Naslovna Novosti Ni kod Poljaka nema više za džabe: Kijev može dobiti lovce MiG-29...

Ni kod Poljaka nema više za džabe: Kijev može dobiti lovce MiG-29 ali da ih plati nakon završetka sukoba

4
mig 29a poznan poljska
mig 29a na aerodromu poznan, poljska
google news

Posle kritikovanja ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog o neuspehu Poljske da isporuči Ukrajini borbene avione MiG-29 kako je ranije dogovoreno, poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski rekao je da Poljska može ponuditi kredit Ukrajini ako želi da kupi oružje, prenosi Polsat.

Prema rečima Sikorskog, vlada predvođena Donaldom Tuskom predložila je zajam za odbranu, omogućavajući Ukrajini da plati nakon završetka rata.

Ovo je moglo da se uradi od početka: evo, kupujte oružje na kredit od poljskih fabrika, a kada se oporavite, platićete“, objasnio je Sikorski, nagoveštavajući da je ova mera do sada odlagana iz razloga solidarnosti sa Ukrajinom.

Na pitanje o nedavnoj izjavi Zelenskog da je Poljska “našla još jedan razlog da ne isporučuje MiG-ove 29”, Sikorski je pojasnio da je to deo šireg i spontanog komentara o izazovima rata. „Nije kao da je predsednik posebno ciljao Poljsku“, tvrdi zvaničnik.

makron solc tusk
makron solc tusk

Jedina zemlja EU i NATO koja se nalazi u susedstvu Rusije i Ukrajine

Sikorski je podsetio da je Poljska učinila „više od bilo koje druge zemlje“ za Ukrajinu, napominjući: „Poljska je na prvoj liniji ovog rata. Mi smo jedina zemlja EU i NATO sa Rusijom i Ukrajinom kao susedima. Ukrajina razume da i mi moramo obuzdati Putina“.

Poljski diplomata je naglasio da ta zemlja ima i svoje odbrambene potrebe. „Kao ministri u poljskoj vladi, zamenik premijera Kosinjak-Kamiš i ja moramo da radimo na tome da ovaj rat bude što dalje od naših granica“, objasnio je on.

Sikorski je takođe priznao nedavni poziv članova Predstavničkog doma SAD predsedniku Džou Bajdenu da zatraži od Poljske da presretne ruske rakete iznad Ukrajine.

“Poljska će ovu odluku doneti zajedno sa NATO-om“, kategoričan je on, precizirajući da „nikakva odluka još nije doneta“.

Povodom trenutne situacije na ukrajinskom frontu, Sikorski je zatražio razumevanje za Zelenskog, „koji prolazi kroz teško vreme“.

Ranije je poljski predsednik Andžej Duda rekao da je Poljska među prvim i najizdašnijim pristalicama Ukrajine nakon eskalacije sukoba 2022. godine, pružajući brzu vojnu pomoć iz sopstvenih zaliha.

zelenski i duda
zelenski i duda

Međutim, te rezerve su u velikoj meri iscrpljene, kažu poljski zvaničnici.

„Odgovoran političar jednostavno ne može da deli novo oružje“, objasnio je Duda, sugerišući da je Poljska dostigla granice onoga što može da ponudi bez ugrožavanja sopstvenih bezbednosnih potreba, napominjući da je to individualna podrška pored zajedničke dodele preko Evropske unije.

O lovcu MiG-29 ukratko

Sovjetski/ruski višenamenski lovac presretač MiG-29, poznat i kao “Fulcrum” prema NATO oznaci, je prvi put poleteo 1977. godine. MiG-29 je prvobitno dizajniran kao presretač, ali je kasnije modifikovan za različite uloge, uključujući vazdušnu borbu, blisku podršku i izviđanje.

Dvomotorni avion s visokom manevarskom sposobnošću. Ima delta krila i nosi dva motora Klimov RD-33 smeštena sa strane trupa, MiG-29 ostaje jedan od najčešćih borbenih aviona na svetu. Tokom godina njegove masovne proizvodnje proizvedeno je 1600 aviona. 

MiG-29 je bio u službi ne samo u sovjetskim zemljama, već i u zemljama NATO-a ali i ostatku sveta. Supersonični i izuzetno manevarski MiG-29 ima jedinstven dizajn integrisanog kola koji ne deli avion na trup i krila. Ima niz elektronskih sistema za otkrivanje i ometanje neprijateljskih signala.

mig 29 i f 16
mig 29 i f 16

Okvir aviona se sastoji od glatkih prelaza sa klasičnim bočnim zidovima samo u nosu. Poseduje troslojni kokpit s visokom vidljivošću i dizajnom koji olakšava rad pilota. MiG-29 je opremljen radarom N-019 ili N-010, zavisno od varijante.

MiG-29 je dizajniran za uništavanje svih vrsta vazdušnih ciljeva vođenim raketama i vazdušnom topovskom vatrom u teškim vremenskim uslovima, uključujući i u uslovima smetnji, kao i za uništavanje kopnenih ciljeva korišćenjem nevođenog oružja u uslovima smanjene vidljivosti.

Vrsta:Laki multifunkcionalni frontalni avion
Posada:1-2
Maksimalna brzina:2450 km/h
Domet:1430 km
Maksimalna visina:18000 m
Maksimalno opterećenje:+9G
Pratnja vazdušnih ciljeva:10
NaoružanjeUporišta naoružanja: 6 ispod krila + 1 za spoljni rezervoar za gorivo u centru trupa
Top: 30 mm GSH-30-1 aircraft gun, 150 rounds
Borbeno opterećenje: 2180 kg
R-60M do 6 projektila
R-27 verzije R-27R, R-27ER, R-27T, R-27ET (do 2 projektila, okačene samo na pilone unutrašnjeg krila)
R-73 do 6 projektila
R-77 do 6 projektila, počev od verzije 9-13C
BKO “Talisman”
B-8M1
S-24B
FAB-500M62
OFAB-250-270
KMGU-2
ZB-500

4 KOMENTARA

  1. Tipični zapadni maniri! To vam je kao u Švedskoj! Pozove vas komšija na kafu i kolače, a kad krenete kući to vam sve naplati!

  2. Mislim da će da ih uzmu, ne razmišljajući kako će sledeće generacije to da otplate. Ukrajinskom vrhu glava visi.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version