Rusija eksperimentiše sa novim tipovima municije srednjeg kalibra, što se vidi i iz nedavno patentiranog sistema puška-municija Kalašnjikov-Tula u kalibru 6,02×41 mm.
Po svemu sudeći, do potpunog razvoja novog sistema i njegovog uvođenja u operativnu upotrebu biće potrebno još dosta vremena.
Nova municija je razvijena u fabrici municije u Tuli u saradnji sa koncernom Kalašnjikov. Potreba za razvojem nove municije za automatsko oružje nastala je zbog stalnog usavršavanja sredstava individualne zaštite vojnika (SIBZ) i iscrpljivanja mogućnosti dalje modernizacije i usavršavanja sovjetskih/ruskih kalibara 5,45×39 mm i američkih i 5,56×45 mm.
Američki eksperimenti
Nešto slično se već godinama dešava i u SAD. Amerikanci su započeli proces postepenog prelaska na snažniju municiju 6,8×51 mm (.277 SIG Fury) za jurišnu pušku SIG MCX Spear (XM5) i mitraljez SIG LMG (XM250).
Šta više, američka vojska postavila je rekordni budžet od 367,292 miliona dolara za kupovinu malokalibarskog oružja 2025. godine u okviru programa NGSW (Next Generation Squad Weapon).
Detaljna izdvajanja uključuju nabavku 1.772 automatske puške M250 (NGSW-AR), koje su namenjene da zamene mitraljez M249 (SAW), i 18.019 jurišnih pušaka M7 (NGSW-R), koje su namenjene da zamene karabine M4A1.
Pored toga, biće kupljeno 20.045 nišana M157 sa promenljivim uvećanjem sa integrisanim laserskim daljinomerom, balističkim kalkulatorom, vremenskim senzorom, laserskim označivačem, digitalnim kompasom i bežičnim komunikacionim modulima.
Odluka o usvajanju pušaka M7 i M250 doneta je na osnovu studije iz 2017. godine koja pokazuje da su prethodno korišćeni meci kalibra 5,56 mm bili neefikasni protiv kineskih i ruskih zaštitnih prsluka. Tako američka vojska prvi put posle 65 godina teži da pređe na novi kalibar – 6,8×51 mm.
Kako to rade Rusi
Kod ruskih oružara, postojeće streljačko oružje će se prilagođavati novom patronu, bez upuštanja u razvoj nove puške. Već su sprovedeni testovi za municiju 6,02×41 mm sa jurišnom puškom AK-22 (razvijenom na bazi AK-12) i poluautomatskom snajperskom puškom „mini-SVČ“ (laka verzija 7,62x54mm SVČ).
Međutim, postojeći patent ne opisuje konkretan metak 6,02×41 koji trenutno postoji, već postavlja određeni okvir unutar kojeg se stvarne karakteristike mogu menjati tokom rada.
Zbog toga ne treba razmišljati o skorom usvajanju u službu metka kalibra 6 mm i masovnom prelasku domaćih oružanih snaga na njega, posebno u kontekstu tekućih neprijateljstava.
Novi ruski patent
Federalna služba za intelektualnu svojinu Ruske Federacije je 12. decembra 2023. Godine registrovala patent RU 2809501 C1, koji opisuje „Metak za streljačko oružje sa povećanom penetracijom“. Novi srednji metak, razvijen u fabrici municije Tula u saradnji sa koncern Kalašnjikov, prema patentu je označen kao 6,02×41.
Potreba za razvojem nove municije za automatsko oružje nastala je usled stalnog unapređenja lične zaštite vojnika (PIB) i stvarnog iscrpljivanja potencijala modernizacije postojećih sovjetskih/ruskih i američkih kalibara 5,45×39 i 5,56×45 mm.
Savremeni SIB sve više smanjuje domet sa kojih automatske puške imaju uspešan efekat na tipične ciljeve, ograničavajući tako taktičke sposobnosti boraca i primoravajući proizvođače oružja/municije da tragaju za novim rešenjima kako bi se prevazišao ovaj problem.
Tokom konkursa za NGSW, Amerikanci su krenuli putem prelaska praktično sa srednjeg na puščani metak. Tako su početkom 2022. godine izabrali 6,8×51 SIG Fury Hybrid u kombinaciji sa jurišnom puškom SIG MCX Spear (XM5) i mitraljezom SIG LMG (XM250).
Ova odluka deluje prilično čudno. Čak i na promotivnim video snimcima nastalim tokom gađanja automatskom vatrom iz SIG MCX Spear, ograničena upravljivost oružja je, blago rečeno, očigledna, a kreatori odgovorni za NGSW ne spominju masu nosivog bojevog kompleta. Hibridna čaura 6,8×51 (čelik/mesing), koja navodno delimično rešava ovaj problem, može se videti samo na promotivnim prezentacijama ali ne i u praksi.
Možda sumnje u opravdanost izbora pobuđuje upravo mala količina naručena prema ugovoru koji je američka vojska sklopila sa SIG Sauer, Inc. Prema ovom dokumentu, za novo oružje i municiju biće utrošeno nešto više od 20 miliona USD. Navedeni iznos izgleda prilično skromno s obzirom na desetogodišnji rok isporuke.
Moguće je da oprez Amerikanaca ne ukazuje na početak preoružavanja armije novim kompletom lakog naoružanja, već želju da se sistem u realnim uslovima testira bar još jednu deceniju sa nejasnom perspektivom u budućnosti.
Kada je u pitanju novo balističko rešenje za glavni model automatskog oružja, Rusi su krenuli drugačijim putem, tragajući za njim u okviru koncepta srednjeg metka sa impulsom koji obezbeđuje udobnije gađanje iz relativno lake automatske puške.
Rad na ovom projektu Tulska fabrika municije (metak, Tulski patronij zavod OOO) i koncern Kalašnjikov (oružje, Grupa kompanije Kolašnikov) pokrenuli su 2020. godine.
U prvoj fazi, izveden je veliki broj proračuna na nekoliko standardnih veličina perspektivne municije – 6,7×45, 6,5×39 i 6,02×41 mm. Praktični eksperimenti koji su usledili, okončani su izborom kalibra 6,02×41 mm, koji se pokazao kao optimalan u smislu kombinacije impulsa trzanja i vrednosti penetracije. Uočljivo je da su Rusi ispitivali i metak 6,5×39 mm Grendel, koji je usvojen kod nas sa modularnom puškom M19 (saradnja PPU Užice – Zastava Kragujevac).
Povećani protivoklopni-probojni efekat na većim daljinama metka 6,02×41mm, u poređenju sa postojećim kalibrima 5,45×39 i 7,62×39 mm, obezbeđen je konstrukcijom i boljim spoljnim balističkim parametrima.
Naime, zrno mase od 6,7 grama „šestice“ (kako Rusi „tepaju“ metku 6,02×41) zadržava kinetičku energiju od oko 500 J na dometu od 900 metara. Istovremeno, zrna metaka 5,45/7,62 mm pokazuju sličnu vrednost na dometu od (samo) 500 metara. Probojni efekat nove municije 6.02×41 mm protiv oklopnih prepreka testirano je ispaljivanjem iz balističke cevi.
Nakon toga, deklarisane karakteristike potvrđene su dejstvom iz jurišne puške AK-22 koju je koncern Kalašnjikov razvio rekonfiguracijom postojećeg AK-12. Kalašnikov je razvio i poluautomatsku snajpersku pušku, konvencionalno nazvanu „mini-SVČ“ (mini-snajperska puška Čukavina 6V-14), sa ležištem za metak 6,02×41 mm.
Oružje je konstruktivno slično verziji SVČ 7,62×51 mm, NATO и 7,62х51R mm ali je primetno kompaktnije i lakše od svog „velikog uzora“. Kada se govori o budućnosti „šestice“,smatra se da je neophodno skrenuti pažnju na dva važna momenta.
Prvo, patent RU 2809501 C1 ne opisuje konkretan metak 6,02×41mm nego postavlja određene okvire u kojima se mogu menjati njegove karakteristike promeniti tokom dalje razrade.
Drugo, pitanje “usvajanja” kompleksa oružja-municije 6.02 mm još uvek je daleko od konačnog rešenja i potrebno je vreme da se dođe do zaista realnih zaključaka koji bi opravdali ovu odluku.
Vezano za naš “Srpski Grendel” ,u suštini on jeste preuzeo dimenzije ” lovačkog metka ” 6,5 ali su odrađene izmene (i rade se još uvek na novim verzijama) tako da je metak prilagođen rafalnoj paljbi (to nije potrebno kod lovaca ili sportskog gađanja gde se gađa pojedinačnom vatrom) , a i PPU i MB imaju neke zadatke koje treba da ispune da bi mogli da kažemo da je to završen posao . Sama puška zadovoljava kvalitetom .
Prica o kalibru i municiji uopste je jako kompleksna tema. Pored kalibra, tezine, strukture zrna, kljucan je i oblik, vrsta i kolicina baruta, cauta kao i njen oblik. Zastava je na pusci M19 ,znalacki ,na elegantan nacin, uz minimalna ulaganja i izmene, napravila iskorak od sedam milja, te spoila savrsena resenja i prva naoruzala svoje specijalce sa vrhunskim naoruzanjem puska- metak puskom M19 BRAVO.
*Zastava M21 kalibra 5,56x45mm
Ali nije bitan samo prečnik zrna već treba uzeti u obzir punjenje.
Naša Zastava M70 je kalibra 7,62×39. Dok je Zastava M21 kalibra 5,56x5mm. Znači manje zrno sa većim punjenjem.
Drugo je Zastava M19 modularna puška kalibra 6,5×39mm i 7,62×39mm punjenjem.