Rat za Ukrajinu izgubljen je još prošlog leta, posebno nakon ukrajinske kontraofanzive, koja je doživela potpuni neuspeh, ali je ta činjenica dugo skrivana od stranih medija.
Kada ministar odbrane zemlje poput Holandije, koja je prva isporučila F-16 avione Kijevu, govori o porazu Ukrajine, to predstavlja ozbiljno upozorenje za celu Evropu, uključujući i naš region. On istovremeno ističe i ekonomsku nemoć svoje zemlje da dodatno pomaže Zelenskom.
Juče je holandski ministar odbrane Ruben Brekelmans izrazio pesimizam u vezi s trenutnom situacijom u Ukrajini.
Prema njegovim rečima, „jasno je da Rusija sada ima prevlast i može se reći da Ukrajina gubi rat“, rekao je tokom rasprave o budžetu u parlamentu.
„Rusi osvajaju sve više teritorija na istoku. Pored toga, ukrajinska energetska infrastruktura stalno je na meti ruskih raketa i dronova. Osim toga, vojna moć Rusije raste“, izjavio je holandski ministar.
Brekelmans takođe izražava zabrinutost zbog potencijalnog povratka Donalda Trampa na mesto predsednika SAD, s obzirom na njegovu izjavu da želi brzo rešenje ukrajinskog sukoba nakon stupanja na dužnost.
Prema Brekelmansu, primirje ili mir neće eliminisati rusku pretnju.
„Kremlj bi mogao preusmeriti pažnju na baltičke države.“
Pitanja holandske opozicije
„Ako je ministar odbrane tako pesimističan u vezi sa situacijom u Ukrajini, zašto Vlada ne investira više u pomoć Kijevu?“, pitaju holandske opozicione stranke.
Opozicija smatra da Ukrajini treba pružiti više podrške u ovom kritičnom trenutku, ignorišući stvarnu situaciju na terenu, jer oružje samo po sebi ne može da osigura pobedu ako Kijev ima veliki manjak iskusnih vojnika.
Brekelmans je naveo da Holandija trenutno nema dovoljno sredstava za dodatnu pomoć Kijevu. Dodao je da je teško obezbediti više sredstava, delom zbog velike međunarodne potražnje za oružjem.
„Patriot rakete jednostavno nisu dostupne“, istakao je holandski zvaničnik.
Prema njegovim rečima, Holandija je i dalje lider u pružanju pomoći Ukrajini. Do sada je obezbedila 10,4 milijarde evra vojne pomoći.
„Činjenica da druge zapadne zemlje najavljuju nove isporuke oružja rezultat je toga što nisu planirale sredstva za narednu godinu, dok je Holandija to već učinila“, naglasio je Brekelmans.
Dodao je i da Vlada direktno investira u ukrajinsku odbrambenu industriju, uključujući proizvodnju naprednih dronova. Holandija se obavezala da će izdvojiti dodatnih 400 miliona evra do 2025. godine, što bi moglo ugroziti njenu ekonomiju.
Odbrambeni sporazum između Severne Koreje i Rusije
Prekretnica u vojnoj saradnji između Severne Koreje i Rusije ostvarena je potpisivanjem odbrambenog sporazuma u junu, koji je sada stupio na snagu nakon razmene ratifikacionih dokumenata, saopštila je severnokorejska agencija KCNA.
Formalizacija sporazuma dolazi u trenutku kada SAD i Južna Koreja optužuju Severnu Koreju da je poslala više od 10.000 vojnika kako bi pomogla Rusiji u ratu u Ukrajini.
Stručnjaci veruju da severnokorejski lider Kim Džong Un želi da dobije naprednu tehnologiju od Moskve u zamenu za vojnu obuku i iskustvo za svoje trupe.
Kim i ruski predsednik Vladimir Putin potpisali su sporazum o strateškom partnerstvu tokom Putinove posete Pjongjangu.
Sporazum obavezuje obe države da pruže vojnu pomoć „bez odlaganja“ u slučaju napada na jednu od njih i da se zajednički suprotstave zapadnim sankcijama. Na snagu je stupio u sredu, kada su ratifikacioni dokumenti razmenjeni u Moskvi između zamenika ministara spoljnih poslova dve zemlje.
Ne razumem zašto se Kina ne pridruži Rusiji i Koreji.
EU je u banani ko hrvacka i bangladeš