Nekoliko dana nakon američkih vazdušnih napada koje je Bagdad ocenio kao „neprijateljske“, irački premijer Muhamed Šija Al Sudani rekao je da se njegova zemlja „kreće ka kraju prisustva međunarodne koalicije u Iraku“.
Al-Sudani je u četvrtak na konferenciji za novinare sa svojim španskim kolegom Pedrom Sančezom, koji je doputovao u Bagdad u sredu, razgovarao o razvoju odnosa između dve zemlje.
Dve strane su se osvrnule na situaciju međunarodne koalicije pod komandom Sjedinjenih Država, ocenjujući „ulogu koalicije i Španije u podršci naporima Iraka da se suprotstavi ISIS-u“.
Usred ovog događaja, Al-Sudani je objasnio da razvoj iračkih snaga, koje postaju sve sposobnije, omogućava iračkoj vladi da preispita ovaj odnos, napominjući da se „kreće ka kraju prisustva međunarodne koalicione snage“ u Iraku.
Kako se navodi u saopštenju pres-službe, premijer je podsetio na „važnost održavanja ovog prisustva u granicama zakonskog mandata koji su dale prethodne iračke vlade, a koji mora biti samo u okviru podrške bezbednosnim snagama u oblastima obuka”.
Međunarodna koalicija „ne sme da ide dalje od svojih misija do izvođenja vojnih akcija, jer predstavlja kršenje iračkog suvereniteta, što je neprihvatljivo“, naglasio je Al-Sudani.
Iračka vlada najoštrije je osudila američki vazdušni napad na vojna mesta u Iraku, u kojem je ubijen jedan od njihov pripadnika i povređeno 18 drugih, uključujući civile.
Američki vazdušni napadi su ciljali tri štaba iračke oružane grupe Kataib Hezbolah u gradu Hila, južno od Bagdada i Vasita.
Američki napad isprovociran je udarom dronova iranskih savezničkih frakcija u Iraku, a koji je rezultirao ranjavanjem tri američka vojnika.
Naime, od iznenadnog napada Hamasa na izraelske civile i vojnike 7. oktobra, te izraelskom potpunom invazijom na Pojas Gaze, američke trupe i privatne vojske u Iraku i Siriji postali su meta u nekoliko desetina napada milicija koje podržava Iran.
Američki ministar odbrane Lloyd Austin upozorio je na „perspektivu značajne eskalacije napada na američke trupe i ljude širom regiona“.
Između redova se može naslutiti da napadi, kao i širi rat, mogu da preokrenu napore ulagane poslednjih godina u smanjenju prisustva SAD na Bliskom istoku kao delu strateškog zaokreta ka Pacifiku.
Iračka novinska agencija, pozivajući se na portparola vrhovnog komandanta iračkih oružanih snaga, general-majora specijalnih snaga Jahja Rasula, izvestila je u ponedeljak uveče da je bilo povređenih i poremećaja na civilnom aerodromu u Erbilu (sever) „dron natovaren eksplozivom pao je u blizini aerodroma“.
Procenjuje se da ima oko 900 američkih vojnika u Siriji i 2.500 u Iraku, koji “savetuju i podržavaju lokalne snage da spreče povratak ISIS-a”, koji je preuzeo kontrolu nad pojedinim područjima ove dve zemlje 2014. godine.
Odlazak SAD iz Iraka već spominjan
U decembru 2011. godine, SAD su zvanično završile povlačenje trupa iz Iraka, ostavljajući samo 150 pripadnika u američkoj ambasadi u Bagdadu. Kasnije, nakon napredovanja snaga, SAD su prerasporedile hiljade vojnika u zemlju da pomognu iračkim snagama u borbi protiv ID i podrže razvoj borbenih sposobnosti domaće vojske.
U julu 2021, Bajdenova administracija je objavila da će se američka borbena misija u Iraku završiti do kraja godine i da će preostale američke snage preći na savetodavnu ulogu.
Nivo američkih snaga u Iraku navodno je opao sa 5200 u 2020. na 2500 u januaru 2021. ali Ministarstvo odbrane nije javno otkrilo tačan broj vojnika u ovoj zemlji.
Američki i irački zvaničnici su se u julu 2021. složili da američko vojno prisustvo u zemlji prikažu na čisto neborbenu savetodavnu ulogu, označavajući zvanični kraj tamošnje borbene misije SAD.
Američki vojnici sada obučavaju i savetuju iračke oružane snage i pružaju obaveštajne podatke u njihovoj tekućoj borbi protiv ISIS.
Stvarno nesretan i napaćeni narod!Još od ratom sa Iranom,ratom 1991,užasnim sankcijama,Američko-Britanskom invazijom 2003,ISIL-om,itd.Nadam se da će konačno ući u fazu mira i obnove.