Turska je započela ambicioznu kampanju s ciljem da uspostavi kontrolu nad vazdušnom bazom T-4 u centralnom delu Sirije, u blizini antičkog grada Palmire, prema izveštaju portala Middle East Eye. Planovi Ankare uključuju razmeštanje savremenih protivvazdušnih sistema i borbenih dronova, kao i moguću upotrebu ruskog sistema S-400, uz odobrenje Moskve.
Ova inicijativa dolazi nakon pada režima Bašara al-Asada krajem 2024. godine, a Turska nastoji da ojača svoj vojni uticaj u regionu.
Pored domaćeg PVO sistema Hisar, Ankara razmatra privremeno raspoređivanje sistema S-400, što bi moglo da promeni bezbednosnu ravnotežu na Bliskom istoku i izazove oštru reakciju Vašingtona.
T-4 – ključna tačka za kontrolu sirijskog vazdušnog prostora
Baza T-4 (Tiyas), koja se nalazi u provinciji Homs, oko 225 km južno od turske granice, od strateškog je značaja za kontrolu centralnog sirijskog vazdušnog prostora. Turska već planira rekonstrukciju baze, a sistem Hisar, razvijen od strane Roketsan-a i Aselsan-a, trebalo bi da pruži početnu PVO zaštitu.
Međutim, prava promena pravila igre dolazi u slučaju razmeštanja S-400, sistema dometa do 400 km koji je sposoban da neutrališe avione sa smanjenom radarskom uočljivošću i balističke rakete. Turska je 2019. kupila S-400 od Rusije za 2,5 milijardi dolara, što je izazvalo krizu u odnosima sa SAD i njeno izbacivanje iz programa F-35.
Komplikacije za SAD i Izrael
Prema pisanju Middle East Eye, razmeštanje S-400 u T-4 moglo bi da ugrozi američke operacije u istočnoj Siriji, gde je stacionirano oko 900 američkih vojnika u saradnji sa Sirijskim demokratskim snagama (SDF). Turska SDF smatra produženom rukom Kurda.
Izrael je već reagovao — 21. i 22. marta izraelsko vazduhoplovstvo izvelo je precizne udare na bazu T-4 i obližnje položaje u Palmiri, ciljajući piste, hangare i komandne centre. Izraelski bezbednosni izvor izjavio je za Türkiye Today:
„Cilj nam je bio da jasno stavimo do znanja da nećemo dozvoliti ugrožavanje naše slobode vazdušnog delovanja.“

S-400 – trn u oku Vašingtona
Amerika je zabrinuta da bi ruski tehničari koji održavaju S-400 mogli doći do osetljivih podataka o zapadnim avionima, naročito F-35. Ankara je tvrdila da će držati sistem dalje od NATO infrastrukture, ali razmeštanje u Siriji dodatno komplikuje situaciju.
Prema izveštajima, u toku su pregovori između Ankare i Vašingtona o mogućem ukidanju sankcija, dok Turska razmatra opciju skladištenja S-400 van svoje teritorije. Nedavna telefonska konverzacija između predsednika Trampa i Erdogana mogla bi biti uvod u kompromis.
Turci zapisavaju svoj dio Sirija vise ne postoji jadni narode