Severnoamerička komanda vazdušno-kosmičke odbrane (NORAD) saopštila je u subotu, 2.10.2024, da su SAD otkrile i pratile let četiri ruska vojna aviona u identifikacionoj zoni protivvazdušne odbrane Aljaske (ADIZ).
„To je treći put u poslednja četiri dana da NORAD otkriva i nadgleda ruske letelice. Ova ruska aktivnost u ADIZ-u se dešava redovno i ne smatra se pretnjom“, navodi se u saopštenju za javnost.
Bombarderi TU-95MS nisu pretnja
„Ruska letelica je ostala u međunarodnom vazdušnom prostoru i nije narušila suvereni vazdušni prostor SAD i Kanade“, naveli su predstavnici NORAD-a.
Ranije u subotu, rusko Ministarstvo odbrane izvestilo je da su dva strateška bombardera Tu-95MS patrolirala nekoliko sati iznad neutralnih voda Beringovog mora, u blizini granice sa SAD.
„Dva strateška bombardera Tu-95MS iz sastava Daleke avijacije Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije izvršila su planirani let u vazdušnom prostoru koji se nalazi iznad neutralnih voda Beringovog mora, u blizini zapadne obale regiona Aljaske u SAD“, napomenuli su predstavnici ruskog Ministarstva odbrane.
Prema njihovim izjavama, „let je trajao preko sedam sati. Strateške bombardere su pratili borbeni avioni Su-30SM Vazdušno-kosmičkih snaga“.
Dva strateška bombardera Tu-95MS su 07. februara preletela neutralne vode Beringovog i Čukotskog mora, a 06. februara dva strateška bombardera Tu-160 izvela su planirani let iznad voda Severnog ledenog okeana i Laptevskog mora. .
Strateški bombarderi Tu-160 i Tu-95MS pripadaju avijaciji dugog dometa i predstavljaju vazdušnu komponentu nuklearne trijade Ruske Federacije. Takođe mogu da gađaju mete konvencionalnim oružjem i vazdušnim bombama, uključujući krstareće rakete.
Posade Tu-95MS izvele su let iznad voda Barencovog i Norveškog mora
Dva strateška raketna nosača Tu-95MS Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije izvela su planirani let iznad neutralnih voda Barencovog i Norveškog mora, koji je trajao više od pet sati.
U saopštenju ruskog Ministarstva odbrane ukazuje se da su pilote tokom čitave misije pratili lovci Su-35S. Pored toga, na pojedinim deonicama trase raketne nosače pratili su lovci iz drugih zemalja.
“Let je trajao više od pet sati. Pratnju lovaca pružale su posade aviona Su-35 Vazdušno-kosmičkih snaga. U pojedinim etapama rute strateške raketne nosače pratili su lovci stranih država”, navodi se u saopštenju.
General-potpukovnik Sergej Kobilaš, komandant dalekometne avijacije, naglasio je da je let obavljen u punom skladu sa međunarodnim pravilima za korišćenje vazdušnog prostora.
Takođe je ukazao na redovnost ovakvih letova iznad međunarodnih voda u različitim regionima, uključujući Arktik, Severni Atlantik, Tihi okean, kao i Crno i Baltičko more, ističući značaj ovih misija za obezbeđivanje bezbednosnih i odbrambenih sposobnosti zemlje.
Tupoljev Tu-95MS
Tu-95MS, poznat i kao Tupoljev Tu-95MS, strateški je bombarder i avion nosač raketa razvijen od strane sovjetskog Tupoljev dizajnerskog biroa. U pitanju je varijanta aviona Tu-95, koji je u aktivnoj službi još od 1950-ih godina. Tu-95MS je unapređena verzija koja je ušla u službu 1980-ih godina, a nadograđivan je u nekoliko navrata.
U decembru 2014. godine, Tupoljev je predao dva unapređena strateška bombardera Tu-95MS sa poboljšanom avionikom i efikasnošću letenja ruskom vazduhoplovstvu, u okviru državne odbrambene narudžbe. Dalja isporuka unapređenog Tu-95MS izvršena je u januaru 2015. godine.
Zasnovan na konstrukciji pomorskog patrolnog aviona Tu-142, avion Tu-95MS je opremljen samostalnim krstarećim raketama i može se koristiti u borbenim misijama za uništavanje krstarećih raketa i strateških neprijateljskih ciljeva.
Tu-95MS pokreću četiri turbopropelerska motora Kuznjecov NK-12 i ima strelovite krilce i karakterističan streloviti rep. Ima domet od preko 15.000 kilometara i sposoban je nositi različito naoružanje, uključujući krstareće rakete i nuklearne bombe.
Avion je prvenstveno dizajniran za dugoročne strateške misije, uključujući nuklearno odvraćanje i sposobnosti dugog dometa za udare.
Tu-95MS je bio ključni deo ruskog strateškog bombarderskog vazduhoplovnog letnog parka a izvezen je i u druge zemlje. Kroz godine je prošao nekoliko nadogradnji radi poboljšanja performansi i sposobnosti.
Avion ima istaknutu ulogu u ruskoj nuklearnoj trijadi, zajedno sa strateškim raketnim podmornicama i kopnenim interkontinentalnim balističkim raketama. Očekuje se da će avioni ostati u ruskoj službi do 2040. godine.
Ако је лим вечан,апарат је вечан. Увек могу да се продуже ресурси, ако је лим квалитетан
“medved” je prava slika tehnoloskog napretka kako avijacije ,tako sveukupne vojske.A i par 160 ki koji su u letnjom stanju,opasniji su po posadu nego li protiv neprijatelja..p.s.uskoro ce reaktivirat Polikrapove i Cajke..eh Rujke,Rujke