Amerikanci su od 2021. godine na poligonu u Juti počeli da usavršavaju odbranu od dronova. Godinu dana kasnije počeli su da razvijaju i sopstvene sisteme rojeve dronova. Tako su između 25. aprila i 12. maja 2022. na poligonu Dugway u Juti iz različitih aviona i kopnenih vozila lansirali kombinaciju malih bespilotnih sistema 600 (ALTIUS 600) i integrisanih Raytheon Coyote dronova.
Od ove godine u vežbe u borbi protiv bespilotnih letilica uključena su i rešenja privatnih i stranih kompanija.
U junu 2024 godine, 8 antidron sistema opremljenih radarom, opremom za elektronsko ratovanje, dronovima presretačima, projektilima i kupolama, testirano u odbrani od istovremenog napada nekoliko desetina različitih tipova bespilotnih letilica. Rezultati vežbe su dati bez mnogo detalja, a jedini odgovor je – podaci se još analiziraju.
Na osnovu uvida u aktivnu upotrebu bespilotnih letelica u Ukrajini, Izraelu i drugim zemljama, u Sjedinjenim Američkim Državama se razvija program sveobuhvatne odbrane od dronova.
U tom cilju je čak formirana – Zajednička direkcija za borbu protiv malih sistema bespilotnih letelica. Očigledno, Amerikanci pomno analiziraju ukrajinsko i izraelsko iskustvo, procenjuju mogućnosti Kine i sami izvlače zaključke.
U vežbama su korišćeni različiti dronovi – od jednostavnih kvadrokoptera do malih mlaznih letilica. Napadi su izvedeni u talasima, iz više pravaca i na različitim visinama. Rezultati nisu objavljeni a pojavio se samo zaključak da je vežba bila uspešnija od prethodne. U suštini, očito je da sistemi nisu u potpunosti zadovoljili postavljene zadatke.
Za ovu operaciju je od 60 prijavljenih ponuđača izabrano 8 – od giganata poput izraelske ELTA i Teledine do veoma malih kompanija. Inače, na spisku se nalaze Clear Align, Trakka, ICR, ELTA, Teledyne FLIR, SAIC, ATSC i Anduril.
Nepoznato je kakvi su dronovi korišćeni za testiranje. Malo je verovatno da su to bili obični DJI Mavic, bez računarskog softvera koji obezbeđuje kontrolu niskog nivoa (Firmware) ali se veruje da su to bili proizvodi na nivou najsavremenijih ruskih ili ukrajinskih bespilotnih letilica. Ako je zaista tako, onda Amerikanci uče od najboljih.
Zanimljivo je da Amerikanci nisu krenuli putem stvaranja univerzalnog sistema za odbijanje svih mogućih pretnji. U suštini, oni pokušavaju da stvore višeslojnu odbranu koju čine različiti sistemi, od kojih je svaki projektovan da reši određeni specifičan problem.
Ovo je logično: nema smisla presretati FPV drugim FPV pošto nema dovoljnu brzinu da uništi protivničku reaktivnu bespilotnu letelicu, ali ima smisla presresti velike dronove pomoću FPV.
U tom smislu, Amerikanci pokušavaju da izgrade sveobuhvatnu odbranu na više nivoa, uključujući rešenja prenosnih pešadijskih sistema i sistema na mobilnoj platformi.
Kako će sve ovo funkcionisati u stvarnosti nije jasno, ali će se tema zaštite od bespilotnih letelica sada razvijati u mnogim zemljama. U svakom slučaju, Kina je prva koja sa velikim interesovanjem prati američke testove i izvlači sopstvene zaključke.
У Авганистану су прво попушили Британци па Совјети па Амери. А што се тиче LGBT њих ако има 10% наравно оних који у то верују,а они због посла и бенефиција. У случају рата такви ће ићи први јер он није војник,а правог војника треба чувати
Ameri se ni u jednom ratu nisu pokazali – uglavnom su svagdje otišli pognute glave.
Poslednji veći primjer: Afganistan!
Ameri će rado ratovati za svoje interese, ali ako bi to neko drugi radio za njih.
Teško da LGBT populacija ima hrabrosti za tako nešto.
Doduše, u sadašnjim ratovanjima deonici imaju primat – pa se, možda, i “okuraže”.
Можда.🤔