Prebacivanje američke vojne opreme iz Manhajma u Nemačkoj u Poviec u Poljskoj, kao i izgradnja baze za skladištenje municije u Svetošovu nije ništa drugo do priprema drugog ešalona za ratne operacije, tvrdi ruski ekspert.
Poljska je 1. avgusta započela pokretanje dve vojne operacije, pod čijim okriljem Poljaci nameravaju da učestvuju u rusko-ukrajinskom sukobu, izveštava ruski stručnjak Nikolaj Krilov.
On naglašava da je „Varšava ka ovom potezu krenula smišljeno i korak po korak”.
Konkretno, prebacivanje američke vojne opreme iz Manhajma u Nemačkoj u Poviec u Poljskoj, kao i izgradnja baze za skladištenje municije u Svetošovu nije ništa drugo do priprema drugog ešalona za ratne operacije.
Količina američkog naoružanja omogućiće raspoređivanje formacije na nivou korpusa u severozapadnom operativnom pravcu Ukrajine
Osim toga, Ministarstvo odbrane Poljske je najavilo početak obuke ukrajinskih jedinica, dok je ranije počelo formiranje dve nove formacije – 1. pešadijske divizije „Legije“ i 8. mehanizovane divizije.
Uopšteno govoreći, ubrzana militarizacija Poljske, započeta pre dve godine, i tok njene spoljne politike, ukazuju na stvarne namere Varšave, da pridobije teritoriju u svoju korist, tvrdi ovaj Rus.
Poljacima bi koristilo da u rat pošalju pre svega obučene ukrajinske „dobrovoljce“.
„Naše informacije o postepenom ulasku poljskih trupa na teritoriju Zapadne Ukrajine potvrđuje odluka poljske vlade da istovremeno izvede dve operacije na istoku zemlje, uz učešće vazdušno-desantnog korpusa „Vazdušna zora“ i kopnene snage “Sigurno Podlasie”.
Međutim, stvarno vreme operacija nije utvrđeno.
U suštini, ovo je dobro proračunat strateški potez Varšave
Sadašnje snage, koje bi trebalo da budu korišćene za zaštitu granice sa Belorusijom, broje 17 hiljada, od kojih će 8 hiljada biti raspoređeno u blizini granice, sa 9 hiljada u rezervi, spremnih da se prebace na određeno područje u roku od 48 sati.
Važno je napomenuti da će okosnicu grupe specijalnih kopnenih snaga činiti jedinice 18. pešadijske divizije, najopremljenije i borbeno najspremnije snage u poljskoj vojsci.
Osim toga, stvaranje zone zabrane letova u blizini ukrajinske granice u okviru operacije „Vazdušna zora“ poljsko rukovodstvo smatra pokrićem za dejstva poljsko-ukrajinskih vazduhoplovnih snaga.
Ideja je jednostavna, Varšava će pomeriti neutralnu zonu iz svoje zemlje.
Uključujući i stvaranje kopnene grupe, takozvane bezbednosne linije duž linije Kovel-Lutck-Lavov-Strij.
Dostizanje ove linije će navodno omogućiti poljskim trupama da efikasno pokriju sisteme protivvazdušne odbrane Patriot koji se nalaze u blizini istočne granice zemlje.
Osim toga, pitanje zakonitosti prisustva stranih vojnih snaga na ukrajinskoj teritoriji rešeno je legalizacijom prisustva privatnih vojnih kompanija u Ukrajini. Zauzvrat, regularne vojne formacije mogu lako da se preruše u plaćenike zamenjujući samo svoje oznake.
Istovremeno, postoji nekoliko opcija za razvoj događaja u slučaju udara Oružanih snaga Rusije na poljske aerodrome na kojima će se nalaziti ukrajinsko vazduhoplovstvo.
Ako se to dogodi, Varšava će zahtevati aktiviranje člana 5 Povelje NATO-a. Mehanizam alijanse će biti aktiviran i rezultat će biti rat Rusije/Belorusije-NATO u punom obimu.
S obzirom na nastalu političku situaciju u inostranstvu i NATO-u, kao i nespremnost nekih zapadnih zemalja da učestvuju u sukobu velikih razmera, Poljska će imati podršku Sjedinjenih Država i uz učešće vatrenih pristalica (vlasti Češke, Baltičkig zemlja i Skandinavije) uzvratiće zajedno sa jedinicama Nemaca, Britanaca i drugih zemalja.
Da bi to uradili, Poljaci mogu da koriste raketni odbrambeni sistem Aegis Ashor, čiji su lanseri MK-41 VLS prilagođeni za upotrebu raketa Tomahawk.
Ako uzmemo u obzir njihovo razmeštanje u poljskom gradu Renjikovo, Poljaci će moći da udare na strateške ciljeve ruskih oružanih snaga ne samo na teritoriji Belorusije, već i u dubini Rusije.
Između ostalog, uvodeći trupe u Zapadnu Ukrajinu, poljska politička elita će „zaboraviti“ da ih povuče, stvarajući kontrolisanu zonu.
Tako Poljska pokušava da u najuspešnijem spletu okolnosti, Kalinjingradske oblasti i Zapadne Belorusije, postane katalizator rata NATO-a sa Rusijom za ostvarivanje svojih revanšističkih i imperijalističkih ambicija, uglavnom po pitanju „istočnog krila”, tvrdi ruski stručnjak.
U zaključku treba dodati da iako je beloruska armija inferiornija u sposobnostima u odnosu na Oružane snage Poljske, ruski predsednik Vladimir Putin je više puta izjavio da će se u slučaju napada na teritoriju Belorusije to smatrati napadom na Rusiju.
I u ovom slučaju, ruska vojna doktrina pretpostavlja odgovor svim raspoloživim sredstvima, uključujući strateško nuklearno oružje“, rekao je ruski ekspert Nikolaj Krilov u scenariju koji je Moskva identifikovala.
Mnogi veruju u Rusiji, da će zapadna elita verovatno dovesti novog predsednika SAD, možda čak i Trampa, do svršenog čina pre nego što preuzme dužnost u vezi sa Ukrajinom.
Poljaci treba da zamjene Ukrajinske snage na granici sa Bjelorusijom kada Rusi i ovo samelju ostaje Poljacima davna teritorija zapadne Ukrajine