proizvede više od dvanaest nuklearnih glava za dugometražne rakete“.

Prema američkoj obaveštajnoj zajednici, od 26. septembra, „Iran ne proizvodi nuklearno oružje“, kako je navedeno u izveštaju, ali se dodaje da „sprovodi aktivnosti koje ga stavljaju u bolju poziciju da ga proizvede, ukoliko to poželi“.

Izveštaj DNI, pod nazivom Procena iranske nuklearne aktivnosti, daje sveobuhvatan pregled i procenu iranskih nuklearnih aktivnosti i kapaciteta.

„Teheran ima infrastrukturu i iskustvo da brzo proizvede uranijum vojne kvalitete u više podzemnih objekata, ako to izabere“, navodi se u izveštaju, koji „povećava verodostojnost pretnji u vezi s razvojem nuklearnog oružja“.

Iran tvrdi da se njegove zalihe urana koriste za nenuklearne energetske svrhe, i da su samo za pružanje nuklearne infrastrukture.

Međutim, prema izveštaju, „Iran je nastavio da povećava svoje zalihe obogaćenog urana na 20 i 60 procenata“, otkrivajući nivoe koji „daleko premašuju ono što bi bilo potrebno za nenuklearni energetski program“.

Izveštaji ovog tipa, kao i u prethodnim slučajevima u Iraku i Libiji, služe za pripremu terena i javnosti.


“Zabrinutost” u SAD zbog povećanja obogaćenog uranijuma

Jedan zapadni zvaničnik je rekao da je povećanje obogaćenog urana na 60% „izuzetno ozbiljno“, te da je neopravdano za nenuklearne civilne svrhe, a u suprotnosti je s tvrdnjama Teherana o nastavku nuklearnih pregovora.

nuklearna postrojenja irana
nuklearna postrojenja irana

„Ove mere nemaju pouzdano političko opravdanje i mogli bi, naprotiv, direktno da podstaknu vojni nuklearni program ako Iran donese takvu odluku“, rekao je izvor.

Dok se SAD nalaze u prelaznom periodu i očekuje se inauguracija novog predsednika Donalda Trampa u januaru, predstavnici u Trampovoj administraciji navode da će nova vlada pojačati ekonomski pritisak na Iran kako bi sprečila ovu zemlju da razvije nuklearne glave.

Da li će aktuelna vlada iskoristiti poslednje dane u pokušaju da Trampa dovedu pred svršen čin, a kao što pokušavaju u Ukrajini i uspeli su u Siriji, ostaje da vidimo.


Izrael se priprema za velike udare i na Jemen

Izrael intenzivira pripreme za moguće vojne operacije protiv iranskih nuklearnih objekata i Huta u Jemenu.

huti lansiraju projektil
huti lansiraju projektil

Američka mreža Alhurra, pozivajući se na podatke Izraelske radiodifuzne korporacije, izveštava o povećanim naporima za koordinaciju sa SAD-om i drugim zemljama regiona. Ove aktivnosti deo su dugoročne strategije neutralisanja pretnji od strane Irana i njegovih saveznika na Bliskom istoku.


Operacije izraelskih vazdušnih snaga u Siriji

Prema izveštaju, nedavne operacije izraelskog vazduhoplovstva u Siriji, u okviru misije „Strela Bašana“, značajno su oslabile odbrambene kapacitete regiona.

Uništeno je oko 85% sirijskih PVO sistema, kao i strateški objekti za proizvodnju i skladištenje balističkih raketa. Rezultat toga je povećana bezbednost izraelskih operacija, uključujući potencijalne udare na iranske nuklearne objekte i ključne položaje Huta u Jemenu.

Jedan od ključnih trenutaka bio je uništenje sirijskih pomorskih i vazduhoplovnih snaga, što je dodatno oslabilo iransku osovinu u regionu nakon pada režima Bašara al-Asada. Ovi potezi povećali su šanse Izraela za uspešno izvođenje udara na iranski nuklearni projekat, koji se smatra pretnjom za Zapad i Izrael.


Aktivnosti Huta u Jemenu

U Jemenu, Huti pokušavaju da preuzmu ulogu novog lidera oslabljene iranske osovine, intenzivirajući napade na izraelske strateške objekte.

Samo u poslednja 24 sata lansirana su četiri drona sa eksplozivom, od kojih su dva presretnuta izraelskim PVO sistemima. Preostali dronovi pali su u nenaseljena područja, ne izazvavši značajnu štetu.

jemenski huti
jemenski huti

Prema rečima zapadnih stručnjaka, Huti koriste složene letne putanje dronova koje prolaze kroz Sinaj i Sredozemno more, što otežava praćenje i presretanje. Ove aktivnosti povećavaju pretnju izraelskim objektima kao što su luke Ašdod i Haifa, gasne platforme i elektrane.


Planovi za udare na Jemenu

Izrael razmatra mogućnost pokretanja velikih udara na teritoriju Jemena. Ovi potezi bi uključivali uništavanje infrastrukture Huta, poput skladišta oružja, baza dronova i komandnih centara.

Očekuje se da će odluka o početku operacije biti doneta na političkom nivou u narednim nedeljama.

6 KOMENTARA

  1. Kako god da bilo, bio bi manje zabrinut da bilo ko poseduje nuklearno oružje od Amerike. Ova država je toliko zloupotrebila svoju moć i jedini su u čijim rukama sve predstavlja opasnost po druge. Klasične siledžije.

  2. Iran ,Huti sami krivi sto Izrael,SAD spremaju moguci napad na njih,ispalili prvi vise stotina raketa,na Izrael,Americke brodove u Crvenom moru,navodno zbog Palestinaca ,sto se pokazalo pustanjem Asada niz vodu laz,kakvi Palestinci.Sto bi se Rusi direktno mesali,uspeh da zavrse poso u Ukrajini.Iran i onako nesto muva ,sa dzihadistima,Turskom itd.

  3. Ovo je nešto poput “Irak ima oružje za masovno uništenje”?
    Inače, Rusija treba da razmesti nuklearno oružje u Iran kako bi stavili kraj na Izraelsko ludilo. Ali Putin dok je Putin na vlasti, teško.

    Slažem se 11
    Ne slažem se 1
    • Nema on , ni oni oko njega muda za to , nego hrane americkog krokodila , svojim stalnim povlacenjem u nadi da ce zadnji biti pojedeni.
      Dok je bio SSSR , znalo se ko kosi i ko vodu nosi , ovako je danas , Amerikanac okom , a ostali skokom. Jedini mozda koji im mogu pomrsiti racune za 30 godina su Kinezi .

      Slažem se 6
      Ne slažem se 1
    • Rusi neće da se konfrontiraju sa Izraelom jer mnogo jevreja je u Rusiji a i ruskih jevreja u Izraelu …ali eto razmestili su nuklearke kod Lukasenka jer bi on bio sledeci za sprovodjenje milosrdnog andjela..

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version