Naslovna Novosti Srbija želi francusko oružje: Beograd potvrdio nameru da poput helikoptera H125M, kupi...

Srbija želi francusko oružje: Beograd potvrdio nameru da poput helikoptera H125M, kupi lovce Rafale

75
francuski rafale nosi storm shadow scalp
francuski rafale nosi storm shadow - scalp
google news

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da zemlja ima za cilj da poveća saradnju sa Francuskom u odbrambenoj industriji i da planira da nastavi sa kupovinom francuskih borbenih aviona Rafale.

Lider iz Beograda rekao je da će o tome razgovarati sa svojim francuskim kolegom Emanuelom Makronom tokom posete Parizu koja je zakazana za ponedeljak 8. aprila.

„Jedna od tema razgovora biće odbrambena industrija i saradnja naših relevantnih industrija“, rekao je predsednik u televizijskom obraćanju, misleći na odbrambenu industriju, navodi Rojters, u materijalu objavljenom krajem ove nedelje.

Srbija, kandidat za Evropsku uniju, ima jednu od najvećih armija na Balkanu, dok se paralelno oslanja na vojne avione sovjetskog tipa, poput aviona MiG-29SM i helikoptera Mi-35, kao i na ruske rakete i tenkove. Srbija je takođe nabavila i kineske protivvazdušne rakete i borbene dronove.

Vojska Srbije ima i helikoptere Airbus H125M, rakete zemlja-vazduh Mistral koje je razvio evropski gigant MBDA, ali i najsavremenije radare koje je razvio Thales. Ministarstvo odbrane Srbije je u oktobru 2021. godine takođe postiglo dogovor sa Erbasom o isporuci dva transportna aviona C295, koji će naslediti An-26.

c295
c295

Beograd planira da bliže sarađuje sa Erbasom na održavanju i unapređenju helikoptera H125M u Srbiji i zajedničkoj proizvodnji borbenih dronova. „Intenziviraćemo saradnju u vezi sa Erbas helikopterima“, rekao je Vučić.

Srbija potvrđuje planove za kupovinu 12 francuskih borbenih aviona Rafale

„Odlučni smo da nabavimo nove letelice (…) koje bi značajno unapredile naše borbene sposobnosti“, naglasio je u svom obraćanju predsednik.

Prošle godine je spomenuto da je cena dotičnih letelica procenjena na tri milijarde evra.

Hrvatska, srpski sused, sada članica Evropske unije i NATO-a, kupila je 2021. od Francuske 12 polovnih aviona Rafale za 999 miliona evra. Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u četvrtak u Zagrebu da njegova zemlja očekuje da će prva tranša od šest aviona biti isporučena upravo ovog meseca.

Vojno gledano, Srbija je potpuno neutralna iako je pristupila NATO programu Partnerstvo za mir, upravo namenjenom državama koje ne žele da postanu članice alijanse. Odbrambeni budžet zemlje iznosi oko 2% bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Podsećamo, Srbija je 2022. godine prvi put zvanično potvrdila da namerava da kupi francuske avione Rafale, otkrivajući da je reč o 12 aviona. “Godinu dana pregovaramo o nabavci 12 novih aviona, a razmišljamo i o kupovini još 12 polovnih aviona iz druge zemlje“, rekao je Vučić u aprilu 2022. godine.

Pored aviona, Srbija ima velike planove, planira nabavku više od 200 borbenih oklopnih vozila, kao i jurišne dronove i modernizaciju tenkova.

francusko ratno vazduhoplovstvo rafale b u letu. copy
francusko ratno vazduhoplovstvo rafale b u letu

Srpski predsednik je tada rekao da bi ugovor o kupovini francuskih aviona Rafale od Francuske mogao da bude oko tri milijarde evra.

Francuska utrostručila proizvodnju svojih lovaca Rafale međutim pitanje je da li je to dovoljno

Proizvodnja lovaca Dassault Rafale se utrostručila. Međutim, postoji jedna važna caka.

Da, lepo zvuči informacija o trostrukom povećanju proizvodnje lovaca četvrte generacije, koju je izjavio francuski ministar odbrane Sebastijen Lekornu. Ali, kao što smo gore napisali, postoji jedna caka.

Ona leži u broju aviona. Proizvodnja se zaista utrostručila, ali nivo, primera radi Lockheed Martina nije ni na vidiku. Sada Francuska proizvodi ne jednog već tri lovca mesečno, odnosno trideset godišnje.

Pariz je navodno morao da poveća proizvodnju aviona zbog rata u Ukrajini. Ne, Francuska neće dati Ukrajini svoje borbene avione, a tek ne nove. Međutim, rat je podstakao druge zemlje da kupuju, dok Francuzi trljaju ruke.

Pored Srbije i Hrvatske, Indonezija kupuje 18 aviona, a Katar će može naručiti dvadesetak. Indija je 2023. godine odobrila kupovinu 26 lovaca Rafale M za nosač aviona INS Vikrant.

Međutim najveća porudžbina mogla bi doći iz Saudijske Arabije. Zbog blokade isporuka Eurofighter Typhoon-a, ovo kraljevstvo je spremno da se odluči za čak 100 do 200 francuskih aviona.

Lovci Dassault Rafale Francuskoj su 2022. godine doneli skoro 18 milijardi dolara. Oni su u strukturi ukupnog vojnog izvoza zauzimali više od 50 odsto. Ukupno je Francuska prodala oružje u vrednosti od 30 milijardi dolara tokom 2022. godine, što je sam po sebi novi rekord.

Ukoliko Srbija na kraju ipak ne stigne na red ili nešto pođe po zlu kada je reč o francuskim Rafalima, a sobzirom na enormni pritisak koji trpi samo zbog neuvođenja sankcija Rusiji, isključićemo njihove letelice, prema trenutnoj geopolitičkoj situaciji.

jas 39 gripen
jas 39 gripen

Sa druge strane, ne možemo odbaciti Saab JAS 39 Gripen kao dobru alternativu. Poreklom iz Švedske, Gripen je višenamenski borbeni avion koji se naširoko poštuje zbog ravnoteže između isplativosti, superiornih performansi i prilagodljivosti nizu borbenih situacija.

Sa naprednom avionikom i senzorskim sistemima, Gripen je sličan Rafaleu kada se uzme u obzir radarski sistem kojim je opremljen. Dodajte širok spektar opcija za naoružanje vazduh-vazduh i vazduh-zemlja, i dobićete prilično strašnog protivkandidata Rafalu.

Gripen se takođe ističe po operativnim troškovima, znatno nižim od svog francuskog kolege, što je privlačna alternativa za Srbiju.

Kineski Chengdu J-10 je još jedan višenamenski lovački aparat vredan razmatranja. Pohvaljen zbog svoje agilnosti i snažnog motora, nikako nije lagan u poređenju sa Rafalom.

Štaviše, njegov raznovrstan asortiman oružja u kombinaciji sa naprednom avionikom čini ga impozantnim protivnikom u vazduhoplovnom ratu.

Treba imati na umu da tehnologija J-10 možda neće biti u skladu sa Rafalom ili Gripenom, ali to ga ne diskvalifikuje kao alternativu. Dodajmo na to spremnost i mogućnost Kine da ih proizvede ekspresno, u pitanju je solidan kandidat.

j 10
j 10

Dassault Rafale ukratko

Dassault Rafale je francuski višenamenski borbeni avion četvrte generacije koji je razvila francuska kompanija Dassault Aviation, u službi francuske mornarice i vazduhoplovstva od 2004. (mornarica) i 2006. (vazduhoplovstvo), respektivno.

Rafale je koncipiran kao višenamenski borbeni avion koji može izvršavati širok spektar zadataka, uključujući vazduhoplovnu borbu, napad na ciljeve na zemlji i moru, izviđanje i elektronsko ratovanje.

Dassault Rafale je napravljen prema dinamičkoj šemi Dassault Aviation tradicionalnoj za lovce Dassault Aviation sa dodatnim visoko ležećim prednjim horizontalnim repom, trouglastim krilom srednjeg položaja sa prilivima korena i dva motora u zadnjem delu trupa.

Prednji rotacioni horizontalni rep nalazi se ispred krila kako bi se povećala manevarska sposobnost aviona (maksimalno preopterećenje – 9G). U pitanju je dvomotorac. Može se upravljati sa piste dužine 400 m. Jednokobilica.

Rafale M poleće sa francuskog nosača aviona Šarl de Gol, izvor foto Dassault Aviation
Rafale M poleće sa francuskog nosača aviona Šarl de Gol, izvor foto Dassault Aviation

Postoje različite verzije Rafala, uključujući borbeni avion Rafale C, mornarički Rafale M i verziju za napad na tlo Rafale B.

Rafale se koristi u Francuskom ratnom vazduhoplovstvu i Francuskoj mornarici. Takođe se izvozi i koristi se u vazduhoplovnim snagama nekoliko drugih zemalja, uključujući Egipat, Indiju, Grčku, Hrvatsku (nedavno stigao prvi).

Karakteristike:

Tip:Višenamenski lovac
Posada:1-2
Borbeni radijus:1400 km
Maksimalna brzina:2200 km/h
Maksimalna visina leta:15.200 m

Varijante:

  • Rafale A Eksperimentalni;
  • Rafale B Dvosed, zemaljski;
  • Rafale C Jednosed, zemaljski;
  • Rafale D Originalno ime Rafale C (preimenovano 1990);
  • Rafale M Jednosed, na bazi nosača;
  • Rafale N Dvosed, na bazi nosača;
  • Rafale BM (prvobitno nazvan Rafale N) nosač nuklearnog oružja;
  • Rafale DM Dvosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale EM Jednosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale DH Dvosed za indijsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale EH Jednosed za indijsko vazduhoplovstvo;

75 KOMENTARA

  1. Francuzi sponzori rezolucije u Srebrenici u UN Bombardovali Srbe Otimaju Kosovo Vuĉić im poklanja namensku Kupuje skupe Rafale Sada ima bplje rakete nego Francuzi Vojska hoće SUHOJ Ali on dobio nalog u Davosu da uđr u NATO Da prizna Kosovo

    Slažem se 360
    Ne slažem se 24
    • Upravo si izrekao grubu neistinu. Vojska i piloti su trazili Rafale i ubedili Vucica, a sam Vucic je bio za Kineske lovce, koje ce svakako nabaviti, ali je podlegao misljenju struke. I sam Vucic je u jednom neformalnom razgovoru ,na opasku da je bolje kupiti Kineze kazao, da i ja mislim tako, ali valjda bolje znaju ovi sto treba da lete na njima, misleci na pilote.

      Slažem se 1
      Ne slažem se 2
  2. 250 miliona dolara po avionu je katastrofalno skupo, plus rezervni delovi održavanje itd..
    Bacanje novaca za nešto što se nikad nece koristiti, osim skupljati prašinu po hangarima

    Slažem se 118
    Ne slažem se 16
    • kod putina ne ide niko i da ga zove, ko će kod klipana koji je unakazio rusiju?!?!..kod izoliranog ko virus?!?!

      Slažem se 50
      Ne slažem se 45
  3. Izgleda da se mi slabo za nešto pitamo,pa tako i oko ovoga,dacemo pare makronu jer covek se sprema za rat sa rusijom,a avione cemo dobiti kad dodjemo na red,za jedno 20 ili 30 godina……

    Slažem se 70
    Ne slažem se 14
  4. Davno je pokojni Lazanski komentarisao francusku vojnu opremu. Izuzetnog kvaliteta,ali samo Francuzi mogu da priušte normalno održavanje i korišćenje iste. Ostali su u startu nadmetali,ako nisu Saudijci ili neki lovarni naftaši

    Slažem se 34
    Ne slažem se 10
    • Лазански је такође пустио причу да Србија креће у производњу борбених авиона 4 генерације, пројекат који је покренула СФРЈ још ’85 године, познат као НА. Чак је тврдио да имамо иностране купце који стоје у реду за тај апарат.

      Slažem se 23
      Ne slažem se 14

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version