Naslovna Novosti Francuski Le Figaro objavio pa obrisao članak o dozvoli za napade na...

Francuski Le Figaro objavio pa obrisao članak o dozvoli za napade na Rusiju raketama Storm Shadow

1
zelenski pise po raketi storm shadow
zelenski pise posvetu po raketi storm shadow
google news

Francuski list Le Figaro uklonio je ranije objavljenu informaciju da su Velika Britanija i Francuska dale Ukrajini dozvolu za korišćenje evropskih krstarećih raketa Storm Shadow za napade na teritoriju Rusije. Razlozi za uklanjanje članka nisu precizirani, ali je nestanak ove vesti izazvao široku pažnju u međunarodnim medijima i na društvenim mrežama.

Prema ranijoj objavi, London i Pariz, kao snabdevači dalekometnih raketa, navodno su odobrili njihovu upotrebu za napade duboko unutar ruske teritorije. Ovaj potez predstavljen je kao odgovor na navodne akcije Rusije i eskalaciju sukoba. U članku je naglašeno da bi takva odluka mogla izazvati oštru reakciju Moskve.

Nestanak članka pokrenuo je brojna pitanja. Politički analitičari smatraju da je članak mogao biti uklonjen pod pritiskom vlada Francuske ili Velike Britanije, koje strahuju od povećanja tenzija u odnosima s Rusijom. Međutim, postoje i pretpostavke da je informacija možda bila lažna.

ATACMS rakete pogađaju dubinu ruske teritorije: Bajden odobrava Ukrajini upotrebu oružja dugog dometa

Džo Bajden je ukinuo zabranu Ukrajini da koristi rakete dugog dometa za gađanje ciljeva u dubini ruske teritorije, omogućivši njihovu primenu protiv ruskih i severnokorejskih snaga u regionu Kursk. Ova odluka označava ključni trenutak u eskalaciji sukoba, jer je prvi put Kijevu dozvoljeno da koristi američke raketne sisteme unutar Rusije.

Šta su ATACMS rakete i zašto su važne?

ATACMS (Army Tactical Missile Systems) su američke rakete dugog dometa sa maksimalnim dometom od 300 km. Ovi sistemi omogućavaju Ukrajini precizne napade na udaljene ciljeve, uključujući ključne vojne položaje i infrastrukturu. Bajdenova odluka je značajna jer signalizuje promenjenu politiku Vašingtona u odnosu na prethodnu zabranu korišćenja ovog oružja unutar ruskih granica.

atacms 1
atacms

Prema izveštajima agencija ReutersAssociated Press i New York Times, Ukrajina je dugo insistirala na odobrenju ovog poteza. Moskva je upozorila da bi ovakva odluka mogla dodatno produbiti eskalaciju sukoba.

Razlozi za Bajdenovu odluku

Odluka je doneta nakon što je Kijev najavio uvođenje restrikcija energije širom zemlje, kao odgovor na najteže ruske napade na ukrajinsku energetsku mrežu u poslednjih nekoliko meseci. Osim toga, američki zvaničnici nagovestili su da će ATACMS rakete biti upotrebljene prvenstveno protiv ruskih i severnokorejskih trupa raspoređenih u oblasti Kursk.

Ovaj potez ima i političku dimenziju. Bajdenova administracija želi da pošalje snažnu poruku Severnoj Koreji, koja je optužena za slanje vojnika u Rusiju kao pomoć u ratu. Prema procenama, u Kurskoj oblasti je raspoređeno između 10.000 i 50.000 severnokorejskih vojnika, iako njihovo prisustvo nije zvanično dokumentovano.

Ključni ciljevi Ukrajine

Volodimir Zelenski je prilikom poslednjeg sastanka s Bajdenom u Beloj kući predstavio detaljan spisak strateških ciljeva unutar Rusije koje bi Ukrajina gađala dugometnim raketama. Ovaj spisak, deo „plana pobede“ Ukrajine, uključuje vojne baze, komunikacione centre i ključnu infrastrukturu.

Geopolitički rizici i ograničenja

Bajdenova odluka o upotrebi ATACMS raketa izazvala je podeljena mišljenja među američkim zvaničnicima. Kritičari upozoravaju da će ovo dodatno povećati tenzije i iscrpiti američke zalihe raketnih sistema, koje su već ograničene zbog složene i dugotrajne proizvodnje.

dokle doseze domet atacms duboko u rusku teritoriju
dokle doseze domet atacms duboko u rusku teritoriju

Domet ATACMS raketa od 300 km ne omogućava napad na dublje ruske ciljeve, poput vojnih aviona stacioniranih daleko od linije fronta. Ovaj ograničeni doseg smanjuje njihovu efektivnost protiv određenih ključnih meta.

Ukrajinska industrija dronova kao alternativa

Paralelno s zahtevima za dodatnim američkim naoružanjem, Ukrajina intenzivno razvija sopstvenu industriju dronova, koja može proizvoditi uređaje s dometom većim od ATACMS raketa. Ovaj tehnološki napredak omogućava Kijevu dodatne opcije za napade na strateške ruske ciljeve.

Šta donosi budućnost?

Nije jasno da li će SAD dodatno obezbediti nove sisteme ATACMS iz preostalih sredstava američkog budžeta ili će se politika fokusirati na ograničeni broj raketa koje Ukrajina već poseduje.

atacms 5
atacms 5

Odluka dolazi u trenutku kada američki Stejt department upozorava na rastuću ulogu Severne Koreje u sukobu, što povećava geopolitički pritisak. Kako će se situacija razvijati u narednim mesecima, ostaje da se vidi, ali Bajdenov potez nesumnjivo predstavlja prekretnicu u strateškom razvoju ovog sukoba.

1 KOMENTAR

  1. Biće lepo ako jedna raketa padne na Pariz a jedna na London na ruskoj teritoriji zameram Putinu što tog klovna nije eliminisao do sada

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version