Naslovna Novosti Ruski bombarderi Tu-22M3 mesecima sistematično napadaju Zmijsko ostrvo, ovog puta raketama H-22

Ruski bombarderi Tu-22M3 mesecima sistematično napadaju Zmijsko ostrvo, ovog puta raketama H-22

3
tu-22m3
tu-22m3
google news

Vazdušno-kosmičke snage Ruske Federacije nastavljaju da nanose udare na ciljeve na ukrajinskoj teritoriji u oblasti Crnog mora, uključujući Odesku oblast ali i na Zmijsko ostrvo.

U tu svrhu koriste se krstareće rakete H-22, antiradarske rakete H-31P ili avio-bombe sa univerzalnim kliznim i korekcijskim modulima UMPK iz familije FAB.

Najnoviji od ovih udara dogodio se u noći 24. oktobra, oko 01:00, na ukrajinskim utvrđenjima izgrađenim na Zmijskom ostrvu. Napad su izveli nadzvučni bombarderi velikog dometa Tu-22M3, koji su koristili dve krstareće rakete H-22.

Udar ruske avijacije indirektno su potvrdili i zvanični predstavnici Vazduhoplovstva Ukrajine.

tu 22m3 baca fab 150
tu 22m3 baca fab 150

Tako je u izveštaju koji je podnet ujutru 24.10.2024, o ruskim napadima tokom noći, navedeno da su Vazdušno-kosmičke snage Ruske Federacije lansirale dve krstareće rakete H-22.

Prema rečima ukrajinskih vojnih zvaničnika, lansirali su ih bombarderi Tu-22M3, koji su evoluirali u oblasti Crnog mora.

Rusi optužuju Kijev da koristi ostrvo za sabotažne aktivnosti u oblasti Crnog mora

Kako ruska strana tvrdi, u poslednje vreme, Zmijsko ostrvo je postalo važan logistički centar Snaga za specijalne operacije (SOF) i Glavne obaveštajne uprave (GUR) u sastavu Ministarstva odbrane Ukrajine.

Infrastruktura na ostrvu se aktivno koristila za podršku pomorskih operacija, odnosno lansiranja pomorskih dronova ili iskrcavanja trupa na zapadnu obalu poluostrva Krim.

Shodno tome, udari krstarećih raketa na Zmijsko ostrvo imaju za cilj uništavanje ukrajinske vojne infrastrukture i sprečavanje daljih sabotažnih akcija Ukrajine sa ovog ostrva.

Ruska avijacija je u avgustu ove godine pokrenula stalne napade na Zmijsko ostrvo.

Pored bombardera Tu-22M3, u misijama na tom području učestvovali su i lovački avioni Su-30SM koji pripadaju avijaciji Crnomorske flote Rusije. Sa ovog lovca su lasnirane protivradarske rakete H-31P.

Ruski Tu-22M raketom H-22 pogodio ukrajinski brod za prevoz žitarica u Crnom moru kod Zmijskog ostrva, 13. septembra 2024. godine.

su 30sm sa raketama vimpel r 77 1
VKS Su-30SM u letu, kadar iz nedavno objavljenog videa. Jasno su vidljiva četiri vazduh vazduh rakete srednjeg dometa R-77-1 – po jedna na svakoj od dve centralne stanice i na unutrašnjim krilnim stanicama

Uveče 10. avgusta, borbeni avion Su-30SM srušio se u pomorskom okrugu na pola puta između grada Odese i zapadne obale poluostrva Krim (oko 70 kilometara zapadno od rta Tarhankut), posle raketnog napada na Zmijsko ostrvo.

Rusija koristi i modernizovane dalekometne bombardere Tu-22M3M

Ruske Vazdušno-kosmičke snage [VKS] počele su da popunjavaju svoj inventar modernizovanim bombarderima još prošle godine.

U pitanju su modernizovani raketni bombarderi Tu-95MSM i Tu-22M3M. Saopštenje je tada došlo od general-potpukovnik Sergeja Kobilaša u intervjuu ruskim medijima. Kobilaš je tada rekao da je modernizacija u toku i da se odvija po planu.

Prošle godine izveštavali smo o prvom probnom letu T-160M – prvog napravljenog od nule i čisto ruskog bombardera.

Modernizacija Tu-22 do nivoa „M3M“ trajala je nekoliko godina. Tu-22M3M je trebalo da uđe u službu 2021. Bombarder je prvi let nakon modernizacije izveo krajem decembra 2019. godine.

Prema ruskim izvorima, Tu-22M3M je naslednik nekih tehnoloških rešenja iz Tu-22M4, modernizacije koju je Ministarstvo odbrane Rusije prekinulo godinama unazad. Rečeno je da će avionika i oprema biti ista kao kod Tu-160M.

Tu-22M3M koristi unapređeni turboventilatorski motor Kuznjecov NK-32-02 sa dogrevanjem za veću bruto težinu i duži let.

tu 95ms lansira h 101
Tu-95ms lansira H-101

Novi unapređeni bombarderi Tu-95MSM i Tu-22M3M sada mogu biti opremljeni sistemom za dopunu goriva u letu. Rusija je ukinula ovaj sistem pre mnogo godina, usled zahteva prema sporazumima o nuklearnom razoružanju između SAD i Rusije.

Razlog zašto Tu-22M3M izaziva veće interesovanje je izjava gospodina Jurija Sljusara, šefa United Aircraft Corporation, da je ova modifikacija zapravo novi bombarder. Jedino što je ovaj avion nasledio od starijih verzija je trup, rekao je Slusar u intervjuu 2019. godine.

Sljusar je najavio i da će Tu-22M3M imati mnogo veći borbeni potencijal. Pored nove avionike, bombarder dobija sisteme za elektronsko ratovanje, novi radar, novu zaštitu i novi sistem za prenos podataka.

Prema pisanju ruskih medija, Tu-22M3M je dobio novi, ergonomičniji kokpit, kao i poboljšani okvir aviona koji bi trebalo da traje i tri decenije.

Arsenal bombardera će činiti protivbrodsku raketu H-32, koja ima operativni domet od 600 km. Očekuje se da će i hipersonična raketa H-47 Kindžal postati deo arsenala bombardera. Prema nekim izvorima, Tu-22M3M će dobiti krstareće rakete velikog dometa vazduh-zemlja, ali se tačni model ne pominje.

Tu-22M3M dobija sisteme i avioniku teškog strateškog bombardera Tu-160M. Dok je naoružanje Tu-22M3M veoma slično naoružanju drugog ruskog nosača raketa koji već uveliko dominira ukrajinskom sukobom – MiG-31BM.

mig 31 u akciji
mig 31 u akciji

Veruje se da Rusija ima 100 bombardera Tu-22M3. Međutim, podaci su kontroverzni, jer neki izvori kažu da je broj nešto veći od 60.

Prema ranijem pisanju ruskih medija, Rusija će unaprediti 30 jedinica Tu-22M3 na nivo Tu-22M3M. Tu-22M je trenutno stacioniran u ruskim vazdušnim bazama Olenja, Bela, Djagilevo i Šajkovka.

3 KOMENTARA

  1. Kakvo ostrvo. Vece je moje dvoriste od toga. Tamo samo lud moze da boravi. Rusi otisli sa njega zbog toga. Ovi se napecali, navukle svega tamo i sada isparavaju ili ti dezintegrisu se od fab3ooo.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version