Naslovna Novosti Kineski špijunski avion Y-9 naleteo na “neočekivanu prepreku” pa slučajno upao na...

Kineski špijunski avion Y-9 naleteo na “neočekivanu prepreku” pa slučajno upao na nebo iznad Japana

0
izviđački avion y 9dz kineske narodnooslobodilačke armije
izviđački avion y 9dz kineske narodnooslobodilačke armije
google news

Priča o upadu kineskog špijunskog aviona u japanski vazdušni prostor daleko je od završene i čini se da ide ka eskalaciji.

Kina je obavestila Japan da je “neočekivana prepreka” dovela do toga da jedan od njenih vojnih aviona uđe u japanski vazdušni prostor u avgustu.

Ovu izjavu nam donose diplomatski izvori u subotu, nagoveštavajući da je zapravo krivica japanske vojske, prema japanskom glasilu Mainichi.

Peking nije priznao nikakvu grešku niti je naveo da će preduzeti mere kako bi sprečio ponavljanje, rekli su izvori. “Prepreka” se može odnositi na praćenje kineskih vojnih aviona od strane aviona japanskih snaga samoodbrane.

Ovo je prvi put da je objašnjenje Kine za povredu vazdušnog prostora zvanično otkriveno, a za to verovatno postoji motiv.

Očekuje se da će japanski premijer Šigeru Išiba zatražiti dodatna objašnjenja o ovom pitanju tokom sastanka sa kineskim predsednikom Si Djinpingom, koji je zakazan u okviru multinacionalnih sastanaka koji će se održati u Južnoj Americi sredinom novembra.

Kina tvrdi da je kineski vojni špijunski avion Y-9 greškom povredio japanski vazdušni prostor.

shaanxi y 9z
shaanxi y 9z

Kineski vojni špijunski avion Y-9 leteo je iznad Istočnog kineskog mora kod ostrva Dandžo u jugozapadnoj prefekturi Nagasaki otprilike dva minuta 26. avgusta u 11:29 ujutru, uprkos ponovljenim upozorenjima, prema japanskom Ministarstvu odbrane.

Nakon upada, koji je naterao Japanske vazduduhoplovne snage da podignu lovce, Kina je u septembru opisala situaciju kao “potpuno slučajnu”, prema diplomatskim izvorima. Peking nije eksplicitno pomenuo Japan ili snage samoodbrane kada je tvrdio da je postojala “prepreka”, rekli su isti izvori japanskih novina.

Japanska vlada odbacila je kineske tvrdnje karakterišući ih kao “besmislene” i zatražila od Pekinga da pojasni činjenice, rekli su izvori.

Tokio je takođe pretio da, ako Peking odbije da pruži dovoljno informacija, to može dodatno uticati na “japansko javno mišljenje prema Kini i zakomplikovati napore za rešavanje problema”, prema istim izvorima.

Japanski razarač Suzucuki “greškom plovio 20-ak minuta u kineskim vodama”

U međuvremenu, Kina je objasnila Japanu da povreda vazdušnog prostora “nije bila reakcija” na ulazak japanskog razarača Suzucuki u kineske teritorijalne vode u julu, rekli su izvori.

Kapetan broda je smenjen, a isti japanski izvori navode da je njihova vlada zaključila kako je razarač Suzutsuki “greškom plovio oko 20 minuta u kineskim vodama kod obale provincije Džeđang 4. jula”.

japanski suzucuki razarač klase akizuki
japanski Suzucuki razarač, klase Akizuki

Nakon što je kineska nuklearna podmornica ušla u japanske vode kod ostrva Sakišima u prefekturi Okinava 2004. godine, Peking je tada javno izrazio žaljenje i neformalno preneo Japanu da je incident bio rezultat “tehničke greške”, rekli su izvori.

Katsutoši Kavano, bivši načelnik Generalštaba japanskih snaga samoodbrane, rekao je da je siguran da japanski avioni “nikada ne ometaju” druge letelice na način koji bi izazvao preterane reakcije.

S obzirom na to da piloti japanskih lovaca u principu nisu ovlašćeni da koriste oružje osim u slučajevima legitimne odbrane ili drugih hitnih situacija, oni “ne mogu blokirati druge avione”, dodao je Kavano.

Tokom svoje kampanje za liderstvo Liberalno-demokratske partije, Išiba, koji je postao premijer 1. oktobra, predložio je da “Japan razmotri izmenu zakona kako bi omogućio snagama samoodbrane da koriste oružje u slučaju upada kineskog vojnog aviona u japanski vazdušni prostor”.

Japan se inače pridržava politike isključivo odbrambene orijentacije, u skladu sa svojom pacifističkom ustavnom odredbom. Podsetimo, japanska vojska nosi isključiv dodatak “odbrambena” u zvaničnom nazivu, a nakon što su im SAD bacile dve atomske bombe. Međutim, SAD sistematično relaksiraju prethodno zadate mere (nakon Drugog svetskog rata), kako Nemačkoj tako i Japanu.

Šanksi Y-9DZ je jedan od najnaprednijih špijunskih aviona u kineskoj službi

Novi avion je najnovija verzija za prikupljanje obaveštajnih podataka Shaanxi Y-9 turboelisnog aviona koji sadrži antene za detekciju, prijem i klasifikaciju elektronskih emisija.

Antene unutar dodatnih obloga su sposobne da presretnu signale emitovane preko širokog frekventnog spektra sa velikog dometa, kao i da precizno odrede pravac i lokaciju protivničkih sistema.

Locirajući i identifikujući strane vojne kopnene, pomorske i vazdušne radarske signale, Y-9DZ prikuplja i detaljno ispituje svaki sistem, pružajući stratešku analizu za vojsku.

Y-9DZ [poznat i kao Y-8GX-12] je u osnovi vojni transportni avion koji se osim za izviđanje koristi i za razne vojne misije, kao što su prevoz vojnika, tereta, medicinske evakuacije. Ovaj avion je razvijen na osnovu civilnog putničkog aviona Y-9 i prilagođen je za vojne potrebe.

y 9dz
y 9dz

Y-9DZ je srednjeg do velikog dometa i ima sposobnost da nosi veliku količinu tereta ili vojnika. Avion je opremljen modernom avionikom i navigacionim sistemima koji mu omogućavaju da leti u različitim vremenskim uslovima i na različitim terenima.

Avion ima i sposobnost vazdušnog snabdevanja, što znači da može prenositi teret i gorivo u vazduhu, čime se povećava njegova operativna fleksibilnost i sposobnost za dugotrajne misije.

Y-9DZ je deo kontinuirane modernizacije kineskog vojnog vazduhoplovstva i pruža značajne mogućnosti za podršku vojnim operacijama, transportu tereta i trupama u različitim situacijama.

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version