Demonstranti u Južnoj Koreji izveštavaju o pucnjavi koja se čula unutar zgrade Nacionalne skupštine.
Detalji incidenta za sada nisu poznati, ali vest je izazvala talas zabrinutosti i napetosti u ionako nestabilnoj situaciji u zemlji, gde je prethodno uvedeno vanredno stanje.
Vanredno stanje u Južnoj Koreji: U zgradi Nacionalne skupštine čula se pucnjava dok helikopteri nadleću Seul pic.twitter.com/VdhJYGMdhd
— Oruzje Online (@oruzjeonline) December 3, 2024
Očevici tvrde da su se zvuci pucnjave čuli tokom pokušaja demonstranata da se probiju do glavne zgrade parlamenta, koja se nalazi pod pojačanim obezbeđenjem.
Zvanični izvori još nisu potvrdili ni prirodu incidenta ni moguće žrtve, ali situacija izaziva ozbiljnu zabrinutost među građanima i međunarodnom zajednicom.
Vojni helikopteri primećeni iznad Seula
Takođe, nebo iznad glavnog grada Južne Koreje ispunjeno je vojnim helikopterima, dok ulice Seula patroliraju vojnici i oklopna vozila.
Predsednik Jun Sok Jol proglasio je vanredno stanje, navodeći potrebu za zaštitom ustavnog poretka i sprečavanjem pretnji nacionalnoj bezbednosti.
Uvođenje vanrednog stanja praćeno je raspoređivanjem oružanih snaga širom prestonice, što podseća na događaje iz 1980. godine, kada su slične mere primenjene za gušenje masovnih protesta. Tada su postupci vlasti doveli do smrti više od 100 ljudi, ostavljajući dubok trag u istoriji zemlje.
Međutim, mnogi posmatrači i opozicija smatraju da su ove mere povezane sa pokušajem izbegavanja impičmenta i jačanjem lične vlasti predsednika.
Pozadina protesta
Protesti su započeli nakon što je predsednik Jun Sok Jole uveo vanredno stanje, koje je uključivalo blokadu rada parlamenta i obustavu aktivnosti političkih stranaka. Ove mere izazvale su ogorčenje opozicije i mnogih građana, koji su ih doživeli kao pokušaj gušenja neslaganja i jačanja lične vlasti predsednika.
U međuvremenu, vlasti Južne Koreje insistiraju na neophodnosti strogih mera za borbu protiv „antinacionalnih snaga“ koje, prema njihovim tvrdnjama, predstavljaju pretnju ustavnom poretku i stabilnosti zemlje.
Pojačano prisustvo vojske u Seulu, uključujući angažovanje specijalnih jedinica i kolona vojne opreme, ukazuje na nastojanje vlasti da preuzmu kontrolu nad rastućim otporom.
Situacija u Nacionalnoj skupštini
Incident u zgradi Nacionalne skupštine unosi novi nivo napetosti u već složenu situaciju. Ako se informacije o pucnjavi potvrde, to bi moglo dovesti do daljeg pogoršanja krize i jačanja protesta među stanovništvom.
Jun Sok Jol opravdao je svoju odluku pretnjom od strane „antinacionalnih snaga“, koje, prema njegovim rečima, teže destabilizaciji zemlje i narušavanju njenog slobodnog ustavnog poretka.
Predsednik je obećao da su uvedene mere privremenog karaktera i da su isključivo usmerene na zaštitu države i njenih građana. Ipak, opozicija i društvene organizacije nazivaju ovu odluku pokušajem uzurpacije vlasti.
Na talasu ovih događaja, protesti u zemlji se pojačavaju. Hiljade građana okupile su se ispred zgrade Nacionalne skupštine, protestujući protiv vanrednog stanja i zahtevajući ostavku predsednika. Situacija se dodatno pogoršala nakon izveštaja o primeni sile protiv demonstranata i pojačane kontrole nad medijima.
Parlament Južne Koreje hitno glasao za ukidanje vanrednog stanja
Prema najnovijim informacijama, parlament Južne Koreje glasao je za ukidanje vanrednog stanja, saopštio je predsednik Nacionalne skupštine. Specijalne jedinice nisu uspele da blokiraju govornicu, iako su se već nalazile u hodnicima zgrade.
Opoziciona „Demokratska partija“ ima većinu u parlamentu i, prema zakonu, može jednostavno poništiti odluku o uvođenju vanrednog stanja. Prema Ustavu, sve bezbednosne službe dužne su da se povinuju ovoj odluci.
Ako se to ne desi, u Južnoj Koreji će doći do ustavnog prevrata: aktuelni predsednik, kao i vojni vrh koji je trenutno preuzeo upravljanje zemljom, biće proglašeni van zakona.
U narednom periodu poslanici planiraju da glasaju za pokretanje procedure impičmenta protiv još uvek aktuelnog predsednika Jun Sok Jola.
U međuvremenu, sukobi ispred zgrade Parlamenta u Seulu se intenziviraju. Među onima koji su se našli na meti pripadnika snaga bezbednosti nalaze se i opozicioni poslanici.
Pobune u američkoj Koreji, a? 🤗