Naslovna Novosti Tajvan upozorava: Kina rasporedila najveću mornaričku flotu u poslednjih 30 godina u...

Tajvan upozorava: Kina rasporedila najveću mornaričku flotu u poslednjih 30 godina u regionu

2
kineska mornarica, na slici vidimo liaoning kineski nosac aviona
kineska mornarica, na slici vidimo liaoning kineski nosac aviona
google news

Kina je rasporedila svoju najveću mornaričku flotu u regionalnim vodama u poslednje tri decenije, a pretnja Tajvanu sada je izraženija nego tokom prethodnih kineskih vojnih vežbi, saopštilo je Ministarstvo odbrane Tajvana u utorak.

Portparol tajvanskog Ministarstva odbrane, Sun Li-fang, izjavio je da je obim trenutnog raspoređivanja kineske mornarice, u području od južnih japanskih ostrva do Južnog kineskog mora, najveći od vojnih vežbi koje je Kina sprovela oko Tajvana uoči predsedničkih izbora na Tajvanu 1996. godine.

Kineska vojska još nije komentarisala niti potvrdila izvođenje vojnih vežbi.

Prema izveštajima agencije Reuters, Kina se priprema za vojne vežbe kao reakciju na nedavnu pacifičku turneju tajvanskog predsednika Lai Čing-Tea, koja je uključivala posete Havajima i američkoj teritoriji Guam.

Tajvanska vojska je u ponedeljak objavila uzbunu, navodeći da je Kina „rezervisala“ vazdušni prostor i rasporedila mornaričke brodove i obalsku stražu u regionu.

Najveća pretnja do sada

“Obim trenutnih aktivnosti veći je u poređenju sa prethodna četiri raspoređivanja”, izjavio je Sun. “Bez obzira na to kako Kina opisuje ove vežbe, one predstavljaju veliku pretnju za nas.”

Predstavnik obaveštajnog sektora Ministarstva odbrane Tajvana, Hsieh Jih-šeng, istakao je da, iako do sada nije bilo vežbi sa bojevom municijom u sedam zona vazdušnog prostora koje je Kina rezervisala, dve od njih se nalaze u Tajvanskom moreuzu. Pored toga, primećeno je značajno povećanje aktivnosti kineskih snaga severno od Tajvana.

kineski j 16 lansira toplotne mamce
kineski j 16 lansira toplotne mamce

Broj kineskih ratnih brodova i brodova obalske straže u regionu, za koje tajvanski bezbednosni izvori procenjuju da iznosi oko 90, izaziva ozbiljnu zabrinutost. Hsieh je dodao da Kina ne cilja samo Tajvan, već i druge zemlje u regionu.

Kina želi “zatvoreno more”

Kineske aktivnosti u prvom lancu ostrva, koji uključuje Japan, Tajvan, Filipine i Borneo, imaju za cilj da izoluju region i spreče mešanje stranih sila, naveo je Hsieh.

Prema Ministarstvu odbrane Tajvana, kineska mornarica formira dve „morske barijere“: jednu na istočnom rubu tajvanske vazdušne zone odbrane i drugu dalje u Pacifiku.

“Poruka je jasna: Kina pokušava da pretvori Tajvanski moreuz u svoje unutrašnje more”, rekao je Hsieh.

Pojačana vojna aktivnost

Tajvansko Ministarstvo odbrane u utorak je saopštilo da je detektovalo 47 kineskih vojnih aviona i 12 ratnih brodova u poslednja 24 sata, kao i devet „zvaničnih“ brodova, koji se odnose na brodove civilnih agencija poput obalske straže.

Izvori iz Tajvana navode da kineski avioni simuliraju napade na strane mornaričke brodove i vežbaju odvraćanje vojnih i civilnih aviona, što je deo simulacije „blokade“.

Tajvansko pitanje – crvena linija

Kina smatra pitanje Tajvana „suštinskim interesom“ i „crvenom linijom“ koju Sjedinjene Američke Države ne bi trebalo da pređu.

Kina je ove godine već izvela dve velike vojne vežbe u okolini Tajvana, a trenutne aktivnosti dodatno podižu tenzije u regionu.

Kina i Tajvan funkcionišu odvojeno od 1949. godine, nakon što su nacionalističke snage Čang Kaj-šeka pobegle na ostrvo nakon poraza od kineske narodnooslobodilačke armije Maoa.

Tajvan ima sopstvenu vladu, vojsku i valutu, međutim, Peking insistira da je ostrvo deo njegove teritorije i ne isključuje upotrebu sile kako bi preuzeo kontrolu nad njim. Sa Pekingom se slaže čitav svet pa i zapad, čak i SAD, ali samo na papiru. U realnosti, Tajvan odavno služi svrsi SAD u svakom smislu.

kina tajvan sad
kina tajvan sad

Ukratko, dugogodišnja politika Vašingtona prema Tajvanu i pitanju Tajvana i Kine predstavlja „stratešku dvosmislenost“ bez presedana.

Tajvan nema svoju stolicu u Ujedinjenim Nacijama, a samo 12 zemalja su ga zvanično priznale kao državu. U pitanju su: Belize, Gvatemala, Haiti, Sveta stolica, Maršalska ostrva, Palau, Paragvaj, Sveta Lucija, Sent Kits i Nevis, Sent Vinsent i Grenadini, Esvatini i Tuvalu.

Međutim i nažalost, kao što vidimo, UN kao organizacija gubi autoritet rapidno. Vodeće sile zapada su otpočele taj proces dok istok ponavlja obrazac.

2 KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version