Prema informacijama Ministarstva odbrane Rusije, u poslednja tri dana Oružane snage Ukrajine (OSU) dva puta su izvele napade na objekte na teritoriji Kurske oblasti koristeći zapadne dalekometne rakete koje su isporučene Kijevu.
Ovo je javnosti saopštilo Ministarstvo odbrane Rusije, pružajući neke detalje o incidentima. Na internetu su se pojavile fotografije ostataka presretnutih raketa.
Prema dostupnim podacima, 23. novembra Kijev je napao položaje protivvazdušnog raketnog diviziona S-400 u blizini naselja Lotarevka (37 km severozapadno od Kurska). U napadu je bilo angažovano pet američkih balističkih operativno-taktičkih raketa ATACMS koje su SAD ranije isporučile Ukrajini.
Ruski PVO sistemi reagovali su na napad. Tokom protivraketnog sukoba, tri rakete ATACMS uništene su od strane borbene posade PVO sistema „Pancir“, koja je obezbeđivala pozicije diviziona. Dve rakete, međutim, dosegle su cilj. Kao rezultat, oštećen je radar (verovatno modela 92N6E), a među osobljem ima povređenih.
Dan kasnije, 25. novembra, OSU su izvršile još jedan napad na pomenuti ruski region. Ovog puta, u napadu je korišćeno osam sličnih projektila ATACMS. Cilj neprijatelja bio je aerodrom Kursk-Vostočni, koji se nalazi u blizini naselja Halino.
Ruski PVO sistemi, uključujući S-400 i „Pancir“, presreli su sedam raketa, ali je jedna raketa pogodila cilj. Dva vojnika su povređena, a infrastruktura na aerodromu je pretrpela manja oštećenja.
ATACMS pogodile radar diviziona S-400
Takođe je precizirano da je tokom pregleda pogođenih lokacija pouzdano potvrđeno da su Oružane snage Ukrajine koristile operativno-taktičke rakete ATACMS američke proizvodnje. Kako sami tvrde iz saopštenja ruskog MO, Ministarstvo prati situaciju i priprema adekvatan odgovor Kijevu.
Napominjemo da opisani događaji ukazuju na početak intenzivnih napada Oružanih snaga Ukrajine na rusku teritoriju uz pomoć municije isporučene Ukrajini od strane Zapada.
S obzirom na to, Kijev očigledno ima određene zalihe takvih projektila, koje Rusija treba locirati i uništiti, dakle, nove serije bombardovanja Ukrajine se očekuju vrlo uskoro, ukoliko već nisu počeli u trenutku pisanja ovog teksta.
Rakete ATACMS
ATACMS (Army Tactical Missile System) je raketa zemlja-zemlja razvijena od strane američke kompanije Lockheed Martin.
Sistem je dizajniran da obezbedi vojsci Sjedinjenih Država mogućnost preciznog udara velikog dometa na različite ciljeve.
Njihov glavni cilj je da obezbede stratešku mobilnost i brz odgovor na promene uslova borbe. ATACMS je opremljen raznovrsnom municijom, uključujući kasetne bojeve glave za višeciljno dejstvo, kao i vođene bojeve glave za precizno gađanje strateških ciljeva. Dakle, sistem je multifunkcionalno oružje koje je prilagodljivo različitim scenarijima borbe.
Raketni sistem ATACMS ima domet do 300 kilometara i sposoban je da pogodi ciljeve kao što su koncentracije neprijateljskih trupa, oklopna vozila i razne građevine. Raketa je vođena GPS-om i ima visok stepen preciznosti, sa verovatnoćom greške manjom od 10 metara u prečniku.
ATACMS se može ispaliti iz raketnog sistema za više lansiranja M270 (MLRS) i raketnog sistema visoke pokretljivosti M142 (HIMARS). Dakle, nema dodatne obuke, u pitanju su sistemi koje ukrajinske trupe već koriste.
ATACMS lansirni kontejner ima poklopac sa šest krugova poput standardnog poklopca MLRS rakete, ali sadrži samo jednu raketu te identičan obrazac čini da je za neprijateljske obaveštajne službe izazovnije da ga izdvoje kao metu visoke vrednosti.
Aha moskva tajms sa sjedistem u amsterdamu ili ukro tajms koji sire lazi
Rusofili na aparatima i u neverici,sad izmišljaju teorije zavere
Ajmo američka ambasada, rada, Lavov, nato baze…💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥
Nisu Rusi teroristička organizacija kao amerika, što da gađaju inostrane ambasade, jedino će biti gađane ako ih ukrainci budu gađali radi provokacije ili ako tamo naprave magacine i spavaone za natovake instruktore.